Zariaďte detskú izbu podľa Feng Šuej

ariadenie detskej izby patrí z hľadiska Feng Šuej k tomu najzložitejšiemu z celého bytu. Správne vybavená izbička totiž musí spĺňať tri rôzne funkcie, a byť tak zároveň priestorom na spanie a odpočinok, hru a učenie. Veľakrát ho navyše zdieľajú súrodenci s rozdielnymi potrebami. S dodržaním niekoľkých základných pravidiel ale nemusí byť ani jeho zariaďovanie ťažko rozlúsknuteľným orieškom.

Na Slovensku sa originálny názov Feng Shuei udomácnil vo fonetickej podobe Feng Šuej, ktorú sme sa rozhodli používať aj my.

Priestor, ktorý je v detskej izbe vyhradený hrám a učeniu, by mal podporovať aktivitu a kreativitu detí, ktoré ho obývajú. K vytvoreniu hravej atmosféry ho tak môžeme vybaviť žiarivými farbami alebo tapetami, najmä u detí, ktoré potrebujú v aktivite podporiť. Naopak u detí veľmi aktívnych alebo s problémami so sústredením môžeme ich temperament ľahko utlmiť pomocou farieb pokojnejších a jemnejších. Na zemi by nemal chýbať mäkký koberec, ktorý miestnosť pocitovo zateplí a pobyt na podlahe spríjemní najmä malým deťom, ktoré sa tam rady hrajú.

Zábava cez deň

Pri zariaďovaní by sme nemali zabúdať ani na dostatok úložných priestorov, ktoré by mali byť o niečo väčšie, ako množstvo vecí, ktoré je do nich potrebné uložiť. Najmä u menších detí sú výhodné otvorené police, v ktorých deti všetko dobre vidia a majú tak prehľad o tom, kde je čo uložené. Pre ukladanie niektorých hračiek, ako sú napríklad kocky, stavebnice, vláčiky alebo drobné plyšové hračky, sú potom ideálne prenosné krabice alebo košíky.

Ak sa dieťa v izbe učí, mali by sme venovať dostatok pozornosti aj umiestneniu pracovného stola. Od neho by malo byť vidieť do miestnosti a najmä priestoru dverí, chrbát dieťaťa pri stole sediaceho by mala byť chránená stenou. Takéto umiestnenie dodáva pocit istoty a bezpečia a umožňuje sústrediť sa plne na predmet štúdia. Naopak umiestnenie stoličky chrbtom do voľného priestoru alebo k dverám je z hľadiska Feng Šuej považované za veľmi nevhodné.

Ak sa o jednu izbu musí deliť viac detí, malo by mať každé z nich možnosť stiahnuť sa do svojho “kútika”. Ako bude táto časť izby vyzerať by ste mali nechať na dieťati samotnom, pretože ono samo vie najlepšie, v akom prostredí sa cíti dobre.

Pokoj v noci

Základom dobrého detského spánku je, rovnako ako v spálni, správne umiestnenie postele. Ak je to možné, malo by jej čelo byť posunuté k plnej stene (bez okien a dverí), mimo priamej línie okno – dvere. Nad posteľ v žiadnom prípade nepatria pohyblivé hračky, ktoré by mohli narušovať pokojný spánok, rovnako tak by na stene priamo nad posteľou nemali visieť žiadne poličky. Pred spaním by miestnosť mala byť vždy dobre uprataná, aby neporiadok nebudil dojem chaosu a aktivity. Pre nastolenie potrebnej harmónie je ďalej žiaduce, aby boli dvere do izby na noc zatvorené a závesy či rolety na oknách zatiahnuté, a energia v miestnosti tak prúdila pomalšie a neunikala z nej preč.

Vhodnými farbami pre vymaľovanie spiacej časti izby sú podľa Feng Šuej najmä upokojujúce odtiene modrej, ktoré na spánok pôsobia veľmi priaznivo. Doplniť ich možno aj bielou a fialovou. Aj ostatné farby, použité napríklad na lôžkovinách, by mali byť skôr tlmené. Najmä u malých detí je potom odporučené používať výhradne obliečky z prírodných materiálov, ako je bavlna alebo ľan.

Masívny nábytok

Nábytok z masívneho dreva je pre detskú izbu ideálny, pretože energia dreva podľa učenia Feng Šuej podporuje zdravý rast a vývoj detí. Najmä malým deťom budú vyhovovať otvorené police, vďaka ktorým budú mať prehľad o všetkých svojich hračkách. Izba v tlmených farbách s dostatočnou hracou plochou umožňuje ako pokojný odpočinok, tak aj rozvíjanie detskej kreativity a fantázie pri hre.

Pracovný stôl

Pracovný stôl umiestnený tak, aby mohlo dieťa sedieť chrbtom k plnej stene, podporuje sústredenie na učenie. Pokiaľ sú v detskej izbe umiestnené elektrické prístroje, ako televízor, počítač alebo DVD prehrávač, nemali by byť namierené smerom do postele. Ideálne by nimi vyžarovaná negatívna energia mala byť tienená aj ďalším kusom nábytku, postaveným medzi posteľ a prístroj samotný.

Umiestnenie postele

Posteľ umiestnená čelom k plnej stene podporuje kvalitný a hlboký nočný spánok. Poličky umiestnené na stenách patria vedľa postele, nie nad posteľ samotnú. Dostatok úložných priestorov umožní udržanie poriadku, ktorý je nevyhnutný pre navodenie pokojnej a harmonickej atmosféry, umožňujúcu príjemný a osviežujúci odpočinok.

Zaujíma vás problematika bývania podľa Feng Šuej? Opýtajte sa v komentároch autorky na čo chcete!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *