Aké hnojivá sú vhodné pre okrasnú záhradu?

Rastlinky v okrasnej záhrade pestujeme pre radosť a na skrášlenie našej záhrady. Niektoré druhy sú odolné a nepotrebujú dodatočné prihnojovanie. Avšak niektorým druhom ulahodíme, ak ich občas zalejeme hnojivom. Samozrejme nemusíme siahať len po chemicky vyrobených hnojivách, ktoré znečisťujú životné prostredie. Existuje mnoho typov a rád ako využiť napríklad zbytky v kuchyni k lepšiemu rastu.

Ak vaše kvety trápia vošky môžeme použiť vývar z octu, oleja a vody, ktorým rastlinu pokropíme. Ak ste milovníkmi kávy, nemusíte použitú kávu z kávovaru vyhadzovať. Kávovinu môžete použiť ako prírodné hnojivo, ktoré môžete nasypať ku koreňom rastlinky.

hnojivo okrasna zahrada

Rastliny by sme mali polievať dažďovou vodu, ktorá nespôsobí teplotné šoky. Využiť na to môžete rôzne zberné nádoby na dažďovú vodu alebo staré sudy. Vodu z uvarených zemiakov taktiež nevylievajte do zálievky. Je to výborné hnojivo pre kvety. Vychladnutú vodu stačí naliať do črepníkov. Ak často konzumuje vajíčka, či už uvarené na tvrdo alebo máte nadbytok škrupiniek môžete ich využiť ako hnojivo. Vodu z varenia vajíčok alebo podrvené škrupinky dáte do črepníka a rastlinke tak doplníte zdroje vápniku.

Najlepšou voľbou je v záhrade zriadiť kompost. Pri presádzaní alebo zazimovaní stačí využiť zásoby z kompostu a kvety sa vám odvďačia nádhernými kvetmi.

Samozrejme sa niekedy neubránime použitiu chemický postrekov. Môžeme ich využívať na urýchlenie rastu a najmä proti škodcom. Ak pestujeme hortenzie je potrebné rastlinu pravidelne zásobovať kryštalickým hnojivom, ktoré udržuje jej farbu. Hortenzie potrebujú špeciálny substrát, ktorý ma dostatok kyslosti a pravidelnú dávku kryštalického hnojiva.

hnojenie okrasnej zahrady

Pri pestovaní orchideí je potrebné z času na čas im dopriať tekuté hnojivo. Hnojenie rastlín je veľmi individuálne, pretože záleží od polohy rastliny, nadmorskej výšky v akej sa záhrada nachádza, od kvality pôdy a ostatných druhov rastlín v záhrade, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. Ak sú rastliny pravidelne presádzané, majú dostatok vlahy a vhodné svetelné podmienky nemali by sa vyskytovať problémy pri pestovaní. Ak sú rastliny napadnuté škodcami je potrebné buď napadnutú rastlinu zlikvidovať alebo ju izolovať od ostatných rastlín a aplikovať kvalitný postrek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *