Ako pestovať jahody na balkóne ?

Jahody sú obľúbeným letným ovocím, ktoré je nielen chutné, ale aj zdravé. Prí správnom pestovaní sa môžeme tešiť hojnej úrode. Najdôležitejší je dostatok slnečného žiarenia a dostatok vlahy. V prípade potreby môžeme použiť aj rôzne druhy hnojív. Na jahody sa používajú kryštalické alebo tekuté, prípadne môžete hnojiť konským hnojom a kompostom. Ak nemáte záhradu alebo chcete pestovať rastlinky vo veľkých kvetináčoch existujú druhy, ktoré sú vyšľachtené presne na tento účel. Dajú sa pestovať vo veľkých kontajneroch, ale aj závesných črepníkoch. Váš balkón si tak skrášlite a zároveň si môžete zamaškrtiť.

Priesady si môžete zakúpiť osobne v záhradkárstve alebo cez internet. Trpezliví záhradkári si môžu rastlinky vypestovať zo semienka alebo rozmnožiť z poplazov.

jahody na balkone

Vysádzať môžeme v dvoch termínoch. Tesne pred sezónou v apríli alebo v máji. Mali by sme vyberať silné rastliny s množstvom výhonkov a nasadiť ich husto vedľa seba. Druhá možnosť výsadby je jesenné vysádzanie. Môžeme sadiť v auguste alebo v septembri. Je dôležité zasadiť ich v dostatočnom predstihu, aby sa rastlinka stihla zakoreniť pred prvými mrazmi. Rastlinu môžeme aj prihnojovať, avšak nie v období dozrievania plodov. Môžeme ju prihnojovať počas kvitnutia alebo po sezóne, keď už nerodí plody. Hnojivo jej doplní živiny a rastlina sa pripravuje na zazimovanie.

Problematickejšie je je to s prezimovaním jahôd. Keďže pôda v črepníkoch môže ľahko premrznúť. Je vhodné obaliť ju hrubou tkaninou alebo izolačným materiálom. Rastlinu taktiež môžeme obaliť rôznou zmesou slamy, ihličia alebo ak máte možnosť môžete použiť kompost. Ak máte možnosť, dobrou voľbou je rastlinu z kvetináča presadiť do voľnej pôdy kde bezpečne prezimuje. Na jar ju zase vykopete a osadíte do črepníka. Veľmi odolnou a obľúbenou odrodou jahôd je Maranell. Ak sa táto odroda pestuje v dostatočne veľkom kvetináči záhradkárov poteší bohatou úrodou. Medzi pestovateľmi sú obľúbené aj odrody Elsanta, Everest, Korona a mnohé iné. Napríklad Honeoye je charakteristická skorým dozrievaním. Odroda Elkat je zase výnimočná v tom, že nevymŕza.

ako pestovat jahody na balkone

Ceny sadeníc sú cenovo dostupné. Pohybujú sa od šesťdesiat centov za kus. Závisí kam sa ich vyberiete nakupovať. Pri správnom pestovaní a použitej pôde nebudete potrebovať ani hnojivo. Ak je možnosť, rastlinu umiestňujte tak, aby ju nespaľovalo horúce poludňajšie slnko. Pre jahody je veľkým nepriateľom príliš mokrá pôda, preto sa snažte rastliny sadiť do nádob, ktoré umožňujú odtekanie nadbytočnej závlahy.

Nech už siahnete po akejkoľvek odrode, pestovanie jahôd určite neoľutujete. Za pár mesiacov sa vám odvďačia síce drobnejšími, ale o to chutnejšími červenými plodmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *