Súkromnú okrasnú záhradku vnímame ako jedno z miest, využívaných na relax a dobitie energie. Mnohí sa rozhodnú vybudovať si vo svojej záhradke špeciálne jazierko, ktoré plní nie len estetickú, ale nepriamo aj oddychovú funkciu. Počúvať šum vodopádu, žblnkot a pozorovať mierumilovný život rybičiek… Vysedávanie pri jazierku pôsobí na odbúravanie stresu a uvoľnenie sa. V dnešnom článku sa dočítate, ako postupovať pri výstavbe jazierka a všetko okolo údržby či života v jazierku.
Kam jazierko umiestniť?
Pred samotnou realizáciou musíme zvážiť, kam chceme jazierko umiestniť a aký veľký vodný prvok si plánujeme zaobstarať. Spomínaná estetická úloha jazierka hrá dôležitú rolu v rozhodovaní, pretože pekným jazierkom sa chceme častokrát pochváliť, mať ho stále na očiach, aby sme si ho mohli naplno užívať a vychutnať si jeho krásy. Preto jazierko obvykle umiestňujeme tak, aby bolo na viditeľnom mieste pri odpočinkovej časti obytného priestoru (altánok).
Čím väčšie, tým lepšie
Čím väčšie jazierko máte, tým je paradoxne menej práce s jeho údržbou. Minimálny objem vody sa pohybuje medzi 3 m³ a 6 m³ (ak plánujeme chov rýb). Rozloha o 40 – 50 m² predstavuje optimálnu veľkosť jazierka, ale až rozlohu od 80 m² považujeme za ideálnu. Chov rýb si vyžaduje väčšiu hĺbku. Počítať teda musíme s 80 – 200 cm do hĺbky, podľa individuálneho uváženia.
Parametre jazierka
Tvar jazierka prispôsobujeme terénu záhrady a okrasných záhonov. Horizontálny tvar je skôr otázka vkusu, nie funkčnosti, preto sa uprednostňuje vertikálne rozdelenie jazierka. V záhrade sa neodporúčajú nízke či plytké objemové jazierka.
Niekoho môže zaskočiť členenie jazierka na hĺbkové časti/zóny. Tzv. pobrežná zóna nesúvisí s prebiehajúcimi procesmi v jazierku, avšak ostatné zóny (močiarna = rozklad rastlín, množenie rýb, do 20 cm, plytká zóna = rasť vodných rastlín, do 70 cm a hlboká zóna = do 200 cm, stabilita teploty vody) ovplyvňujú celý biosystém rastlín, ktoré okysličujú vodu a tým sa podieľajú na kvalite vody. Veľkosť i tvar jazierka sa dá v prípade potreby zmeniť, pokiaľ necháme po okrajoch jazierka určitú rezervu fólie.
Tieňom k zdraviu jazierka
Zároveň sa ale musí dodržať pravidlo minimálne 40% zatienenia plochy okrasného jazierka (prípadne polotieňa). V lete sa voda v plytkých častiach jazierka zohrieva na vyššie teploty, kedy dochádza k množeniu vláknitých rias. Pokiaľ Vám priestor neumožňuje vytvoriť dostatočný tieň, prichádza do úvahy alternatíva s výsadbou vyššieho porastu, pergoly alebo neopadavého ihličnanu, či inej dominantnej dreviny. Pokiaľ ste si vybrali výsadbu drevín, uvedomte si, že do vodnej plochy by nemali padať nečistoty z vegetácie. Vyhnete sa tak odstraňovaniu lístia a ďalších nečistôt.
Z čoho jazierka vyrobiť?
Tvarované prefabrikované plastové nádrže z polyetylénu, sklolaminátu alebo polyesteru vhodné do modernejších záhrad sú odolné voči UV žiareniu. Vďaka pevnému a členenému dnu tieto nádrže umožňujú pestovať vegetáciu. Výhoda spočíva v ľahkom premiestňovaní pri rekonštrukcií záhrady, avšak takéto plastové jazerá sa ešte ľahšie prehrievajú a následne spôsobujú chovateľom rýb a pestovateľom vodných rastlín problémy. Okrem prehriatia má v zime plytká nádrž tendenciu namŕzať. Živočíchy v nej preto v zimnom období neponechávame.
Záhradné jazierko je taktiež možné vytvoriť zo spoľahlivej, jednoduchej, pružnej a relatívne lacnej hydroizolačnej fólie. Dokonale tvaruje terén Vašej záhrady, odoláva horúčavám, čím sa v nej neprehrieva voda a zároveň je odolná voči UV žiareniu, perforácií, prerastaniu korienkov rastlín, mrazu a chemickému zásahu do jazierka. Fólia sa vďaka svojej elasticite prispôsobí podkladu a jeho členitosti. Medzi jej výhody patrí aj vysoká životnosť, takže sa majitelia jazierok nemusia obávať zriedkavých, za to nákladných opráv. Neodporúčajú sa tenké fólie s hrúbkou 1 mm, ani neznačkové, lacné a univerzálne fólie (z recyklátu).
Rozlišujeme PVC fólie, ktoré nezanechávajú nečistoty, sú cenovo výhodné, ďalej biologické kaučukové fólie s životnosťou až 50 rokov, tekutú a kamienkovú fóliu na maskovacie účely a napokon aj pokládku geotextílie. Geotextíliu spĺňa ochrannú funkciu pod fóliu.
Tento článok je súčasťou seriálu o starostlivosti o jazierka:
- Ako založiť jazierko
- Aké ryby a rastliny do jazierka
- Ako zazimovať záhradné jazierko
- Ako sa starať o jazierko
my sme doma na záhrade robili jazierko s antracitovou hydorizolacnou foliou aquaplast 805/v nakolko ide o ceskeho vyrobcu fatrafol a cenovo je nizsie nez nemecki vyrobcovia a podstatne kvalitnejsi nez polski…folia je pevna, pekne prilnava k povrchu a brani presychaniu aaa neprerastu nou korene rastlin v okoli jazierka a praca s nou bola uplne v pohode
Jazierko sme robli minulý týždeň, použili sme pri tom fóliu, ktorú spomínate fatrafol aquaplast 805/v a práca s ňou ako píšete bola perfektná a materiálovo taktiež paráda. Ďakujeme za tip veľmi pomohol