Ako pestovať tuje?

Tuje sú obľúbené záhradné dreviny, ktoré sa tešia veľkej obľube, kvôli nízkej cene a pestovateľskej nenáročnosti. Existuje množstvo druhov tují. Môžete si vybrať druhy, ktoré sú vhodné na tvorbu živého plota alebo tuje, ktoré dosahujú výšku dvadsať metrov. Tuje zaraďujeme medzi vždy zelené ihličnany.

Výsadba tují nie je časovo obmedzená, po zakúpení priesady tuje ju môžete zasadiť prakticky kedykoľvek od jari do jesene.

V prípade, že chcete z tují dopestovať živý plot je najvhodnejšie prvý rok po výsadbe rastlinu nestrihať. Druhý rok po výsadbe by ste mohli uskutočniť prvé rezy.

Najvhodnejšie obdobie sú mesiace jún a august. Najčastejšou komplikáciou pri pestovaní tují je ich vysychanie. Môže za to nedostatočná vlaha. Tuje potrebujú veľké množstvo vlahy a to najmä v letných mesiacoch. Počas zimy môže ťažký sneh dolámať konáriky, a preto je vhodné sneh z tují citlivo striasať.

pestovanie tuje

Časté hnednutie tují je spôsobené tým, že je viacero sadeníc nasadených príliš tesne vedľa seba. Preto, ak chcete tuje pestovať ako živý plot, je vhodné medzi rastlinami udržovať rozostup minimálne päťdesiat centimetrov. Žltnutie tují spôsobuje aj psí moč. Ak si psík obľúbi nejaký strom v záhrade, zvyčajne chodí na to isté miesto a rastlina napokon uhynie.

Tuje môže niekedy potrápiť lykokaz borievkový alebo výskyt hubovitých ochorení. Ak zaregistrujete náhle vysychanie koncov vetvičiek alebo vysychanie celých vetvičiek, mechanicky ich odstráňte a použite postrek. Napadnuté časti v žiadnom prípade nedávajte do kompostu. Najvhodnejšie je ak ich spálite.

pestovanie tuje

Druhy tují

Thuja plicata atrovirens je žlto zelená tuja, ktoré ma riedkejšie konáriky. Dorastá do veľkej výšky a nie je potrebné ju zastrihávať.

Thuja occidentalis danice je veľmi pekný vždy zelený krík, ktorý rastie do tvare pologule a hodí sa na pestovanie aj do skalky.

Thuja occidentalis smaragd je v tuzemskom prostredí jedna z najobľúbenejších tují. Vyznačuje sa veľmi hustým ihličím a prenikavou smaragdovou farbou. Rastie do tvaru kužeľa. Znáša aj pestovanie v prenosných nádobách.

Vymenované druhy sú tri najčastejšie vysádzané druhy tují v na našom území. Vybrať si môže zo stoviek druhov tují, je už len na vás aký druh si vyberiete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *