Údržba jazierka a pomocné príslušenstvo

Vodná filtrácia odstraňuje mechanické nečistoty a spaľuje zárodky rias. Pred tým, ako si zakúpite správny filter, musíte zhodnotiť faktory ako sú obsah, hĺbka a umiestnenie jazierka, množstvo vodných rastlín a rýb.

Najčastejšie sa stretávame s kombináciou čerpadla, UV – sterilizátora a filtra. Voda je čerpadlom tlačená do externého filtračného systému, skrz UV svietenie. Voda sa následne spracuje, pričom filter zachytí hrubé nečistoty (kal, riasy so zárodkami) a vráti prefiltrovanú a prečerpanú vodu späť do jazierka. Prirodzene poznáme aj ďalšie metódy filtrácie, pretože filtre pracujú rôznymi spôsobmi a obsahujú odlišné filtračné materiály, zariadenia.

 

jazierko

 

UVC filtrácia

Jednou je použitie UVC metódy filtrácie. Inštalujú sa do filtrácie v prípade zelenej vody, spôsobenej jednobunkovými riasami. Priamym vystavením bunky UVC svetlu dochádza k poškodeniu bunkovej steny. UVC však nezabíja vírusy a baktérie. UVC žiarovky vydržia pri nepretržitom používaní približne 6-9 mesiacov a aj napriek vyžarovanému svetlu po uplynutí tohto časového úseku, nie je vydávané svetlo natoľko silné a účinné.

 

Ďalšie typy filtrácie

Mechanická filtrácia eliminuje a blokuje pevné, nerozpustné, suspendované látky (piesok, rybie výkaly, riasy, potrava) z vody. Biologická filtrácia prebieha prostredníctvom bio-média vo filtri. Bio-média predstavuje oblasť pre baktérie, ktoré sú chránené a môžu sa množiť či metabolizovať. Chemickou filtráciou rozumieme využitie tzv. pohlcovačov znečisťujúcich látok. Používa sa aktívne uhlie (drevené uhlie, granule, penové podložky a pod.) a zeolit so životnosťou 2-3 mesiace. Pracujú na podobnom princípe. Uhlíkový prvok následne oslabne, nedokáže absorbovať toxíny a naopak uvoľňuje doteraz pohltené látky do vody.

 

Základné informácie o čerpadlách

Čerpadlo by malo za 24 hodín prečerpať až 4 násobný objem jazierka. Najideálnejšie čerpadlá disponujú výkonom 50 – 60 l/min, pričom dokážu odolať mechanickým nečistotám.

Solárne čerpadlá sa spustí, keď naň začnú svietiť slnečné lúče, ktoré prevedie na elektrickú energiu. Nedokážu však potlačiť vodu cez väčšiu vzdialenosť, pretože sú príliš malé. Fontánové čerpadlá obsahujú dvojité zásuvky, takže sa používajú na dva systémy zároveň. Väčšina oplniacich čerpadiel je obmedzených na veľkostný obsah pevných, nerozpustných látok.

Poznáme aj filtračné čerpadlá nazývané aj špinavé vodné čerpadlá, ktoré dokážu čerpať vodu na veľké vzdialenosti a s viacerými vstupmi. Ponorné tlakové čerpadlá boli pôvodne navrhnuté na „vysávanie“ zatopených pivníc a priekop. Čerpadlá montované na povrchu zase čerpajú vodu cez hadicu, ktorá putuje do filtra a potom do jazierka. Spomenuté čerpadlá pracujú pri vyššom tlaku, vďaka nim nasajeme veľké množstvo vody. Nevýhodu predstavuje vysoký výkon, ktorý si vyžaduje vyššie náklady.

 

Tento článok je súčasťou seriálu o starostlivosti o jazierka:

  1. Ako založiť jazierko
  2. Aké ryby a rastliny do jazierka
  3. Ako zazimovať záhradné jazierko
  4. Ako sa starať o jazierko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *