Zariaďte si obývačku podľa východného učenia Feng šuej. Bývajte a žite v pohode

Obývacie izby dneška sú praktické a vzdušné. Málokto sa chce vrátiť k masívnym nábytkovým zostavám “cez celú stenu” zo skorších čias. Pri voľbe materiálov a farieb neobmedzujte svoju fantáziu. Berte ale ohľad na samotný priestor, jeho rozmery i svetelné podmienky. Moderná obývačka totiž slúži ako viacúčelový a frekventovaný priestor. Tradične sa tu stretáva rodina, ale pozývate sem spravidla aj svoje návštevy a priateľov.

Priestor pre stretnutie s priateľmi a rodinou vymedzte najlepšie ľahkou priečkou alebo izbovými rastlinami.

Obývacej izbe nesvedčí množstvo rohov, zavádzajúcich nábytkových prvkov, nástenných políc a skriniek, pod ktorými nenecháte dosť miesta. Ak nie je upratovanie vašou obľúbenou činnosťou, dobre si rozmyslite každý otvorený úložný priestor. Jedna z najdôležitejších centrálnych miestností v byte je v súčasnej dobe v znamení odľahčených zostáv so skrinkami, namontovanými priamo na stenu.

Ako vlastne zariadite obývaciu izbu? Väčšinou sa rozhodujete podľa rozmerov a tvaru vybavených miestností. Správny výber a rozmiestnenie nábytku vám ale prinesie do života viac prosperity, úspechu, ocenenia aj lepšiu kariéru. Aspoň také možnosti ponúka bývanie podľa čínskeho učenia Feng šuej. Sľubuje vo vašich domovoch príjemnejšiu atmosféru, kvalitnejšie rodinné vzťahy a viac odpočinku.

Čínsky výraz feng znamená v slovenčine vietor, šuej je výraz pre vodu. Spojenie Feng šuej znamená, že všetko, čo nás obklopuje, pozostáva z neustále prúdiacej energie. To platí aj pre neživé predmety, akými sú dom, posteľ či stôl. Feng šuej vychádza z taoizmu a je učením o harmonickom spolužití človeka s jeho prostredím. Učí vás, ako rozoznávať a posilňovať pozitívne energie, a negatívnym sa brániť.

Na použitie Feng šuej nepotrebujete dlhé štúdium či konzultantov

Pozitívna energia vstupuje k vám domov vchodovými dverami a oknami. Ak jej nikde nebránia žiadne prekážky, voľne sa pohybuje celým bytom či domom, niekde rýchlejšie, niekde pomalšie. Čím viac nábytku máte, tým pomalšie sa energia v miestnosti bude pohybovať. Tým viac sa potom budete cítiť spokojne a pohodlne. Pre obývacie izby je teda väčšie množstvo nábytku rozhodne žiaduce.

Obývaciu izbu zariadenú v súlade s pravidlami Feng šuej vytvorte predovšetkým svetlú, prívetivú a vždy ju perfektne upracte. Udržte voľný najmä stred izby. Je to dôležité, energia tak môže voľne krúžiť celou miestnosťou. Jej zvyšok vybavte pohodlným nábytkom striedmych tvarov, príliš masívne kusy by mohli navodzovať dojem preplnenosti.

Vybavte miestnosti vlastným alebo úplne novým nábytkom, starý radšej ožeľte

Podľa učenia Feng šuej sa energia, pozitívna aj negatívna, postupom času usadzuje v celom priestore a jeho vybavení, či už ide o koberce, nábytok alebo samotné steny. Kvôli tomu si nenechávajte doma nábytok zdedený po príbuzných, či nakúpený z druhej ruky. Krajne nevhodné je používanie postelí a matracov po neznámych alebo chorých ľuďoch.

Sedacia súprava je v bežnej obývačke najdôležitejším kusom nábytku. Každému členovi rodiny musí poskytnúť dostatok miesta a pohodlia. Zložte ju z niekoľkých prvkov, sedačky či malé pohovky a jedného alebo viacerých samostatne stojacich kresiel. Rozostavte ich tak, aby sediaci na seba vzájomne videli. Nikto nemá sedieť chrbtom k oknu alebo k dverám. Sedačku “rozvoľnite” stolíkom alebo vhodnými rastlinami.

Z umeleckých diel použite originály aj reprodukcie kresieb či malieb alebo fotografie

Atmosféru obývačky ovplyvníte použitím vhodných farieb a umeleckých diel. Pozitívne základné ladenie získate s pomocou svetlých tónov žltej, teplej oranžovej alebo jemnej ružovej. Napätie zmierňujú tapety s jemnými vzormi či nepravidelný vzor, nanášaný valčekom. Obrazy vyberajte v nie príliš výrazných farbách, pre atmosféru pokoja sú vhodné obrazy krajiny a vody.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Zaistite do obývačky dobré osvetlenie, a to aj vo večerných hodinách alebo počas tmavých zimných dní. Výborné je nepriame osvetlenie smerujúce k stropu, ktoré doplníte pre príjemnejší a láskavejší dojem náladovými sviečkami.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Cez deň nechajte svetlo bez obmedzenia prúdiť dovnútra čistými oknami, ktoré v izbe nezakrývajte nepriepustnými závesmi.

Výmera obývacej izby má byť najmenej 14 m2, ak miestnosť využijete čisto len ako obývačku. Ak sem chcete umiestniť jedálenský stôl pre štyri osoby, pripočítajte si ďalších asi 6 m2. Ak bude priestor slúžiť zároveň aj ako kuchyňa, pridajte ešte približne 8 m2 a pre pracovný kút počítajte s ďalšími 2 m2. Najľahšie vybaviteľný pôdorysný tvar obývačky je obdĺžnik v pomere cca 3:4.

Ak chcete vniesť do obývačky viac energie, využite výrazne farebné kvety a tiež rastliny so špicatými listami. Energiu posilňujú a čistia aj kryštály, či už prírodné alebo vyrobené zo skla. Ak ich zavesíte alebo postavíte do slnečného svetla, pomôžu vám jeho energiu rozšíriť do celého bytu. Pre dokonalú harmóniu zarovnajte všetky veci v policiach a skriniach.

Každý obývací priestor spríjemnia izbové kvetiny. Narušíte nimi prísnu geometriu rohov a hovorí sa, že zelená farba upokojuje oči a myseľ. Máte dostatok miesta? Zostavte si z rastlín zelenú stenu od stropu po podlahu, vyzerá úžasne. Nezabudnite na dostatok prirodzeného svetla a správnu zálievku. Umelé rastliny do modernej izby nepatria, je to gýč a zbytočný lapač prachu.

Vytvorte si v obývacej izbe zóny pre spoločné jedlo

Či už si zariadite obývačku rustikálnu, modernú alebo podľa Feng šuej, nezabudnite, že bude slúžiť hlavne vám a nie pre oko návštev. Snažte sa preto vytvoriť útulný priestor s maximálnym pohodlím. Opustite tradičné mohutné zostavy a vytvorte si v obývačke zóny napríklad pre spoločné jedlo. Ak budete triezvi aj v množstve doplnkov a vystavovanie rôznych zbierok, budete pohodovo bývať.

Máte svoju obývaciu izbu alebo dokonca celý byt, zariadený v štýle Feng šuej? Napíšte do komentára pod článkom, kde ste sa inšpirovali a ako sa vám býva a žije?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *