Záhradné altánky a ich cena. Zistite, koľko stoja

Záhradné altánky si ľudia radi umiestňujú na svoje chaty alebo záhrady už mnoho rokov. Existujú vo viacerých prevedeniach a základná suma dreveného altánku sa pohybuje približne od 1000 EUR a viac. Suma sa odvíja od materiálu, od montáže, od sprievodných prác. Taktiež je rozdiel, či altánok zhotovíte sami alebo si ho dáte zhotoviť na mieru. Altánok na mieru je finančne najnáročnejší. Lacnejšie vás vyjdú modely zhotovované sériovo, v tzv. skladačkách.

 

Druhy  altánkov
Výrobcovia ponúkajú množstvo altánov v rôznych prevedeniach. Či už so zabudovaným sedením alebo vzormi, bez bočných stien a podobne. Môžete si vybrať z katalógu altánov alebo si dať zhotoviť altánok na mieru. Sami rozhodnete aký typ strešnej krytiny sa vám hodí k vášmu domu a vašej streche, môžete si vybrať jednoduchší model alebo model s rôznymi vyrezávanými ozdobnými aplikáciami. Taktiež môžete svoj altánok opatriť textíliou a náterom, ktorá altánok ochráni pred prípadnými ohňom.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Umiestenie a ukotvenie altánku
Altánok môže byť zhotovený z rôznych dosák alebo z masívneho dreva. Netreba zabúdať ani na správne umiestnenie a ukotvenie. Podlaha altánku môže byť drevená alebo môže byť umiestnená na kamenný, betónový alebo vydláždený povrch. Ak plánujete pod altánkom tepelne upravovať jedlá, odporúčajú sa skôr kamenné alebo vydláždené povrchy. Zabezpečia nehorľavosť a ľahko sa čistia.

 

Svojpomocné vybudovanie altánku
Ak si chcete zhotoviť altánok sami, stačí vám trochu zručnosti a vstupný materiál. Je potrebné, aby ste si vopred určili plochu kde chcete altánok umiestniť. Tam je základom vybetónovať nosné, najlepšie titánové držiaky, ktoré zamedzia prúdeniu vlhkosti do dreva. Drevo si môžete zakúpiť narezané a chemicky ošetrené voči ohňu a škodcom. Taktiež si môžete doviezť neošetrené drevo, ktoré si doma napílite, naimpregnujete a upravíte podľa svojich predstáv. Na altánky je vhodné umiestniť aj záhradnú rínu, ktorá odvedie nadbytočnú vodu. Strecha altánku by mala mať dostatočný sklon. Je potrebné, aby bola zhotovená z kvalitného materiálu, najlepšie je, ak strešná krytia altánku korešponduje so strešnou krytinou vášho domu, chaty alebo chalupy. Na spoje môžete používať kvalitné klince a spojové materiály, najideálnejšie je ak si drevo pripravíte tak, že medzi dvomi plochami, ktoré chcete spojiť je len minimum medzier alebo nerovností. V zimných mesiacoch nezabúdajte na pravidelné odstraňovanie napadaného snehu zo strechy altánku. Po okrajoch altánku môžete nasadiť ťahavé kvety, ktoré ho skrášlia.

 

Gazebo

 

Netradičný kovový altánok
Ak nechcete drevený altánok, môžete si zadovážiť kovový altánok, ktorý je vo väčšine prípadoch ozdobený snímateľnými textíliami. Výhodou je, že tieto textílie sa dajú prať a udržiavať čisté. Pri zvažovaní kovového altánku sa nemusíte obávať príchodu korózie. Výrobcovia počítajú s umiestnením vonku, a preto je konštrukcia altánku žiarovo pozinkovaná. Kovový altánok si môžete objednať aj spolu s montážou. Ak ste zruční, môžete si zabezpečiť iba rozložený altánok a zmontujete si ho sami. V priemere tak ušetríte tak viac ako 100 EUR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *