Ako pestovať paradajky na balkóne ?

Rajčiaky patria do čeľade ľuľkovitých rastlín. Do tejto čeľade zaraďujeme aj baklažán, zemiaky alebo petúnie. Sú to jednoročné rastliny. Rajčiny dozrievajú v letných mesiacoch a chuť žiadneho rajčiaka v zo supermarketu sa nevyrovná chuti plodom, ktoré dozreli prirodzene na slnku. Niektorí ľudia obľubujú v zimných mesiacoch nakupovať kríčkové paradajky so stonkami v domnení, že voňajú. Avšak vôňa pochádza zo stonky a nie z plody. Samotný plod je väčšinou bez chuti.

Pri pestovaní nie je až tak dôležité priame slnko. Samozrejme je potrebné zabezpečiť dostatok slnečných lúčov, avšak nemusíte sa obávať ani výsadby v blízkosti ovocných stromov. Najdôležitejší je pre rajčiny dostatok tepla. Teplo a dostatok vlahy zaručia, že vám dozrejú chutné plody.

ako pestovat paradajky na balkone

Ak nemáte zeleninovú záhradu a chcete pestovať rajčiaky v kvetináčoch máte na výber z mnohých druhov. Ako prvý krok je zvoliť miesto, kde budú mať dostatok svetla a tepla. Nádoby na pestovanie by mali byť dostatočne veľké, pretože rastlina potrebuje veľa živín, ktoré čerpá z pôdy.
Paradajky by sme mali umiestňovať do nádob, z ktorých odteká voda. Najvhodnejšie sú terakotové nádoby.

Priesady si môžeme vypestovať sami zo semienok. Stačí ak v priebehu zimy dáme napučať semienka a zasadíme ich do malých nádob. Môžu to byť rôzne použité tégliky z jogurtov, plechovky a podobne. Ak sa vám zdajú priesady príliš malé alebo tenké, môže za to nedostatok svetla. Priesady musia byť umiestnené na okne a mať pravidelnú zálievku. Postupne vyrastie veľa priesad, ktoré v apríli vysádzame do veľkých nádob.

ako pestovat paradajky na balkone

Pri pestovaní je dôležité pravidelne odstraňovať malé lístky, ktoré vyrastajú medzi stonkami. Pri pestovaní rajčiakov na balkóne je veľmi dôležitá zálievka. Rastlinu by sme mali zalievať buď skoro ráno alebo večer po zapadnutí slnka, aby voda neobarila rozhorúčenú rastlinu. Vodu by sme mali liať priamo ku koreňom rastliny. Praktickou pomôckou pri pestovaní rajčiakov na balkóne, ale aj v záhrade je palička. Môže to byť drevená, kovová palička alebo bambusová, dôležité je, aby v črepníku bola správne ukotvená a nehýbala sa. Rastlinku môžeme o ňu priviazať jemným pásom fášoviny, nikdy nie tenkým motúzom, pretože by mohol stonku dorezať.

ako pestovat paradajky na balkoneRastlinka rodí od júla do októbra, kým neudrú prvé mrazy. Ak vám na rastline zostali ešte zelené plody a neomrzli, oberte ich. Môžu dozrieť dvomi spôsobmi. Buď ich zabalíte do papiera, každý plod samostatne, a dáte do tmavej komory. Alebo ich dáte na parapetu okna, na ktoré dopadá dostatočné množstvo slnečných lúčov.

Vyberať si môžete z rôznych odrôd. Či už žlté cherry paradajky oválneho tvaru, mäsité druhy s tuhou dužinou, oválne rajčiaky a mnoho iných. Veľmi chutné sú aj mini cherry paradajky, ktoré dozrievajú do veľkosti čerešne a plody sú veľmi sladké.

Comments (7)

 1. Iva

  Ahoj, ďakujem za radu. Tiež sa chcem opýtať, či môžem do jedného väčšieho kvetináča na balkóne posadiť k balkónovým paradajkám kôpor? Znesú sa tieto dve rastliny spolu v kvetináči? Vďaka za odpoveď, Iva.

  • Peter Malý

   Ahoj Iva, Rajčiny neznášajú kaleráb, zemiaky a kapustu. S kôprom sa znesú

 2. Iva

  Príspevok sa mi páči a tiež čakám na odpoveď na moje otázky. Ďakujem, Iva

 3. Jana Líšková

  Dobrý deň, pán Peter!
  Tento rok som sa prvý krát pokúsila pestovať cherry paradajky na balkóne v truhlíku. Je veľký asi 60cm a nasadila som doň 4 rastlinky. Chcela by som sa opýtať či netreba odstrihávať listy aby neboli veľmi husté a aby tlačili viacej tej rastovej sily do plodov nie do listov. Neviem kedy je vhodná doba na toto odstrihávanie a ktoré listy mám ostrihať. Budem Vám vďačná za každú radu a odpoveď.
  Ďakujem Jana Lučenec

 4. František Kurjan

  Srdečne Vás zdravím.:Dňa 20,04,2016 som zasadil do dvoch plastových kýblov čiernych 11 ks plánt. Keď začali kvitnúť tak som ich prihnojil podla návodu KRISTALON PLOD A KVET dňa 29,06 sa objavila prvá paradajka. Do dnešného dňa jediná už začína červenať (asi od hanby že je jediná) kvety nahadzuje.slnko od rána do 09:00 Aká mohla vzniknúť zrada? Viem že takto na blind je ťažko poradiť ale skúsil som napísať. Srdečná vďaka . F K.

 5. brona

  Ja sa chcem opýtať či môžem paradajku presadiť keď už má malé plody do väčšieho alebo to už mám nechať tak a či ju môžem mať aj na parapete keď na slnku my rýchlo a úplne vedne ale zalievam ju pravidelne

  • Peter Malý

   Paradajky posledný krát presádzať ked dorastú do veľkosti 20-30 cm kedy ich už môžeme presadiť na finálne miesto. Paradajky milujú teplo ale priame slnko im škodí. Zvoľte radšej stanovište s polotieňom. V horúcich dňoch zalievajte rastliny vždy skoro ráno a večer, kedy nie je ostré slnko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *