Ako sa zbaviť mravcov v záhrade ?

Mraveniská v záhrade netešia žiadneho záhradkára. I keď sa na prvý pohľad môže zdať, že jedno mravenisko pod stromom nemôže predstavovať veľký problém. Kolónie mravcov sa postupne rozmnožujú a vytvárajú si chodbičky po celej záhrade a skalke. Niekedy sa im podarí dostať aj pod dlažbu, ktorú postupne podrývajú a kladú tam vajíčka. Počas leta nie je nič neobvyklé, ak sa pod vašimi črepníkmi, s ktorými ste dlhšiu dobu nehýbali,vytvorí nová skupinka mravčej kolónie. Ak sa dostanú do črepníkov rastliny pomaly usychajú a hynú. Mravce taktiež na rastliny roznášajú vošky. Existuje mnoho rád a trikov ako boj s mravcami dohnať do úspešného konca.

Skúsení záhradkári odporúčajú zlikvidovať mravčiu kráľovnú. Ak sa nám to podarí, mraveniská by na našej záhrade mali ustúpiť. Kráľovnú je možné zničiť jedine tak, že mravcom, ktoré jej nosia potravu nastavíme pasce v rôznych formách. Najvyužívateľnejšia je zmes prášku do pečiva/ sódy bikarbóny a práškového cukru.

 

ako sa zbavit mravcov v zahradke

 

Mravcom prekážajú aj výrazne aromatické rastliny. Mnohým záhradkárom pomohlo, ak vysadili mätu priepornú v blízkosti viacerých stromov a výskyt mravcov sa v ich záhrade minimalizoval.

Ďalším obľúbeným tipom na zničenie mravenísk je použiť sušené droždie. Mravce po skonzumovaní uhynú.

Ak mravce lezú na vaše ovocné stromy je dobrou voľbou oblepiť kmeň špeciálnou lepivou páskou. Ak ju aplikujeme na kmeni vo viacerých častiach mravci sa prilepia a nebudú sa môcť dostať do koruny stromu.

Na trhu existujú aj špeciálne hormonálne prípravky, ktoré prilákajú mravcov na účinnú látku. Tie potom túto látku prinesú kráľovnej a tá prestane klásť vajíčka. V momente kedy sa to stane, mravčia kolónia by mala zaniknúť.

ako sa zbavit mravcov v zahrade

Samozrejme môžete siahnuť aj po klasických chemických insekticídoch. Ich používanie v úžitkovej záhrade je problematickejšie, pretože do styku s nimi môžu prísť či už deti alebo domáce zvieratá. Taktiež znečisťujú podzemné zdroje vody. Niektoré pasce účinnú látku neprepúšťajú do okolia a mravce priťahujú a hubia len na obmedzenom priestore. Väčšinou sa jedná o pase v tvare malých obdĺžnikov a krabičiek.

Comments (1)

  1. Grita

    máme mravce aj v zime 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *