Vymaľujte si obývaciu izbu sami! Ide to ľahko, rýchlo a čisto

Rad obyvateľov rodinných domov a bytov sa v lete rozhodne vymaľovať svoj ​​príbytok. Radšej oželíte služby profesionálov a pustíte sa do práce sami? Horúčavy sú pre maľovanie ideálne obdobie, pretože natreté steny a stropy rýchlo schnú a navyše uvidíte v dobrom svetle, ako výsledok dopadol.

Pred maľovaním izby sa poriadne zamyslite nad farbami

Pamätajte na to, že v obývačke sa najčastejšie stretávate s rodinou a priateľmi, mali by tomu preto zodpovedať zvolené farby. Zároveň bude dobré rešpektovať farebné prevedenie vášho nábytku a textilných doplnkov, aby ste nemali izbu v štýle “každý pes iná ves”. Ako teda na to? Všeobecne platí, že do malých miestností v panelových domoch patria skôr svetlejšie odtiene farieb, veľké obývačky v rodinných domoch alebo haly sa dajú zútulniť tmavšími a výraznejšími odtieňmi.

Za úplnú tuzemskú klasiku ide považovať zmes tepla a svetla, teda oranžovú. Niektorí tvrdia, že už je príliš obohraná a tým pádom aj nudná. Máte obývaciu izbu smerom na juh a praží vám do nej celý deň slnko? Skúste vybrať potrebnú sviežu zelenú! Bude vám výborne ladiť s nábytkom zo svetlého i tmavého dreva. Žltá a jej varianty sa hodia skôr do chladnejších miestností, ale pamätajte veľmi na jej intenzitu.

Čierna a biela obývačka patria medzi špecifické kategórie a zvlášť použitie čiernej dobre zvážte. Naproti tomu štyri biele steny sú naozaj univerzálne, ale tvrdí sa, že už príliš fádne. Môžete ale skúsiť napríklad aj levanduľovú. Avšak v jednoduchosti je sila a trendom je použitie viacerých odtieňov tej istej farby.

Trúfnete si jednotlivé farby kombinovať? Nezabudnite na to, že v jednej miestnosti by ste mali použiť maximálne tri a jedna z nich by mala zostať dominantná. Zaujímavou pomôckou pre vyladenie farieb je bezplatný internetový nástroj Paletton. Nájdete ho tu.

Farebný odtieň vám v obchode namiešajú podľa výberu

Ak máte zhruba predstavu, kde chcete jednotlivé farby vidieť, môžete vyraziť na nákup potrebného materiálu a pomôcok. Spočítajte si plochu maľovaných stien a stropov a v špecializovanom obchode zistíte potrebné množstvo penetračného náteru aj farby. V prípade záujmu vám ju podľa vzorkovníka strojne namiešajú presne do takého odtieňa, aký chcete.

Budete tiež potrebovať náradie na maľovanie, dnes najčastejšie veľmi šikovný valček so stieracou mriežkou a teleskopickou tyčou. Na trhu sú aj špeciálne vankúšiky v plastových držiakoch, s ktorými sa vraj narobí najmenej neporiadku. Nákup ešte doplňte o menšie štetce na vymaľovanie horšie prístupných miest, takzvané “zároháky”, vedro na farbu, zakrývacie fólie, špeciálnu lepiacu pásku a môžete si vyhrnúť rukávy!

Aby ste si ušetrili nepríjemnú prácu pri záverečnom upratovaní, snažte sa pokiaľ možno čo najviac nábytku preniesť do inej miestnosti. Zvyšné kusy naskladajte doprostred miestnosti a zakryte je najlepšie ľahkou fóliou, špeciálne vyrábanou pre maľovanie. Ak máte dostatok starého papiera vo väčšom formáte, ušetríte. Nezabudnite ani na lustre a prekryte aj parapety a rámy okien.

Rozhodne nepodceňujte prípravu stien pred maľovaním. Mali by byť čisté, suché a bez prachu a pavučín. Zostali vám po odnesení obrazov a vyťahaniu skôb a klincov diery alebo sú na stenách viditeľné nerovnosti? Špeciálnym šľahaným tmelom na murivoich s pomocou špachtle prekryte, schne veľmi rýchlo a od maľovania vás nijako výrazne nezdrží.

Nepreháňajte množstvo farby na valčeku a postupne vrstvite

Jedna vrstva penetračného náteru umožní, aby farba na stenu dobre priľnula. Maľovanie obývačky začnite vždy od stropu, postupujte od okna k dverám a na horšie prístupné miesta vezmite menšie štetce. Maliarsku farbu prinesenú z obchodu si ešte nariedite vodou a počítajte s tým, že prvá vrstva náteru bude redšia. Nechajte ju uschnúť a potom pridajte vrstvu alebo vrstvy ďalšie.

Dôležité je nič nepreháňať, valček saje farbu dostatočne a nie je potrebné ho farbou presýtiť. Každé namočenie do farby doplňte pretretím o stieraciu mriežku a snažte sa potom nemať farbu všade okolo. Patríte medzi odvážnych a nebojíte sa výziev? Kúpte si špeciálny kompresor a striekaciu pištoľ, práca s ňou vám pôjde určite rýchlejšie a určite si užijete aj trochu zábavy.

Práca skončila, utreli ste si z čela pot a uložili všetky pomôcky odmočiť do vody? Ešte než sa v pokoji začnete kochať výsledkom svojej práce, musíte absolvovať menej príjemnú časť, teda upratovanie.

Ak ste starostlivo zakryli všetko, čo mohlo prísť do kontaktu s farbou, máte z polovice vyhrané. Po nasťahovaní nábytku späť vás na konci čaká čistá a krásna miestnosť, kde bude radosť bývať.

Obývačka slúži pre vzájomné stretávanie a ako miesto, kde trávime volný čas. Napíšte nám, či sa vám tú vašu podarilo vymaľovať podľa predstáv!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *