Čo všetko obnáša mať vlastnú saunu?

Užívať si vlastnú domácu saunu dnes už nie je takým luxusom, akým tomu bolo kedysi, keď taká vymoženosť bola umožnená len niekoľkým vyvoleným z rady horných desiatich tisícov. Dnes si domácu saunu môže dopriať skoro každý. Skutočnosť je naopak taká, že dnes sa v domácom prostredí saunuje mnoho majiteľov domov i bytov. Áno, dnešné sauny, ktoré sú dostupnejšie stále väčšiemu počtu ľudí. Saunu si totiž môžete postaviť i v obývačke s minimálnymi nárokmi na priestor i energetickú náročnosť. Má to samozrejme mnoho predností.

Saunovanie v domácom prostredí môžete užívať bez časového obmedzenia, ostychu pred ostatnými návštevníkmi a s možnosťou nastavenia teploty, ktorá vyhovuje len vám. Najväčšou výhodou  je  fakt, že nikam nemusíte dochádzať a po použití sauny skočíte namiesto premrznutej električky do svojej vyhriatej postele. A to je skvelé, nie?

Vojde sauna do bytu?

S rozmermi 110 cm x 110 cm až do 230 cm x 230 cm rozhodne áno. Väčšina výrobcov vám vyrobí saunu s takými rozmermi, ktoré sa hodia práve do vášho bytu či domu. Domáce sauny všeobecne bývajú prispôsobené priestorovým podmienkam ich užívateľov. A aká sauna bude tou pravou práve pre vás? Vedľa priestorových požiadaviek by ste  sa pri odpovedi na túto otázku mali riadiť i skutočnosťou, aký typ saunovania je práve pre vás najpríjemnejší.

Prínosy saunovania pre zdravie

Pojem sauna je vo všeobecnosti synonymom zdravia a starosti o telo. Jej priaznivé účinky sú známe po tisíce rokov. Nejeden lekár vám potvrdí, že saunovanie čoby spôsob otužovania posilňuje imunitu a predchádza ochoreniam z nachladenia. Bolo vedecky preukázané, že tí, ktorí sa pravidelne oddávajú účinkom sauny, v zime ľahšie predchádzajú chrípke či nachladeniu. K tomu sauna odbúrava stres, nervozitu, nespavosť, psychické i fyzické napätie a ďalšie neduhy. Pot odplaví nahromadené toxíny, vďaka čomu sa človek po saunovaní cíti „dobre“. A keď to všetko je možné v pohodlnom prostredí domova, čo viac si priať. A ďalšou dobrou správou je, že taká domáca sauna nás vôbec nemusí finančne zruinovať.

Sauna svojpomocne áno, či nie?

Áno, i to je možné, hoci zasvätení odborníci to veľmi neodporúčajú. A to preto, že to vyžaduje  znalosti hneď z niekoľkých oborov. Všeobecne platí, že si môžete saunu postaviť ako samostatnú drevostavbu v podobe malej chatky alebo malú infrasaunu, ktorá sa vojde do každej obývačky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *