Ako čistiť elektrickú rúru na pečenie

Pri pravidelnom používaní elektrickej rúre sa postupne zanesie nečistotami. Či už častice vykypeného koláča alebo rôzne mastné fľaky, ktoré zostávajú po pečení a najmä grilovaní mäsa. Nie všetky výrobky, ktoré sú v obchodoch ponúkané ako čističe rúry a grilov naozaj fungujú. Dôležité je, aby ste siahli po výrobku, ktorú ma kvalitnú odmasťovaciu funkciu.

 

Nádoba s horúcou vodou
Námahu pri čistení si uľahčíte, ak pred samotným čistením do rúry umiestnite veľký pekáč s horúcou vodou a aspoň na 10 – 15 minút ho necháte v zatvorenej rúre. V prípade veľkého znečistenia, napríklad ak vám vykypel džem a podobne, môžete nádobu s vodou zohrievať približne na 50 – 70 stupňoch. Potom sa môžete pustiť do čistenia.

znečistená elektrická rúra

 

Najvhodnejšie je rúru čistiť, ihneď ako zistíte, že pri pečení zostala znečistená. Keď je už mierne vychladnutá a nehrozí riziko popálenia, môžete aplikovať čistiace prostriedky. Čím dlhšie čistenie odkladáte a pečiete aj v zanesenej rúre, tým obtiažnejšie môže byť v budúcnosti odstránenie poškodených častí. Fľaky z jedla sa každým pečením pripaľujú a naozaj ťažko sa odstraňujú.

 

Ochranné prostriedky

Nevyhnutnosťou je používať kvalitné gumené ochranné rukavice. Ak by ste mali pokožku zasiahnutú či už chemickými prípravkami alebo len octom, je to veľmi nepríjemné.

 

Pomôcky pri čistení
Potom môžete pomocou starej handry alebo hubky, ktorú už nepotrebujete postupne mastné časti utierať. Je dôležité, aby ste sa pri čistení elektrickej rúry vyhli používaniu handier s drsnými vláknami. Je nevhodné používať drôtenky a rôzne kovové kefy a podobne. Elektrická rúra by sa mala čistiť tekutými prípravkami, ktoré zbytočne nepoškodia jemný povrch rúry.

 

Keďže rúra má aj kovové časti a aj sklenenú prednú časť, je rozdiel, aké výrobky pri čistení použijeme. Pri čistení skla výrobcovia odporúčajú obzvlášť šetrné zaobchádzanie. Na čistenie sklenenej časti rúry môžete použiť výrobky, ktoré sa využívajú aj na čistenie krbových dvierok.

 

Ekologické čistenie
Ak neuprednostňujete agresívne výrobky a chceli by ste využiť skôr ekologickejšie čistenie, môže pripečené jedlo a fľak odstrániť pomocou sódy bikarbóny, citróna a soli. Z uvedených ingrediencií si môžete vymiešať pastu a s malým pridaním vody naniesť na zanesené časti. Na vyčistenie elektrickej rúry pomáha aj potieranie rozkrojeným surovým zemiakom alebo aplikácia kyseliny citrónovej.

Pre tých, čo vlastnia parný čistič, je čistenie elektrickej rúry hračkou. Rúru dokážete kvalitne vyčistiť bez akýchkoľvek prípravkov, iba za pomoci horúce pary pod tlakom.

odporúčame

Ešte nevlastníte parný čistič? Na čistenie rúry najlepšie riešenie

Odporúčané parné čističe

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *