Ako spevniť svah za domom

Svahy za domom robia starosti mnohým záhradkárom. Pôda sa následkom erózie uvoľňuje a zosýpa. Mnohokrát to má na svedomí nadmerné poľnohospodárske využívanie pôdy. Taktiež to môže spôsobiť nedostatočné zalesnenie svahu. Keď tam nerastú žiadne rastliny pôdu prakticky nemá čo držať po kope. Pri častom daždi alebo topení snehu stačí iba malé podmytie svahu a pôda sa dá do pohybu.

ako spevnit svah

V domácich podmienkach sa dá vytvoriť pár opatrení. Jedno z dlhodobejších riešení je nasadenie stromov a rôznych kríkov, ktoré svojou hlbokou koreňovou sústavou pomáhajú udržať pôdu. Veľmi dobrou voľbou je osádzanie rôznych ozdobných tráv s hlbokými koreňmi. Obľúbenou a zároveň užitočnou voľbou je výsadba ovocných drevín ako sú ríbezle, egreše, rakytník, lieska. Taktiež môžete vybudovať oporný múrik.

Základom pri výstavbe oporných múrikov je dobrý základ. Keďže murivo musí odolávať veľkému tlaku. Pri stavbe netreba zabúdať na dostatočné zabezpečenie odvodu podzemnej vody, pretože existuje veľké riziko, že by podmyla vybudované základy. Na vybudovania múriku môžete využiť prírodné kamene, tehly alebo rôzne betónové svahové tvárnice. Na spevnenie svahu môžeme využiť aj drevené palisády.

ako spevnit svah v zahrade

Oporu svahu môžete vybudovať aj pomocou rôznych kmeňov a drevných konštrukcií. Častou využívanou voľbou sú aj múriky vytvorené z prírodných kameňov. Kamene rôznych veľkostí sa umiestňujú do drôtených konštrukcií. Výstavba takéhoto typu oporného múriku je na rozdiel od murovania rýchlejšia. Taktiež kamene medzi sebou vytvárajú priestor a odvádzajú nadbytočnú vodu z pôdy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *