Test záhradných kosačiek

Na jar mnohí z vás zvažujú kúpu záhradnej kosačky. Rozhľadenejší sú vo výhode, začiatočníci potrebujú poradiť. Tak vám v tom skúsime pomôcť. Spísali sme, na čo treba pri výbere kosačky myslieť. A teraz sa pozrieme na konkrétne stroje. Za pomoc s testovaním ďakujeme Martinke z redakcie magazínu Spotrebiteľského testu, ktorá pravidelne píše recenzie záhradnej techniky.

Do nášho testu sme zaradili 10 záhradných kosačiek určených prevažne pre menšie až stredne veľké plochy. Každý má však iné potreby, iné predstavy, tak sme si vybrali z kosačiek s benzínovým aj elektrickým pohonom, vrátane jednej akumulátorovej. Testovali sme 10 obľúbených nástrojov z rôznych cenových kategórií. Tak treba hľadieť aj na výsledky – o čo jeden ani nezavadí, to je pre druhého ideálne riešenie.

Benzínové kosačky

 

Benzínová kosačka

Benzínová kosačka

Šesť benzínových kosačiek s pojazdom v cenách od 173 € do 477 €. Dve najlacnejšie HECHT 541 SW a MTD 46 S majú zároveň najslabšie motory. Neodporúčame vám ich do náročného terénu a na väčšie plochy. Čo ušetríte na nákupnej cene, to neskôr stratíte na čase. Nie sú to špičkové produkty, ale u nenáročného užívateľa zabodujú práve dobrou cenou.

Na druhej strane najväčšia a zároveň najdrahšia kosačka GTM Professional 500 SP4 SC Hso silným 4,4 kW-ttovým motorom Briggs&Stratton nás okrem výkonu zaujala aj kvalitou vyhotovenia. Ak nemáte problém priplatiť si, určite vám to vráti. Napriek cene ju hodnotíme ako najlepší produkt v našom teste. O lepšie hodnotenie ju pripravila vysoká hlučnosť.

Veľkosťou podobná Riwall PRO RPM 5135 nás nepresvedčila, hoci za ňu zaplatíte o celú polovicu menej. Zo zostávajúcich dvoch modelov VeGA 46 HWXV a AL-KO 4.65 SP-B Classic Plus 3v1by sme sa opäť napriek vyššej cene priklonili k druhému menovanému, ktorý mal najvyrovnanejšie hodnotenia v jednotlivých kritériách.

Vo všeobecnosti lepšie hodnotíme kosačky so značkovým motorom Briggs&Stratton, ktorý viacerí výrobcovia často používajú ako alternatívu k svojim vlastným motorom v inak totožných modeloch.

Elektrické kosačky

AL-KO-classic-465

Elektrická kosačka

Testované elektrické kosačky sa od tých benzínových líšia výkonom, hmotnosťou, použitými materiálmi aj cenou. Keďže nenesú ťažký spaľovací motor, výrobcovia uprednostnili plastové konštrukcie. To však okrem menšej hmotnosti prináša aj riziká v prípade zvýšeného namáhania.  Ak nemáte vysoké nároky, môže vás presvedčiť cena kosačiek FIELDMANN FZR 2010-E alebo Hecht 1434, ktorá je len zlomkom ceny benzínových kosačiek.

 

O úroveň vyššie je BOSCH ROTAK 40 ErgoFlex, tam sa to však už prejavuje aj na vyššej cene. A vôbec najdrahšou kosačkou v našom teste je akumulátorová Bosch Rotak 43 LI ErgoFlex za skoro 500 €, ktorá je kvalitou niekde inde, ale tá cena sa v hodnotení nemohla neprejaviť, v kritériu cena/výkon dopadla najhoršie. Keby sme si z týchto štyroch elektrických kosačiek mali vybrať víťaza, rozhodovali by sme sa medzi výkonnejšou BOSCH ROTAK 40 ErgoFlex a lacnejšou Hecht 1434. Vaše preferencie však môžu byť odlišné, preto sme sa snažili otestovať široké spektrum kosačiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *