Kuchyňa podľa druhu a veľkosti vášho bývania

Novostavba je už spomínaným celkom, ale nie všetko bývanie máme možnosť riešiť takto pekne od začiatku. Niektoré všeobecné zásady sme už spomenuli a ďalšie prídu na rad v najbližších dieloch nášho rozprávania. Novostavba je moment, kedy môžeme pomerne markantne ovplyvniť riešenie vašej novej kuchyne. Pochopiteľne, ak nevolíme variantu nejakého štandardizovaného katalógového riešenia s typizovaným modulárnym systémom. Toto riešenie sa ponúka ako cenovo dostupné, ale má svoje úskalia v malej variabilite a nedostatku samostatného rozhodovania s vašou vlastnou invenciou.

Niekomu môže taký spôsob výberu postačovať, pre iného je neprípustný. Hoci je to „len kuchyňa“, máte plné právo na SVOJE slobodné rozhodnutie. Vy tam budete bývať, vykrádať v noci tajne chladničku (takzvaný biely sex), ráno trucovať u kávy, experimentovať v hrncoch, variť, piecť, smažiť, fritovať, páliť, krájať, okrajovať, rezať sa do palca atď. Ak to niekedy nebude „žiadne svetlo v tmách“, tak nech to má aspoň dôstojný rámec.

Existujúca zástavba – staršie domy v centre mesta aj na sídlisku

U malometrážnych bytov alebo bytov, kde poloha miestností je už pevne daná, musíme prijať to, čo nám dispozícia ponúka. Podobne sa správala skoršia panelová zástavba, kedy unifikované dispozície boli používané u sídliskových celkov často necitlivo a dispozície sa hocikedy otáčali spoločne so stavbou, bez ohľadu na potrebné kritériá, oslnenie, osvetlenie.

Podobne to bolo u staršej zástavby. Tu skôr potom platí – zvážiť, či ťažkosti, ktoré takéto bývanie poskytuje, má pre nás zmysel, alebo nie. Niekomu to môže byť ľahostajné, iný má svoj ​​dôvod pre toto riešenie, pre iného to môže byť neprekonateľný problém. Je možné aj zameniť miestnosti medzi sebou, pokiaľ to dovoľuje napríklad odpady, vnútorné delenie dispozície, veľkosť, funkčnosť i logistika komunikácií, dverové a okenné otvory a iné. Opäť zdôrazňujem, že bývať tu budete vy.

Netreba prepadať panike, ak sa riešenie neponúka na prvý pohľad. Skúsený architekt dokáže hocikedy divy, a to nielen z pohľadu laika. Videl som veľa veľmi nápadito a vkusne zariadených kuchýň a kuchynských kútov, kedy sa útulnosť, dizajn a estetika skĺbila s praktickosťou a všetkou logikou chodu tejto časti domácnosti. Výsledok bol naozaj SUPER!!!

Pôdne vstavby – nad vami je už len nebo…

Obdobné kritériá sú kladené na bývanie v podkrovných priestoroch. Táto veľmi atraktívna alternatíva bývania má svoje úskalia, ale aj svoje čaro. Podkrovný priestor možno prispôsobiť vašim predstavám a pritom naplniť literu odporúčajúcich noriem. Toto bývanie môže byť pri „správnom a kvalitnom“ prevedení veľmi príjemné a často vkusné a nevšedné.

Preženú sa nám tu všetky estetické klady pôvodných drevených strešných väzieb s priznanými trámami, s možnosťami klasického muriva, sadrokartónu, skla a kovu. To všetko nám umožní vytvorenie zaujímavých zákutí, rôznych výškových úrovní, lodžie a tak ďalej. Podľa vášho vkusu a želania môže byť kuchyňa súčasťou obytnej časti, jedálne, obývacej izby, haly apod. Rovnako tak môže byť samostatnou miestnosťou, ak je to vaša predstava. Je však na zváženie, či z voľného priestoru pôdy vytvoriť obdobu panelákových miestností alebo uchopiť túto možnosť po svojom a trochu zariskovať.

Loftové bývanie – z fabrickej haly krásny byt

To isté platí o (u nás) pomerne novom trende, a tým je loftové bývanie. Toto bývanie vzniká prevažne premenou pôvodných industriálnych budov na inú funkciu. Touto funkciou je aj bývanie. Rovnako ako pri novostavbách a pôdnych stavbách je len na nás a našej peňaženke, aké bude toto bývanie. Nemusí byť nutne spojené len s objektmi bývalých fabrických hál. Je to proste typ bývania s veľkými priestormi, veľkoplošnými oknami, poschodím apod. Vychádza z názvu „loft“, čo je priestranný, veľký, veľkopriestorový.

Toto riešenie je spojené so špecifickým typom bývania a tým aj typom ľudí tu žijúcich. Riešenie môže byť teda veľmi vkusné, otvorené s prepojením miestností. Opäť máme možnosť zatraktívniť dispozíciu prípadným viacúrovňovým riešením. Ak sú byty vytvorené v existujúcej industriálnej stavbe, potom sú hocikedy poplatné tomuto stavu veci. Príkre schodisko, nákladové výťahy, priečky hlavne z nábytku alebo tam, kde to dovolia piliere či stĺpy dispozície (strata súkromia), zlá zvuková a tepelná izolácia (vysoké náklady na odstránenie týchto vecí).

Takáto domácnosť nie je teda pre každého, ale svojmu majiteľovi umožní atraktívne, exkluzívne, priestranné a slobodné bývanie s novými netradičnými materiálmi. Alebo naopak tradičnými materiálmi a ich spojením môže vzniknúť moderné, luxusné, veľmi sofistikované, ale aj harmonické bývanie, zodpovedajúce našej dobe. V takomto zaujímavom byte môže byť kuchyňa sofistikovaným šperkom, ktorý doplní váš životný postoj. Každému podľa jeho predstáv, možností, naturelu a vkusu.

Freedomky – minimalistické, ale veľmi funkčné riešenie

Freedomky sú pomerne novým konceptom bývania. Nadväzujú na medzivojnovú koncepciu minimálneho bytu, drevostavby, či úspornú koncepciu karavanov alebo mobilných domov. Prepracovanosť a prípadná sofistikovanosť prevedenia však zodpovedá nárokom dnešnej doby. Výhodou freedomov je veľmi premyslená koncepcia ekologického, svojbytného bývania.

Napriek svojmu minimalistickému poňatiu poskytne všetky výhody a pohodlie klasického bytu. Kuchyňa je tu podľa typu konceptu väčšinou skromná, avšak chytro a účelne vybavená, čo z nej robí nepostrádateľného člena našej domácnosti. Obstarávacia cena freedomov je nižšia ako u klasického bývania podobného typu a veľkosti.

Dom môže byť úplne samostatný, bez závislosti na existujúcich sieťach, môže sa meniť veľkostne i kvalitatívne, podľa vašich potrieb a možností. Po nájdení vhodného pozemku možno tento domček umiestniť a prakticky ihneď obývať. Tento spôsob bývania je určený pre mladých ľudí, rovnako tak pre seniorov, ktorí sa chcú usadiť na pokojnejšom mieste, prípadne ako rekreačné bývanie.

Podobný typ obydlia možno následne využiť ako bunkový systém pri katastrofách typu záplav a iných. Všetko je tu veľmi vkusne prepracované do najmenších detailov, riešenie je veľmi účelné a praktické. Vďaka kvalite prevedenia je domček vhodný pre nízko nákladové bývanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *