Problémy s hlodavcami sú nám známe najmä v jesenných mesiacoch. Hlodavce počas jesene migrujú a hľadajú teplejší úkryt, kde by mohli prezimovať. Zvyčajne sa ukrývajú do našich pivníc, kôlní, záhradných domčekov a podobne. Nie je nič nezvyčajné ak na natrafíte na hlodavce na povale, medzi drevom, ktoré máte uchované na zimné mesiace.
Mačky
Ak vlastníte mačku, dá sa povedať, že problémy by sa vás nemali týkať. V prípade, že chováte hospodárske zvieratá, je pochopiteľné, že sa u vás vyskytujú myši alebo potkany. Potrava, ktorú uskladňujete pre hospodárske zvieratá na nich pôsobí ako magnet. Ak máte zvýšení počet potkanov v okolí vášho obydlia a už vlastníte mačku, je vhodné zabezpečiť si ešte jednu až dve. Mačky dokážu vyliezť takmer kdekoľvek a sú dobré lovkyne. V skupine mačky lovia rady a úspešne.
Psí pomocníci
Ak vlastníte psa, aj ten je veľmi dobrým pomocníkom pri chytaní myší a potkanov. Nevýhodou je, že psi nie sú tak flexibilní ako mačky. Avšak ak máte podozrenie, že v kôlni alebo v záhrade sa vyskytujú hlodavce, stačí ak odtiahnete ťažké predmety, ktoré by mohli psíkovi prekážať v pátraní a zaručene vás poteší pozitívnym výsledkom. Ak ešte len zvažujete kúpu psíka a hľadáte pomocníka na hospodársky dvor, môžete si vyberať spomedzi plemien, ktoré sa špecializujú na lovenie potkanov. Môže to byť foxteriér, pražský potkaniar, jazvečík a mnohí iní. Vo všeobecnosti dobre lovia menšie plemená psov.
Samozrejmosťou je udržiavanie čistoty. Miesto výskytu nežiaducich hlodavcov by ste mali pravidelne čistiť a dezinfikovať. Taktiež by ste mali povyhadzovať zbytočné haraburdy, ktoré slúžia len ako úkryt pre neželaných návštevníkov.
Udržiavanie čistoty
Ak chováte hospodárske zvieratá, priestory kde sú chované by ste mali dôkladne a pravidelne čistiť. Všetky zvyšky nedojedenej potravy zlikvidovať a nevyhadzovať na kompost, kam by mohli prísť potkany. Taktiež je vhodné používať husté mriežky na vetracie otvory rôznych kôlní a záhradných domčekov. Nevyhnutnosťou je aj poriadne vybetónovaná podlaha akéhokoľvek priestoru, kde uskladňujete potravu pre zvieratá. Samotnú potravu by ste mali uskladňovať v pevných nádobách s dobre tesniacim uzáverom.
Pasce a elektrické plašičky
Ako doplnkové riešenie môžete využiť aj elektronické plašičky hlodavcov. Otravy a rôzne pasce sa často používajú, ale nemajú stopercentnú účinnosť a najmä, spôsobujú mnoho vedľajších nežiaducich javov. Stačí, ak farebné granuly otravy nájde nejaké domáce zviera a na svete je katastrofa. Potkany sú inteligentné zvieratá a používajú pri hľadaní tzv. ochutnávačov. Žijú v kolóniách a vybrané potkany, ktoré slúžia ako ochutnávači ako prvé jedia nájdenú potravu. Ak pokapú, ostatní členovia potkanej kolónie otrávenú potravu nekonzumujú. Rôzne otravy taktiež môžu pri nesprávnej aplikácii znečistiť spodné vody a podobne. Pasce a lepidlá sú taktiež menej účinnejším prostriedkom, pretože potkany sú ochotné odhryznúť si časti tela v prípade boji život.
Veľký pozor si dávajte pri manipulácii s predmetmi, ktoré sú znečistené od myší, krýs alebo potkanov. V ich truse sa nachádzajú veľmi nebezpečné látky, ktoré spôsobujú vážnu chorobu. Odporúčajú sa používať jednorazové rukavice, ktoré po ukončení manipulácie vyhodíte do komunálneho odpadu.