Plánovanie jazierka zahŕňa aj rozmýšľanie nad množstvom chovaných okrasných či úžitkových rýb, od ktorého závisí výber filtra (výkonnejší filter pri väčšom množstve rýb). Ryby sa podieľajú na vytváraní ekologického systému celého jazierka, preto je ich výber taký dôležitý. Vybrať si môžete z neskutočného množstva druhov, avšak vždy musí platiť, že všetky aspekty, ako je prostredie, veľkosť jazierka, rýchlosť filtrácie, okysličovanie a jednotlivé druhy rýb budú navzájom kompatibilné.
Ryby zavádzame do jazierka na jar, keď je teplota vyššia ako 10°C, aby sa stihli aklimatizovať pred zimou. Náhla zmena teplôt, kedy sú ryby presúvané z vnútorných výhrevných nádrží, môže rybám privodiť teplotný i psychický šok. Ryby okrem toho vkladáme do jazierka po 2-4 týždňoch od prvého napustenia jazierka, pri neustálom kontrolovaní kvality vody.
Ktoré druhy rýb si vybrať?
Ryby Koi, bylinožravý sladkovodný Amur zo Sibíra, ktorý je výborný na odstraňovanie vodných burín, Goldfish rybičky z Ázie a z nich vyšľachtené štíhlejšie kométy s kľukatou chvostovou plutvou, to všetko sú obľúbené druhy rybičiek do jazera. Medzi inými si majitelia jazierok zaobstarávajú aj Shubunkin perleťového vzhľadu, Bubble Eyes, Oranda a aktívneho jeseňa. Hrúz si na dne jazierka uprace a pomáha pri filtrácií, jeseter sa zvykne zamotať medzi riasy.
Neoceniteľná sila rastlín
Nie len ryby, ale aj rastliny treba vyberať s rozumom v hrstiach. Informujte sa o ich výške a čase kvitnutia, a neskôr začnite práve rastlinami vysádzanými do hlbokej zóny. Nezúfajte, pokiaľ bude výsadba rastlín trvať o niečo dlhšie, ako ste čakali. Väčšinou trvá až 2 sezóny, kým sa rastliny ujmú, zakorenia a porastú. Oplatí sa čakať nie len kvôli výslednému vzhľadu, ale aj kvôli nenahraditeľným vlastnostiam rastlín, ktoré spotrebúvajú dusík, dodávajú kyslík a znižujú rozvoj rias. Rastlinná zóna tvorí tretinu a niekedy až polovicu vodnej plochy. Vďaka rastlinám máme záruku čistejšej vody a zdravého prostredia, vyváženej rovnováhy a to bez väčších chemických a filtračných zásahov.
Rastliny bývajú zavedené do jazera podobne ako ryby na jar, či začiatkom leta kvôli asimilácií s prostredím a prípravou na zimu. Nevyhnutné presádzanie a hnojenie rastlín prebieha v tom istom období, odstraňovanie suchých a odkvitnutých častí zase pripadá na leto a jeseň venujeme zazimovávaniu.
Ako sa starať o rastliny v jazierku?
Predbežné odstraňovanie napadaného lístia a ďalších nečistôt z jazierka tvorí väčšinu údržby okolo jazierka. Hnilobné plyny tvorené postupným rozkladaním napadaného lístia, môžu v zimných mesiacoch pôsobiť obzvlášť nebezpečne, pretože akumulovaním pod povrchovým ľadom dusia ryby, žijúce v jazierku. Po dvoch rokoch, keď sa rastliny asimilujú a pekne zarastú si môžeme dovoliť na jar zrezať prebytočné korene a rastliny. Rybám doprajeme čerstvú vodu, ktorú doplníme po občasnom vypustení vopred zvoleného množstva vody. V prípade, že nemáte čas na výmenu vody, zabezpečte si umelý potôčik, ktorý okysličuje vodu a nevytvára zbytočné rušivé prúdy.
Zelená voda je zapríčinená rastúcim teplom zo slnka a nedostatočnou starostlivosťou, ktorá má za následok výskyt rias. Zbavte sa zelenej vody udržiavaním dobrého zdravotného stavu vodných rastlín a pridaním tieňa, ľalií či pergoly. Vyhnite sa dopúšťania tvrdej vody z kohútika, ktorú riasy obzvlášť obľubujú. Voda z kohútika obsahuje dusičnany, slúžiace riasam ako hnojivo. Aplikujte metódu prevencie: UV žiarenie a filter.
Ak Vás trápia vláknité riasy, tvoriace dlhé pramene lipnúce na určitej časti Vášho jazierka, do ktorých sa zamotávajú ryby s katastrofálnym výsledkom, postupujte podobne ako pri zelenej vode. Vo všeobecnosti platí, že zelená voda sa vylučuje s vláknitými riasami a naopak.
Druhy rastlín
Plávajúce rastliny sa vysádzajú na slnečné miesto, keďže vyžadujú veľa svetla a vytvárajú tak prirodzený tieň na jazierku. Nevyžadujú zalievanie, pretože si živiny berú prostredníctvom koreňov z vody. Vyznačujú sa inváznosťou a pravidelnou údržbou Medzi plávajúce rastliny patrí lotosový kvet, lekno, kostná múčka a aj taká salvinia minima.
Hlboké vodné rastliny tvoria „koberec“ alebo pokrývku na povrchu jazera, pričom ich stonky siahajú až na samotné dno. Tento typ rastlín musí byť pokrytý vodou. Pri dotyku roztvoria svoje listy. Poznáme mnoho hlbokých vodných rastlín ako Cabomba, Vallisneria, Amazon a pod.
Marginálne vodné rastliny sa označujú aj ako bahenné či pobrežné rastliny a zvyčajne sa vysádzajú pozdĺž brehov. Medzi marginálne rastliny patrí Bakopa drobnolistá, kosatec žltý a Wedelia triloba.
Okrasná zeleň okolo jazierka
Okrasná zeleň poslúži nie len ako skrášľovací prvok jazierka, ale predovšetkým ako ekologický producent kyslíka a prirodzenú hlukovú bariéru, či lapač prašnosti. Okrem listnatých drevín sa odporúčajú aj ihličnany, ktoré nenarobia toľký neporiadok ako listnaté stromy (napr. Cedrus atlantica). Súkromie si doprajete aj výsadbou živého plotu z rôznych druhov listnatých (krušpán, hrab či drač) či ihličnatých (tuja, cypruštek, tis) rastlín.
Tento článok je súčasťou seriálu o starostlivosti o jazierka:
- Ako založiť jazierko
- Aké ryby a rastliny do jazierka
- Ako zazimovať záhradné jazierko
- Ako sa starať o jazierko