Ako pestovať šalviu

Šalvia je vytrvalá trvalka s mäkkými, sivasto zelenými listami. Farby kvetov sa líšia; môžu byť fialové, ružové, modré alebo biele. Šalvia sa používa najčastejšie na varenie.

Existuje niekoľko druhov šalvii, väčšina z nich sú trvanlivé rastliny a lákajú motýle a opeľovače, ktoré sú vždy dobré pre záhradu. Rastliny šalvie môžu byť jednoročné alebo viacročné.

História

Šalvia sa používala v starovekom Egypte na liečbu žalúdočných ťažkostí, bolestí zubov a astmu. V Ebers papyrus (1500 pnl) bola uvedená ako liek na svrbenie.

Účinky

Šalvia má vďaka svojmu jedinečnému zloženiu skvelé účinky na celé telo a organizmus. Využíva sa vo viacerých oblastiach a jeho zloženie predurčuje využitie najmä na posilnenie potencie, imunity, krvného obehu a nervovej sústavy. Prečítajte si viac o účinkoch šalvie.

Pestovanie:

 • Šalvia môže rásť zo semien alebo sadeníc, ale najlepší spôsob ako pestovať vysoko kvalitné šalvie je z odrezkov rastliny.
 • Semená alebo odrezky rastlín môžete zasiať 6 až 10 týždňov pred posledným jarným mrazom.
 • Semená alebo odrezky saďte do dobre priepustnej pôdy.
 • Semená alebo odrezky rastlín saďte vo vzdialenosti 60 – 76 cm o seba. Ideálna teplota pôdy je medzi 15-21ºC.
 • V blízkosti šalvie môžete pestovať rozmarín, kapustu, mrkvu, ale udržujte šalviu v dostatočnej vzdialenosti od uhoriek.

Šalviu môžete pestovať na mieste, kde je čiastočne slnko, ale aj tieň. Toto vyhovuje väčšine druhov šalvii. Napríklad japonská žltá šalvia uprednostňuje tieň a bohatú vlhkú pôdu. Pri sadení sa oboznámte s typom odrody ktorú chcete pestovať a vytvorte jej podmienky, ktoré preferuje pre rast.

sage-1010054_1920

Starostlivosť

Uistite sa, že zalievate mladé rastliny pravidelne, aby nevyschli. Prerezávajte ťažšie, drevnaté stonky každý rok na jar. Aby ste zabezpečili čo najlepšiu kvalitu, je vhodné vymeniť rastliny každých 4 až 5 rokov. Hnojenie podporuje rast a kvitnutie kvetov.

Škodcovia a choroby

 • Plesňové škvrny na listoch
 • Vošky
 • Roztoče a ďalšie

Chuť šalvie je najlepšia, keď je čerstvá, ale môžete ju dať aj usušiť alebo zmraziť.

Comments (1)

 1. Peter Malý

  Mám skúsenosti so sadením a odporúčam semienka zasádzať jeden až dva centimetre do hĺbky, do riadkov ktoré musia byť od seba vzdialené cca 50cm. Keď porast dosiahne výšku približne 10 cm, budeme sa snažiť šalviu poriadne vyplevať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *