Záhradná architektúra podľa odborníkov – trendy, inšpirácie a fotogaléria

Ďalší rozhovor vám prinášame z prostredia záhradnej architektúry. Pútavý rozhovor plný zaujímavých informácií sme uskutočnili s pani Ing. Martinou Sebestyén a s pani Ing. Marcelou Šišolákovou z firmy ABIES. V rozhovore sa dozviete aké sú nové trendy v záhradnej architektúre, čomu sa pri zakladaní okrasnej záhradky vyvarovať, aby sme neskĺzli do gýču. Odborníci nám prezradili, že aj s menším rozpočtom sa dá vytvoriť nádherná záhrada.

 

1. Na úvod by ste mohli našim čitateľom priblížiť, ako dlho sa venujete záhradnej architektúre.

Záhradníctvo funguje už od roku 1989. Našim zákazníkom ponúkame rastliny a iný doplnkový tovar formou priameho predaja a predajom na dobierku. Záhradnej architektúre sa venujeme od roku 2001, kedy sme zrealizovali našu prvú záhradu.

 

Od roku 2004 sme rozšírili divíziu projekcie. V tom období nastal vysoký dopyt po tvorbe záhrad. Nárastom výstavby rodinných domov sa zvýšil záujem ľudí o odborné poradenstvo. Ľudia vyhľadávali pomoc profesionálov pri zakladaní okrasných záhrad. Veľmi rýchlo sme sa preto začali orientovať na konzultácie priamo u nás v predajni – skica na mieste pri nákupe, na skice výsadieb v záhradách našich klientov a projekty záhrad komplexne, vrátane pevných častí a malých stavieb. Naše projekty sme následne aj realizovali, čím sme získali odozvu ku funkčnosti a správnemu štýlu navrhovaných riešení pre záhradu, ktorú sme projektovali. To pomohlo zvyšovať kvalitu našich návrhov a schopnosť preniesť ich do reality. Pri navrhovaní treba dbať na výber drevín, ktoré sú schopné prežitia v našich podmienkach a zároveň spĺňajú kritéria požadovaného štýlu záhrady.
Momentálne pracujeme zväčša na základe referencií spokojných zákazníkov. Ponúkame projekciu záhrad, projekciu terás, realizáciu záhrad a terás na kľúč, konzultácie k výsadbám, údržby záhrad, profesionálne poradenstvo na predajni ako aj v záhrade zákazníka.

 

Záhradný krb a posedenie

foto: www.dreviny.sk

 

2. Aké sú najnovšie trendy v záhradnej architektúre na rok 2014?

Medzi najnovšie trendy v záhrade zaraďujeme niekoľko foriem a typov skladieb drevín, ktoré závisia od niekoľkých faktorov. Ide napríklad o veľkosť záhrady, predstavy zákazníka o jeho živote v záhrade, predošlé skúsenosti s rastlinami, forma a množstvo času, ktorý trávi v záhrade.

Trendom záhradnej architektúry je návrat k úžitkovým drevinám (permakultúra), ktoré vieme veľmi vkusne včleniť do okrasných záhonov. Takéto dreviny poskytujú nielen osoh v podobe jedlých, prípadne liečivých plodov, ale majú aj zaujímavý habitus, ktorý po celý rok dotvára charakter záhrady.

Ďalej sa zvýšil záujem o kvitnúce záhrady z ruží, ktorých farby a vône sa menia počas celého roka. Ide najmä o kombináciu stálekvitnúcich ruží s trvalkami s levanduľami, inými trvalkami, trávami a bylinkami.

Často sa stretávame s požiadavkou zákazníkov na vytvorenie „políčka“ na pestovanie zeleniny. Aj takýto priestor dokážeme začleniť do okrasnej záhrady. Môžeme vytvoriť nízky živý plot alebo vytvoriť vyvýšený záhon.
Trendom, alebo skôr potrebou, sa stáva zazelenenie vertikálnych plôch pomocou popínavých rastlín. Tento spôsob výsadby používame v malých záhradách a na terasách – všade tam, kde už nie je priestor na stromy a kry. Kombináciou rôznych popínavých rastlín vieme vytvoriť stálozelené, kvitnúce, farebné steny nenáročné na údržbu, zaberajúce minimálny priestor.

Záhon z levandule a bielych ruží

foto: www.dreviny.sk

 

Trendom sa stali aj tvarované stromy, kde ide o klasické vysoké stromy (lipa, platan, hrab, jabloň, hruška) na kmienku tvarované na palmete, podobne, ako ovocné stromy. Oddeľujú tak záhradu zákazníka niekedy až vo výške nad plotom a môžu zakryť výhľad od susedov až od dvoch metrov vyššie. Nezaberajú žiadny priestor pre život v záhrade, keďže sú ploché a pri okraji plota je len kmienok stromu. Pod takýmito „stenami“ potom môžeme vysádzať kvitnúce trvalky, jahody alebo čokoľvek malé, čo poteší oko, alebo žalúdok. V tomto trende a podobnom duchu ponúkame aj takzvané ploché strechy, alebo „stoly“ (TABLETOP), ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri vytvorení tieňa na terase, na parkovisku nad autom, či inom požadovanom mieste, a zároveň nezaberajú žiadny priestor pod ním.

V súčasnosti sa vraciame aj ku bujne kvitnúcim záhradám. Takéto záhrady sú zložené s listnatých a ihličnatých stromov a krov, z trvaliek a tráv, ktoré dokážeme nakombinovať tak, aby bola záhrada celoročne zaujímavá nielen kvitnutím, ale aj tvarom a sezónnym sfarbením jednotlivých rastlín. Zrastením týchto krov a trvaliek odstránime možnosť dosýpania mulčovacej kôry, miesto nej máme v záhonoch len kvitnúce koberce. Rastliny celoročne kvitnúce sú mylne označované za náročné na údržbu. Správnou rastlinnou skladbou však dokážeme vytvoriť priestor, ktorý nám poslúži ako oáza psychického a fyzického relaxu.

 

 

3. Existujú nejaké prvky, dreviny alebo štýl záhradnej architektúry, ktorý je už vyslovene nemoderný, gýčový?

Za gýčové sa považuje tzv. podnikateľské baroko, ktoré je charakteristické drevinami strihanými do rôznych tvarov, ktoré sú prevažne na kmienkoch, zbierkou exotických drevín, výsadbou veľkého množstva prevažne solitérnych drevín previsnutých tvarov, množstvom „farebných“ kultivarov drevín. Neuváženým umiestnením vodného alebo iného prvku môžeme veľmi ľahko skĺznuť do gýču. Pri navrhovaní a výsadbe záhrady je lepšie držať sa hesla: V jednoduchosti je krása. Najväčším profesionálom je sama príroda. Preto niekedy stačí mať pri prechádzke otvorené oči  .

 

4. Majú vaši zákazníci nejaký obľúbený štýl realizácie záhrad?

Našim zákazníkom sa snažíme vytvoriť záhradu „ušitú na mieru“. Starostlivo vypočujeme ich požiadavky, želania, túžby a následne tvoríme záhradu, ktorá naplní ich očakávania. Sme radi, že sa naši klienti stále viac vracajú k spomínaným kvitnúcim záhradám, v ktorých nájdu jarné potešenie, letné osvieženie, jesennú pohodu a zimnú melanchóliu.

 Ovocné dreviny v záhrade

foto: www.dreviny.sk 

 

5. Čo je charakteristické pre záhrady vytvorené v súlade s filozofiou Feng shui?

Charakteristické sú najmä oblé tvary, zakrytie rohov a dodržanie farebnosti podľa svetových strán.
Táto filozofia si taktiež vyžaduje použitie vodného prvku.

 

6. Aké rastliny by ste doporučili vysádzať v blízkosti kúpacích jazierok?

V blízkosti kúpacích jazierok by sme mohli použiť ako ihličnany, tak aj veľa kvitnúcich drevín a tráv, ktoré budú spríjemňovať pobyt majiteľov pri jazierku. Je na zákazníkovi, či si vyberie prevažne neopadavé druhy drevín, alebo preferuje vône a kvety. Samozrejme, že je možná aj kombinácia, ktorá je kompromisom pre všetko.

 

7. Aké prvky sú charakteristické pre vidiecky štýl záhrady?

Vidiecke záhrady sú charakteristické najmä trvalkovými záhonmi, ružami, okrasnými trávami, romantickými zákutiami, lavičkami umiestnenými pod pergolami. Takéto záhrady majú svoju atmosféru. Lákajú nás sadnúť si pod rozkvitnutú čerešňu, ľahnúť si na trávnik, vdychovať omamnú vôňu kvetov, odtrhnúť si ovocie. Vidiecka záhrada nás v každom ročnom období prekvapuje krásnymi zoskupeniami rastlín, svojou farebnosťou.

Okrasné záhony na terase

foto: www.dreviny.sk

 

8. Dá sa vytvoriť projekt štýlovej záhrady aj malým rozpočtom?

Rozpočet záhrady vo veľkej miere závisí od požadovanej veľkosti rastlín pri výsadbe, od kvality materiálu. Použitím menších rastlín dokážeme výšku rozpočtu eliminovať. Zo skúseností vieme, že rastliny s rýchlym rastom je možné vysádzať v menších veľkostiach. Snažíme sa však použiť aj rastliny, ktoré v záhrade vytvoria okamžitú hmotu a tak náš klient nemá v záhrade pocit „prázdna“. Každopádne je možné urobiť krásnu záhradu aj s malým rozpočtom viacerými spôsobmi. Prvým spôsobom je zapojenie majiteľov do výsadby a realizácie svojpomocne, len s návrhom architekta, druhým spôsobom je výsadba a realizácia už v súčinnosti s architektom (ten rastliny príde a rozloží v priestore a poučí majiteľov detailne, alebo je súčinný pri postupoch v realizácii) a tretím spôsobom je nechať si napríklad veľké stromy vysadiť, trávnik položiť ale už menšie dreviny si ponechať na výsadbu svojpomocne. Z nasledovného vyplýva, že rozpočet možno prispôsobiť možnostiam majiteľov, treba sa o nich rozprávať a zvážiť postupy, ktoré sú pre majiteľov najviac prijateľné. Realizácie záhrad sa dajú rozdeliť na viacero fáz, zodpovedajúcich rozpočtovým schopnostiam zákazníka, kde každá fáza môže byť zrealizovaná prvým, druhým alebo aj tretím spôsobom. Odporúčame preto nielen konzultáciu pri návrhu záhrady, ale aj pri riešení už dodaného realizačného rozpočtu, pokiaľ je pre zákazníka vysoký. Treba sa dohodnúť na detailoch a fázach sediacich zákazníkovi.

 

9. Ktoré činnosti v záhradnej architektúre je vhodnejšie prenechať na odborníkov?

Pri navrhovaní záhrady je vhodné postupovať rovnako ako pri stavbe domu. Do úvahy berieme orientáciu záhrady, prítomnosť stavieb, plánované využitie záhrady, potreby majiteľov. Pri svojpomocnom plánovaní záhrady sa často stáva, že majiteľ zvolí pre rastliny nesprávne stanovište, nepozná ich nároky na pôdu, vlahu, konečnú veľkosť. Rastliny nesprávne skombinuje, nepozná spon výsadby. Preto dôležité ponechať plán výsadby, ako aj samotný návrh záhrady ako kompozičného celku, odborníkovi. V konečnom dôsledku práve starostlivo spracovaný projekt záhrady dokáže ušetriť finančné prostriedky potrebné na samotné založenie záhrady. Výsadbu väčších stromov, zavedenie automatickej závlahy, položenie trávneho koberca je vhodné prenechať na odborníkov. Výsadbu menších krov a trvaliek, či výsev trávnika zvládne však aj začínajúci záhradkár.

 

Na záver by sme sa chceli poďakovať za poskytnutie rozhovoru  pani Ing. Martine Sebestyén a pani Ing. Marcele Šišolákovej. Viac fotografií realizácií záhrad z portálu www.dreviny.sk si môžete prezrieť v galérii. Ak máte akékoľvek postrehy alebo otázky, môžete ich písať do komentárov pod článkom.

 

Fotogaléria:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *