Ako vybaviť detskú izbičku?

Je to taký všeobecný pojem, od bábätka až po vysokoškoláka. Rád vás prevediem touto témou a sľubujem, nebude to nezaujímavé. Dnes pri technickej a technologickej vyspelosti doby je táto téma veľmi vyhľadávaná a zaujímavá. Z výtvarného a dizajnového hľadiska môže byť detská izba, ergonómia mobiliáru, možnosť rastu prvkov nábytku spoločne s deťmi rovnako kvalitná, nápaditá a vkusná téma, ako napr. obývačky, kuchyne a iné. Všetko je opäť vecou peňazí, chytrosti, invencie, ako vašej, tak aj návrhárov, grafikov, dizajnérov, architektov, technikov a všetkých, čo sa podieľajú na tvorbe mobiliáru, komponentov, doplnkov i celku.

Normy

Postieľka detská do troch rokov dieťaťa, má mať plochu na ležanie cca 1250×700 mm, 600 mm nad zemou. Osová vzdialenosť mreží má byť 45 – 60 mm. Posteľ od 3 do 11 rokov má mať min. 800×1600 mm, vždy však o 150 mm viac ako je výška dieťaťa. Výška min. 300 mm. Pracovný stôl min. 1200×800 mm, výška 680 – 720 mm. Môže mať skrinky alebo kontajner na kolieskach, podstavný alebo prístavný. Stolička má mať podľa normy výšku sedadla 420 – 480 mm, šírku sedadla min. 360 mm, hĺbku sedadla 360 – 450 mm, uhol sklonu sedadla 0 – 5°, výšku operadla 420 – 450 mm, nemusí dosahovať k sedadlu, uhol sklonu operadla k sedadlu 90 – 110°. Môže mať podrúčky, prítlak na operadlo, brzdené kolieska, sedadlo preložené lenivou penou atď. Výšky a rozmery skríň a skriniek sú pre vašu orientáciu dosť obsiahle a dobré firmy vám ponúknu rad zodpovedajúci potrebám i veku vašich detí.

Jedna izba pre viac detí

Predpokladajme, že máme miestnosť, ktorá bude po niekoľko nasledujúcich rokov hostiť vašu ratolesť. Ak ich bude viac, potom je potrebné zvážiť, či mať miestnosti oddelené alebo naopak. Záleží na pohlaví, vekovom rozdiele a celkovej filozofii vášho bývania a spoločného žitia vás a vašich detí. Spočiatku nevadí dokonca, keď dieťa spí v spálni rodičov. Nočné vstávanie, dojčenie a ďalšie úkony nie sú nič záživné a pobehovať pri tom medzi miestnosťami je sen každej matky. Pochopiteľne s pribúdajúcim vekom sa menia priority naše i našich detí. Oddelená miestnosť sa stáva nevyhnutnosťou pre rozvoj dieťaťa, jeho “samostatnosť”.

Pri jednom dieťati nás počet miestností či rozdelenie jednej veľmi nepáli. Pri dvoch a viac deťoch je čas na tieto úvahy. Ak miestnosť spĺňa kritériá strán kubatúry, výmeny vzduchu, tepla a ďalšie, je len na vás, ako tento rébus vyriešite. Ak máte miestnosť, kde nemožno jednoducho vyriešiť rozdelenie na dve (a viac), potom jednoducho riešte to, čo vyriešiť vieme. U rovnakého pohlavia detí nie je problém spoločnej miestnosti, ak zachováme akési “diskrétne zóny”. Spanie môže byť vedľa seba, za sebou, nad sebou atď., ale každý vo svojom. Rovnako tak pre zdravý rozvoj detí treba samostatnú pracovnú plochu pre kreslenie, hranie, úlohy, učenie. Ťažko budeme deti nútiť do hrania alebo povinností v turnusoch tak, aby bol stôl využitý tým, kto ho potrebuje. U rozdielneho pohlavia, ak miestnosť nemožno oddeliť stenou, možno vyriešiť predelenie priečkou, nábytkom, žalúziou, roletou. Nepotýkame sa tu s prehnanou prudériou, ohľadom prezliekania sa a podobne, ale sú situácie, ktoré si vyžadujú určitý diel intimity a súkromia. Netreba to bagatelizovať, ale ani zbytočne komplikovať. Všetko má riešenie. Pochopiteľne, ak nám naša vilka s pätnástimi miestnosťami umožní samostatnú izbu pre každé dieťatko, nebúrajte tie priečky. Teraz teda máme vyriešenú základnú filozofickú otázku miestnosti či miestností, potom všetko ostatné je “brnkačka”.

Okná a dvere

Stavebné úpravy aj ergonómiu možno odvodiť od cyklu “Spálňa”. Pochopiteľne isté špecifiká budú pri nábytku tak, ako sa mení vek našich detí. Než sa budeme zaoberať nábytkom a doplnkami, musíme ešte vyriešiť steny, strop a podlahu, a stavebné otvory. Vezmeme to odzadu.

OKNO – Má slúžiť k dostatočnej výmene vzduchu, ak nevyužívame systém rekuperácie (Pozri “Pasívne stavby”). Ďalej okno poskytuje svetlo pre prácu, hranie, hobby a podobne. Je vhodné, aby u pracovných plôch s denným osvitom, svetlo padalo (u praváka zľava) tak, aby si dieťa netienilo rukou a svetlo bolo maximálne zužitkované. Pochopiteľne na spánok sú vyžadované kritéria opačné, preto je treba okná vybaviť tieniacou technikou. Žalúzie, rolety, závesy alebo záclony môžu byť s trochou nápaditosti vkusným doplnkom celku, či už po farebnej alebo aj tématicko-dizajnovej stránke. Nie je nevyhnutné zachovávať farebné modely “dospeláckych” spální, pretože naša “mladosť” znesie aj trochu extravagancie a výstrednosti, len keď ich počin bude IN a hlavne nevšedný. Nič sa na tom nemení, že ak si všetky dievčatká v pätnástich zmaľujú neúmerne oči a oblečú sa výstredne a “svojsky”, vyzerajú potom opäť tuctovo a vybočenie z priemeru sa nekoná. Vy sa, chlapci, nesmejte, pre vás to platí rovnako tak. Nagélujte si ofinku, na nohy “číňany”, klin na nohaviciach pri kolenách, mikina ako zasiahnutá drevomorkou, materiály pokrkvané ako z kontajnera a hlavne?? Jeden ako druhý, ako cez „kopirák“. Vybočenie zo sivého priemeru, pubertálna revolta sa opäť nekoná.

DVERE – môžu byť čiastočne presklené, neskôr lepšie nepresklené. Bolo dosť súrodencov, ktorí stihli prepadnúť sklenenou výplňou pri vzájomných bitkách. Tu sa ponúka dospelá rada – snažte sa eliminovať a predvídať možné kolízne body, tak ako vaše deti porastú. Naozaj sa vám to oplatí, a vaše návštevy v detskej nemocnici sa obmedzia iba na zápal stredného ucha a angínu. Plná výplň dverí vytvorí určitý diel súkromia vášho potomka. Rovnako tak pomôže udržať vaše duševné zdravie, až si pustí “trochu nahlas” nejakú rozkošnú metalovú „pecku“.

Farebnosť izby

Čo sa týka farebnosti stien, je dobré korigovať tieto predstavy s priateľmi, literatúrou alebo odborníkmi. U malých detí nie je nutné podliehať módnosti farebných trendov a reagovať na to, ako Paríž diktuje módne a farebné trendy. Rovnako tak zabudnite na farby sezónne a nepremaľovávajte FARBY JARI, keď nastane jeseň. Zdravým rozumom môžete vkusne vymaľovať detskú izbu na dlhšiu dobu farbami, ktoré nebudú vaše dieťa rušiť, budú upokojujúce. Zvlášť ak váš malý “diabol” bude napríklad hyperaktívny. Tu môžu pastelové farby stien poslúžiť ako podklad pre farebné voskovky a vodovky, až sa rozhodne vziať strohosť stien do svojich rúk. Pochopiteľne je dobré celý farebný koncept zladiť s neskôr osadeným nábytkom a všetkými doplnkami. V obchodoch pre svojpomocné práce tohto typu (HORNBACH a iné) existujú v oddelení farieb vzorkovníky, kde nájdete kombinácie stien a stropov ako vítanú inšpiráciu. Príkladov je tam veľa a myslím si, že vystihujú prakticky všetky bežné varianty.

Hýčkajte si toto obdobie, pretože neskôr už to nepôjde tak ľahko. Ako sa bude vaša ratolesť profilovať, bude prichádzať s prínosnými návrhmi, ktoré budú všelijaké, hlavne na hony vzdialené od vašich. Postupne začnete vytrácať pozíciu, niekedy sa vytratí aj rozdiel medzi dievčenskou a chlapčenskou izbou.

Nálepky na stenu pre dievčatá – skrášlite izbu dievčenskými samolepkami

Ide o mieru tolerancie a rozumu na oboch stranách. Je to obdobie hľadania, a tak v ňom nehľadajte hocikedy logiku. Tú po vás nikto nechce. Každému veku a pohlaviu zodpovedá iná farebnosť, iné dekorácie, iná filozofia. Rovnako tak zodpovedá izbička naturelu, koníčkom, zameraniu. Hlavne sa nebojte, tak ako dieťa vyrastie a okukajú sa snové pastelové farby, rovnako tak vezmú za svoje napr. plagáty Hannah Montany a predstaviteľov kultových filmov The Twilight Saga. To nie je teroristický útok na vašu osobu, to je proste život.

Nemluvňa ​​vám do toho nebude hovoriť…

Takže mobiliár… Začneme u tých našich najmenších. Pre deti po narodení je vhodné prispôsobiť, nakúpiť alebo vyrobiť nábytok na mieru. Všetko by sa malo podriadiť potrebám, zodpovedajúcim veku dieťaťa, ale i potrebám rodičov. Postieľka pre tento vek by mala byť vyššia ako je zvykom u bežného lôžka. Vzhľadom k námahe, ktorú žena absolvuje v priebehu dňa, je nemysliteľné, aby sa ohýbala do postieľky nízko položenej. Je to nepraktické a chrbtu to zrovna neprospieva. Úkony ako umývanie, natieranie krémami a olejmi, prebaľovanie a podobne, potrebujú dobrý a správny prístup k dieťaťu, rovnako tak ako k oblečeniu, plienkam, kozmetike. Každá mamička si v tom nájde svoj ​​systém, ale istá logistika je na mieste.

Farby ako biela, krémová, svetlo modrá, svetlozelená, vanilková, oranžová, béžová sú, dohromady so svetlým drevom alebo doplnkovými farbami k farbám spomenutým, dobrým základom pre túto miestnosť. Pochopiteľne možno s úspechom použiť farby ako ružová, svetlá fialová, ale je potrebné postupovať s rozvahou. Možno použiť aj tapety a bordúry s rôznymi motívmi z detských filmov, kreslené figúrky, kvetinové motívy. Malé dieťa toto zatiaľ veľmi neocení, ale detská izba už môže vyzerať DETSKY.

Tato podaj sieť, už nám chlapec lezie…

Ako sa mení vek, menia sa aj priority, menia sa farby, mení sa nábytok. Posteľ do určitého veku môže mať zábrany proti spadnutiu. Tieto atribúty časom odpadajú. Rovnako tak môže byť posteľ väčšia, ale nie dospelá. Dieťa by malo mať podľa veku dostatok priestoru k hrám. Koberce s farebnými motívmi, popr. dráhou pre autá, vlaky nie sú žiadnou výnimkou. Je to pestré a hravé riešenie. Existujú tiež skvelé minitelocvične, kedy je do stropu nabitá kovová konštrukcia, ktorá má rebrík, kruhy alebo hrazdu, povrazový rebrík a lano na lezenie. Všetko je vykonané profesionálne a s nevyhnutnou žinenkou na zemi. Tá je skvelým doplnkom.

Mimo priestoru k hrám je tiež potrebný dostatok úložných priestorov. Jednak pre hračky (a budete sa diviť, čo sa vám po pár rokoch zíde za zverinec), a jednak pre oblečenie vášho miláčika. Oboje je dobré podriadiť systému, ktorý pomaly začínate zavádzať do života dieťaťa. Že si večer bude musieť poupratovať hračky, aby ich tam ráno našlo, je dobré rovnako tak, ako sa bude časom samo obliekať. Je dobré, aby prevaha vecí bola v jeho dosahu, umiestnenie malo svoju logiku a poriadok. Pracovná plocha (hracia plocha), by mala svojím rozsahom a výškou zodpovedať aj veku. Postupom času sa môže meniť výška políc, skríň a stola.

Stôl na úlohy

Je tu doba, kedy odložíme koberec s motívmi ciest a garáží. Stôl sa stáva mimo hracieho viac pracovným, školáci tu píšu prvé úlohy. Menia sa proporcie zaplnenia skríň, skriniek, stolového kontajnera, políc a poličiek. Mobiliár si bude vyžadovať nastaviteľnú stoličku k stolu s kolieskami a osvetlenie bude treba prispôsobiť aj na prácu, kreslenie a hrám pri umelom osvetlení. Stôl získava inú podobu aj vďaka potrebnému PC. To isté platí o posteli, čítaní v nej. Odkladacie plochy nadobúdajú na význame, musíme počítať aj s chorobou a podobne. Niekde môže visieť gitara, inde stojí klavír alebo syntetizátor. Je potrebné uložiť niekam športové vybavenie, terárium, akvárium a iné špecifické koníčky.

Farby na nábytku, stenách, koberci aj doplnkoch získavajú na intenzite rovnako ako hlasitosť počúvanej hudby. Nie je tu nič striktne predpísané, aj keď menej je niekedy viac. Ak veľkosť izby unesie ďalší nábytok, je možné do vybavenia zaradiť taburet, kresielko, kreslo, hojdacie kreslo aj stolček pre prípadné posedenie vašich detí s kamarátmi. Existujú študentské izby s vypchatými vrecom na sedenie i ležanie, boxovacím vrecom visiacim zo stropu, smetiakom miesto nočného stolíka, sedením na drevených europaletách s poťahom, kokpit lietadla alebo auta na hry na PC a iné. Nič nie je zakázané, ak to vyhovuje najlepšie všetkým zúčastneným, potom je to dobré. Ospravedlňujem sa, ale vaše slovo je až na poslednom mieste. Vy máte úlohu štedrého mecenáša, nie poradcu. Takže potom vznikajú tie okrídlené vety: “Kým u nás bývaš, tak budeš robiť, čo ti povieme.“ Nerobte si to zložitejšie, rovnako tú stojku nakoniec urobíte…

Rastúci nábytok

Tak dobre. Budeme predpokladať, že ešte drobný prídavok znesiete. Po absolvovaní etapy zmenšeného nábytku pre deti od troch rokov, ako sú stolička a stolček ako pre trpaslíkov, je dobré zauvažovať ekonomicky. Ako dosiahnuť toho, aby sme nekupovali každých päť rokov nový nábytok. Ak budeme obozretní, nebude to potreba. Existujú rady nábytku, kedy budeme predpokladať jeho rast spoločne s pribúdajúcim vekom detí. Je dostatok dezénov a farieb, ktoré budú vyzerať k svetu aj za 10 rokov. Ide o to len dobre zvoliť stratégiu. Hovorme tomu rastúci nábytok. Nízke skrinky sa dajú stohovaním zvyšovať a rozširovať, stôl sa dá zdvíhať rovnako ako stoličky. Posteľ od určitého veku môže byť dospelá. Aspoň váš malý leňoch bude mať viac miesta, a keď si k nemu ľahnete a budete mu čítať rozprávky alebo vykladať svoje pamäti starého zbrojnoša, bude miesto aj pre vás. Nebojte sa, v pätnástich ho to opustí a v osemnástich by vedľa seba v posteli videl radšej nejakú “hviezdu”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *