Vykurovacia sezóna je tu. Mnohí z nás sa už teraz obávajú nedoplatkov za energiu, ktoré budú dôsledkom tuhej zimy. Ale aj keby bolo do februára každý deň -10 °C, náklady na vykurovanie môžete znížiť. Ak chcete byť čo najefektívnejší, musíte spojiť dva prvky – investičné a prevádzkové. Do investičných patrí napríklad zateplenie, inštalácia podlahového vykurovania či výmena okien. Medzi prevádzkové náklady patrí udržiavanie optimálnej teploty, správne vetranie, ale aj ďalšie tipy, ktoré sme pre vás pripravili v tomto článku. Kde začať?
Zateplenie je dôležité
Jednou z najdôležitejších investícií, o ktorej sa neustále hovorí a dokáže vám znížiť náklady počas vykurovacej sezóny aj o 35 %, je zateplenie vonkajšej fasády. A aká je návratnosť tejto investície? To záleží od použitého materiálu a hrúbky zateplenia, priemerne sa táto doba pohybuje na úrovni 8 rokov. Zateplením by ste však nemali skončiť, pretože oveľa viac tepla ako cez steny uniká cez okná – približne o 45 % viac. Je to kvôli tomu, že sklo nemá žiadne izolačné vlastnosti, takže je dôležité, aby ste mali aspoň trojkomorové okná. Dnes už aj lacné plastové okná dokážu odviesť kvalitnú službu. A keď ich podporíte vonkajšími žalúziami či roletami, ktoré vám medzi oknom a vonkajším prostredím vytvoria izolačnú vzduchovú bublinu, úspora môže byť ešte výraznejšia.
Sálavé vs. konvekčné kúrenie
Väčšina domácností má buď sálavé, alebo konvekčné kúrenie. O konvekčný spôsob vykurovania sa najčastejšie starajú radiátory, ktorých inštalácia je menej časovo aj finančne náročná. To však nemusí byť vždy výhoda, pretože miestnosť s radiátormi je vykúrená nerovnomerne a dochádza v nej k cirkulácii vzduchu a zároveň aj prachu, čo môže byť veľkým problémom pre alergikov či astmatikov. Taktiež tepelná pohoda nie je úplne optimálna – pri radiátore je teplota vyššia ako na konci miestnosti.
Naopak, sálavé kúrenie, ku ktorému patrí aj to podlahové, je stále obľúbenejšie a je to aj kvôli výrazným úsporám nákladov – oproti radiátorom môžete znížiť náklady až o 30 %. Ak zvolíte správny typ podlahy s dobrými teplovodivými vlastnosťami, môže byť aj vyššia – medzi tie najlepšie patrí laminátová plávajúca podlaha, keramická dlažba, prírodný kameň či vinylové podlahy. Teplotná pohoda v izbe je oveľa príjemnejšia, je rovnomerne vykúrená a tento spôsob sa využíva aj v pasívnych domoch. Nevýhodou je vyššia cena a komplikovanejšia inštalácia do už postaveného domu či bytu.
Každá miestnosť potrebuje inú teplotu
Nielen preto, aby ste zosekali náklady na vykurovanie, ale aj kvôli tomu, aby ste sa doma cítili lepšie, by ste mali prispôsobiť dennú teplotu v izbách podľa toho, na čo slúžia.
- 21 °C – obývačka, detská izba, pracovňa, spálňa.
- 18 °C – počas noci v miestnostiach, kde sa spáva.
- 22-24 °C – kúpeľňa.
- 17-19 °C – kuchyňa.
- 20 °C – toaleta.
Okrem toho, že teplota v každej miestnosti by mala byť iná, znížiť teplotu by ste mali aj vtedy, keď nie ste doma – ste v práci, v škole, na dovolenke. Ak sa vrátite v priebehu dňa, znížte teplotu iba na 15-16 °C, ak sa chystáte byť mimo domov dlhšie ako 48 hodín, odporúča sa znížiť teplotu na 8 °C, ktorá zabráni tomu, aby vám doma niečo zamrzlo. Takto dokážete ušetriť až 75 % energie.
Naučte sa správne vetrať
Mnoho ľudí si myslí, že ak chcete vyvetrať, stačí otvoriť okno na vetračku. Nie je to však tak, nielenže nevyvetráte, ale mrháte aj energiou. Ako by ste mali správne vetrať? V prvom rade zatiahnite ventil na vašom plynovom kotli, otvorte okná dokorán, urobte prievan a nechajte vetrať 5 – 10 minút. Čas závisí od veľkosti okien a aj toho, aký veľký priestor chcete vyvetrať. Keď okná zatvoríte, nezabudnite ventil na kotli zapnúť.
Máte radiátory? Nezakrývajte ich
Ak kúrite radiátormi, nezakrývajte ich závesmi, záclonami a ani na nich nesušte vypranú bielizeň. Prečo? Pretože takto stratíte až 20 % energie, ktorú by radiátor mohol investovať do kúrenia v miestnosti. Dajte si pozor aj na to, aby ste pri radiátoroch nemali prisunutý nábytok – ak by ste tam mali napríklad koženú pohovku, nielenže znižujete výkon radiátora, ale koža na sedačke vám môže popraskať. Optimálna vzdialenosť medzi nábytkom a radiátorom je cca 80 cm, ak máte dostatok priestoru v izbe, nebojte sa to zvýšiť na 1 m.
Čo poviete na tieto tipy? Skúsite znížiť náklady na vykurovanie už v tejto sezóne?