Ovocné bio destiláty z farmy Morgov

Prinášame vám pútavý rozhovor z trochu netradičnej oblasti výroby pravých ovocných bio destilátov. Netradičnosť spočíva v tom, že majitelia spracovávajú plody, ktoré rastú vo voľnej prírode. O výrobe a vlastnostiach týchto destilátov nám porozprával pán Ing. Ján Chrenko z dvoru Morgov.

 

1. Na úvod by ste mohli našim čitateľom prezradiť, kedy vznikla vaša rodinná farma a čím sa zaoberá.

Farma vznikla v roku 2009, keď sme si išli obzrieť opustenú farmu po starých rodičoch, ktorá sa nachádza neďaleko Šurian. Chceli sme tak trošku nadviazať na kedysi úspešné gazdovanie svojich predkov. My sa v súčasnosti venujeme výrobe pravých ovocných bio destilátov, predajom vlašských bio orechov a bio šípiek.

Bio Mirabelkovica

foto: www.morgov.sk

 

2. Prečo ste sa rozhodli pre výrobu pravých ovocných bio destilátov?

Keď sme sa prvýkrát po mnohých rokoch dostali na našu farmu, objavili sme celkom slušný potenciál divo rastúcich ovocných stromov a šípkových kríkov. Začali sme uvažovať, ako tieto nezvyčajné prírodné dary môžeme využiť. Pôvodne sme plánovali len predaj vlašských orechov a šípok. Keďže je farma situovaná v relatívne čistom prostredí, ďaleko od rušných ciest a znečistenia, rozhodli sme sa o vstup do systému ekologického hospodárstva. Po kontrole inšpektorov z UKSUPU a NATURALISU sme sa rozhodli pre výrobu aj ovocných destilátov v bio kvalite. Mali sme veľkú devízu – slušné zásoby divých sliviek – mirabeliek a šípok. Tieto netreba chemicky ošetrovať, sú prirodzene odolné voči škodcom a chorobám. Navyše máme aj kvalitnú pôdu, ktorá dodáva týmto stromom potrebné živiny a plody majú tým pádom znamenitú korenistú aromatickú chuť.

 

3. Aký je najväčší rozdiel medzi pravými ovocnými destilátmi a medzi umelo ochuteným liehom?

Je to predovšetkým zloženie destilátu. Pravý ovocný destilát vyniká medzi ostatnými destilátmi svojimi jedinečnými chuťovými a vonnými vlastnosťami. Obsahuje vodu a lieh konkrétneho druhu ovocia, z ktorého je príslušným technologickým procesom vyrobený. Nie je prípustné, aby sa na tejto väzbe, ktorú pravý ovocný destilát predstavuje čo i len okrajovo podieľali iné zložky tak typické pre lacnejšie druhy liehovín v našej obchodnej sieti. Sú to prevažne rôzne typy liehov, umelých aróm, stabilizátorov, sirupov a dochucovadiel. Pravý ovocný destilát nie riedený iným typom liehu a obsahuje len lieh vzniknutý kvasením ovocia konkrétneho druhu s obsahom alkoholu približne 50%.

Výrobky farmy Morgov

foto: www.morgov.sk
4. Aké druhy ovocia spracovávate na výrobu pravých ovocných destilátov?

Zatiaľ sú to rôzne druhy divo rastúcich sliviek čerešňoplodých a šípok. Pripravujeme aj destilát z čiernej bazy a trniek, nakoľko sa im v našom lese začalo slušne dariť. V poslednom období sa objavujú celkom slušné úrody. V súčasnosti nemáme na Slovensku žiadnu konkurenciu, pretože vyrábame destiláty z ovocia, ktoré sa bežne nepoužíva na výrobu destilátov a nedá sa prirodzene dopestovať. Zber, spracovanie a výroba sa robí zásadne ručne, preto produkujeme len malé množstvá. Navyše sa jedná o výrobky s certifikátom bio kvality, ktorý si musíme každý rok po kontrolách zberu a spracovania obnovovať.

 

5. Majú vaše ovocné destiláty pozitívne účinky pri zdravotných problémoch?

Keď je niečo kvalitné a požívate to s mierou, určite to prospieva Vášmu organizmu. Ja osobne mám dobré skúsenosti pri bolestiach hrdla a ústnych infekciách.

 

6. Približne koľko kilogramov šípok je nutné použiť, na získanie 0,5 l šípkovice?
Na 0,5 l 52% destilátu šípkovice je potrebné približne 7-8 kg čerstvých šípok.

 

7. Kde si môžu zákazníci zakúpiť vaše pravé ovocné bio destiláty?

Naše destiláty si môžu zakúpiť v našom e-shope www.morgov.sk, prípadnev našej prevádzke, kde máme sklad destilátov v Partizánskom. Každoročne sa zúčastňujeme aj v súťaži o biopotravinu roka, ktorá vrcholí Trenčianskym
bio jarmokom, kde svoje bioprodukty prezentujeme formou ochutnávky spojenej s predajom. Zvyčajne sa jarmok koná v starom centre Trenčína, koncom septembra – www.biopotravinaroka.sk.

Bio Šípkovica pravý ovocný destilát

foto: www.morgov.sk

Na záver by sme sa chceli poďakovať za poskytnutie pútavého rozhovoru pánovi Ing. Jánovi Chrenkovi. Ak máte akékoľvek postrehy alebo otázky, môžete ich písať do komentárov pod článkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *