Ako sa zbaviť plevelu v záhrade

Výskyt plevelu v upravených záhonoch narobí starosti mnohým záhradkárom. Nežiaduci plevel môžeme odstraňovať mechanicky alebo chemicky. Ak sa snažíme plevel vytrhať je potrebné mať na zreteli pár pravidiel. Pri trhaní rastlín je potrebné pomocou rýľu celú rastlinu podryť a vytiahnuť ju aj s koreňovou sústavou. Vytrhaný plevel by sme v žiadnom prípade nemali pridávať do kompostu. Najvhodnejšie je, ak ho vyhodíme do komunálneho odpadu alebo spálime.

Plevel, ktorý kvitne alebo ide do semena, by sme mali trhať veľmi opatrne. Pri strihaní hlavičky jednotlivých rastlín vložíme do mikroténového alebo papierové vrecúška. Tak zamedzíme voľnému rozptyľovaniu semien burín po zeleninových hriadkach.

buriana v zahrade

Druhy plevelu

Najčastejšími druhmi plevelu, ktoré sa vyskytujú na našom území sú: hluchavka purpurová, pýr plazivý, pupenec roľný, boľševník obrovský, palina obyčajná, mrlík biely.

Pýr plazivý sa veľmi ťažko odstraňuje a veľmi rýchlo množí. Zelenine v hriadkach odoberá výživné látky a vlahu.

Mrlík biely dorastá do veľkej výšky a jeho semená sú odolné aj voči kyselinám v tráviacom trakte hospodárskych zvierat.

Horčiak broskyňolistý obľubuje vlhkejšie prostredie a má pevné korene.

Hluchavka purpurová je burina s hojným výskytom v našich končinách. Z pôdy sa odstraňuje ľahšie, pretože nemá príliš hlboké korene.

Boľševník obrovský dorastá do úctyhodnej výšky piatich metrov. Má veľké súkvetia bielych kvetov a pichľavé listy. Táto rastlina je veľmi agresívna a nebezpečná. Ničí pôvodné rastliny a veľmi rýchlo sa množí. Pri kontakte s pokožkou vytvára bolestivé pľuzgiere.

Pupenec roľný je charakteristický svojou rýchlou rozpínavosťou. Pupenec má veľmi odolné korene, ktoré sa rozmnožujú hlboko do pôdy. Poplazy pupenca dokážu obaliť časti rôznych úžitkových rastlín ako napríklad kríčky egrešov, malín a ríbezlí. Rastlinku dusia a nedovoľujú listom čerpať živiny. Ak pestujeme na plote fazuľu častým škodcom býva práve pupenec. Svojimi poplazmi dokáže omotať celé sústavy rastliny.

plevel v zahrade

Užitočný plevel

Existujú druhy plevelu, ktoré majú liečivé účinky. Pŕhľava dvojdomá je hojne využívaná v kozmetickom priemysle. Taktiež sa využíva na pri jarných detoxikáciách.
Lastovičník je veľmi nápomocný pri liečbe kožných problémov. Harmanček pomáha pri problémoch so zápalmi očí. Podbeľ je účinný pri liečbe horných dýchacích ciest. Praslička poľná pomáha pri problémoch s krvným tlakom, pri bolestiach kĺbov. Taktiež pomáha pri problémoch s ťažko hojacimi ranami. Púpava je nápomocná pri žalúdočných problémoch.

Plevel by sme mali odstraňovať ihneď, ako ho zaregistrujeme v záhonoch. Čím skôr ho odstránime, tým menej sa stihne šíriť. Pri veľkom množstve agresívneho plevelu môžeme siahnuť aj po účinných herbicídoch. Burinu by sme mali postrekovať počas slnečného počasia a bezvetria. Aspoň dva dni po aplikovaní herbicídov by sa rastliny nemali dostať do styku s vodou, aby neznížila účinnosť postreku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *