Obývacia izba je jedným z centier rodinného života v byte. Tu môžeme spoločne tráviť čas, prijímať návštevy, alebo o samote a v pohodlí odpočívať a zbavovať sa napätia po každodennej námahe. Je preto vhodné, aby atmosféra miestnosti podporovala všetky menované aktivity. Táto izba je tiež našou vizitkou, pretože našim priateľom ukazuje, akí sme hostitelia.
Na Slovensku originálny názov Feng Shuei udomácnil vo fonetickej podobe Feng Šuej, ktorú sme sa rozhodli používať aj my.
Svetlo a priestor
Obývacia izba zariadená v súlade s pravidlami feng šuej by mala byť predovšetkým svetlá, prívetivá a vždy perfektne uprataná. Dôležité je udržať voľný najmä stred izby, aby mohla energia voľne krúžiť celou miestnosťou. Zvyšok miestnosti by mal byť vybavený pohodlným nábytkom striedmych tvarov, príliš masívne kusy by mohli navodzovať dojem preplnenosti.
Najdôležitejším kusom nábytku v bežnej obývacej izbe je bezpochyby sedacia súprava. Tú by sme mali vyberať tak, aby poskytovala každému členovi rodiny i prípadným hosťom dostatok miesta a pohodlia. Skladať by sa mala z niekoľkých prvkov – sedačky či malej pohovky a jedného alebo viacerých samostatne stojacich kresiel.
Tie je možné následne rozostaviť do ľubovoľného tvaru – kruhu, štvorca alebo obdĺžnika tak, aby na seba členovia rodiny vzájomne videli. Ak je to možné, nemal by nikto sedieť chrbtom k oknu alebo k dverám. Sedaciu súpravu možno rozvoľniť stolíkom alebo vhodne umiestnenými rastlinami.
Farby a umenie
Atmosféru obývacej izby je možné ovplyvniť použitím vhodných farieb a umeleckých diel. Pozitívne základné ladenie vytvoríme s pomocou svetlých tónov žltej, jemnej ružovej alebo teplej oranžovej. Napätie pomáhajú zmierniť tapety s jemnými vzormi alebo nepravidelný vzor nanášaný valčekom.
Obrazy umiestňované v obývacej izbe ovplyvňujú to, ako sa cítite. Preto je pri ich výbere dobré voliť také diela, ktoré na vás pôsobia dobre a vyvolávajú atmosféru, ktorú chcete v obývacej izbe navodiť. Použiť môžete originály aj reprodukcie kresieb či malieb, alebo fotografie.
Pred samotným výberom je vhodné zvoliť a následne zmerať priestor, do ktorého chcete obraz umiestniť. Následne môžete začať hľadať dielo, ktoré vhodne podporí váš zámer a zároveň bude veľkosťou zodpovedať vyhradenému miestu.
Pre navodenie pokojnej atmosféry lákajúce k odpočinku sú vhodné obrazy krajiny a vody v nepríliš výrazných farbách. Romantiku navodia maľby, sochy či plastiky objímajúcich sa párov. Pre podporenie snov, plánov a ambícií do budúcnosti možno na stene umiestniť obrazy toho, po čom túžite – či už je to vysnívaný dom alebo dovolenka v panenskej prírode Islandu.
Hra svetiel
Obývacia izba by mala byť stále dobre osvetlená, a to aj vo večerných hodinách alebo počas tmavých zimných dní. Príjemné mäkké svetlo dodá najmä nepriame osvetlenie smerujúce k stropu, ktoré možno pre príjemnejší a láskavejší dojem doplniť náladovými sviečkami.
Cez deň by malo svetlo bez obmedzenia prúdiť dovnútra čistými oknami, ktoré v tejto miestnosti nie je nutné zakrývať nepriepustnými závesmi. Ľahká látka alebo priesvitná roleta dobre poslúži v prípade, že je potrebné zabrániť pohľadom zvonka, ale zároveň prepustí dostatočné množstvo svetla a miestnosť celkovo nezaťaží.
Uvoľňujúcu atmosféru v letných mesiacoch podporia aj kvety umiestnené za oknom, ktorých vôňu k vám zanesie čerstvý vzduch kedykoľvek, keď okná otvoríte.
Svetlé a tlmené farby, rovnako ako pohodlná pohovka, lákajú v obývacej izbe na oddych a relaxáciu. Jednoduchá knižnica je pre plynulé prúdenie energie rozhodne vhodnejšia, ako ťažký masívny nábytok. Atmosféru v miestnosti je možné zatepliť a zjemniť aj príjemným kobercom. Vhodnejšie, než zakrytie celej podlahovej plochy, je použitie menších kusových kobercov.
Obývačku bez televízora a ďalších elektrických prístrojov si dnes vie predstaviť málokto. Aby sme čo najviac obmedzili nimi vyžarovanú negatívnu energiu, je vhodné umiestniť sedací nábytok do dostatočnej vzdialenosti od nich. Negatívne toky energií môžu byť čiastočne absorbované aj rastlinami umiestnenými v ich blízkosti.
Obývacia izba patrí k miestnostiam, ktorým v rozumnej miere svedčí aj väčšie množstvo nábytku. Na rozdiel od prázdneho priestoru totiž spomaľuje energiu prúdiacu izbou a navodzuje tak atmosféru vhodnú na relaxáciu i príjemné klábosenie s rodinou či priateľmi. Zasklené police na obľúbené predmety pomáhajú udržiavať uložené veci v čistote a bez prachu, čo je podľa odporúčania feng šuej maximálne žiadúce.