Trvalky nie len do polotieňa

Ak chcete vytvoriť okrasnú záhradu, ktorá vám bude robiť radosť mnoho rokov je vhodné osádzať ju trvalkami. Počas letných mesiacov môžete zakúpiť aj rôzne letné zmesi na vytvorenie záhonov letničiek. Pri osádzaní trvaliek by sme si mali premyslieť miesto kde ich chceme sadiť. Aké budú ich svetelné podmienky, do akej veľkosti vyrastú, akým tempom rastú, či je potrebné ich na zimu schovávať a podobne.

Môžeme vyberať z kvitnúcich druhov alebo zo vždyzelených druhov. Niektoré druhy sú iba dvojročné. Napríklad turecký hrebíček, ktorý kvitne až druhý rok po vysadení. Je obľúbený kvôli krásnej vôni a farbe.

 

pestujeme trvalky v zahrade

 

Vysádzať môžeme prakticky od jari do jesene, pretože záleží od druhu rastliny, aké teploty potrebuje. Avšak najvhodnejšie obdobie je jeseň, kedy môžeme nové poplazy a výrastky oddeliť a porozsádzať do nových miest. Samozrejme nové rastliny môžeme postupne dosádzať kedykoľvek počas roka, ak nemrzne.

Druhy trvaliek

 

Krókus je trvalka, ktorá sa rozmnožuje cibuľami. Najčastejšie je dostupné v bielej, fialovej a žltej farbe. Má rada slnečné strany záhrad a závetrie. Kvitne ako jedna z prvých trvaliek koncom zimy. Môžeme ich vysádzať na jeseň, čím zabezpečíme, aby nám kvitli už na jar. Ak cibuľky krókusov nasadíme až jar, na ich zakvitnutie musíme rok vyčkať.

Ľalie kvitnú v naozaj širokej farebnej škále. Okrem nádherných sfarbení sú charakteristické aj prenikavou vôňou. Zvyčajne kvitnú začiatkom leta. Potrebujú dobrú zálievku a dostatok slnečného svetla. Počas kvitnutia by sa mali odkvitnuté časti pravidelne odstraňovať.

trvalky v zahrade

Echinacea je charakteristická drsnými listami a fialovým kvetom. Je to liečivá rastlina, ktorá je veľmi účinná pri liečbe chrípky, prechladnutia. Echinacea potrebuje na dobrý rast dostatok vlahy a umiestnenie v polotieni.

Chryzantémy sú vďačnou rastlinou, ktorá sa nám pri správnom pestovaní odvďačí nádherným kvetmi po mnoho rokov. Potrebujú dostatočné množstvo vlahy a slnečného žiarenia. Ak ich chcete mať kríček vytvarovaný do tvare pologule, je potrebné rastlinku zastrihávať. Tento úkon sa môže vykonávať dva krát do roka. Približne v júni a na jeseň. Po pravidelnom reze vyrastú silné mladé výhonky a množstvo pukov.

trvalky v okrasnej zahrade

Orlíček je trvalka, ktorá dorastá v rôznych farebných variáciách. Ak máte vedľa seba nasadené napríklad ružové a biele, je možné, že na ďalších rokov vám vykvitne rastlinka, ktorej kvety budú farebne zmiešané. Orlíček obľubuje slnečné prostredie a polotieň. Nemali by sme ho vystavovať príliš silnému slnku.

Ozdobnica čínska patrí medzi nektvitnúce trvalky. Je to tráva, ktorá nás spestruje našu záhradu aj počas zimy. Jej uschnuté listy striháme až na jar, čo umožní rast nových výhonkov. Strihanie na jar má svoje opodstatnenie, rastlinu totiž chráni pred mrazom.

Kortadiéra pampová je taktiež ozdobná trvalka. Táto ozdobná tráva dorastá vo veľkej výšky a je charakteristická bledohnedými klasmi na konci rastliny. Obľubuje slnečné stanovištia a je odolná voči mrazu.

Uvedené rastliny sú z obľúbené trvalky vysádzané v našich podmienkach. Vašu záhradku si môžete skrášliť podľa svojich predstáv a vyberať si môžete zo stoviek druhov trvaliek. Môžete sa nechať inšpirovať v záhradných centrách alebo v rôznych publikáciách o záhradnom dizajne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *