Japonské záhradky – skalky

Skalku možno interpretovať ako malú záhradku, v ktorej sa nachádzajú kamene, ktoré môžu byť veľké i malé a plnia aj ozdobnú funkciu. Preto je dôležitý výber kameňov, ich tvar, veľkosť a farba. Skalka má minimalistický vzhľad, hodí sa takmer do každej záhrady a môžete si ju veľkosťou alebo tvarom prispôsobiť svojej záhrade. Je vhodná aj do obmedzených priestorov a aj v nich sa dá dobre využiť. Môžete si vytvoriť zaujímavé vzory a vyšperkovať ich ozdobnými kameňmi alebo mramorom. Skalka je vhodná aj pre začiatočníkov v pestovaní, vďaka jej ľahkej údržbe a jej vytvorenie nebude trvať príliš dlho.

flower-892938

Tieto malé záhradky, ktoré využívajú funkciu a krásu kameňov, vznikli v japonskej kultúre a sú všeobecne známe aj ako japonské skalky. Hlavným cieľom týchto návrhov je použiť všetky prírodné kusy a tvary. Japonská záhrada Zen je vytvorená tým, že rozvíja miniatúrne krajiny pomocou rôznych skál a ozdobných kameňov, ktoré majú za úlohu reprezentovať hory a vodné prvky, ako sú rybníky alebo jazerá.

garden-from-fairytales-picjumbo-com

Farby a textúry

Ľudia milujú skalky aj pre ich textúry, ktoré obyčajná záhradka vo väčšine prípadov nemá. Môžete sa pohrať s textúrou a vybrať mix rôznych rastlín, ktoré sa budú odlišovať farebnosťou i veľkosťou. Dbajte na to, aby farby boli vyvážené. Jednoduchosť a striedmosť sú pri skalke veľmi dôležitými faktormi. Nepreháňajte to s rôznymi druhmi kameňov a rastlín. Toto pravidlo treba dodržiavať najmä pri malých priestoroch. Existuje mnoho spôsobov ako začleniť kamene do vašej záhrady.

balance-1372677_1920

Skalka je skvelý spôsob, ako pridať jedinečný a exotický nádych do svojej záhrady alebo dvorčeka. Dekoratívne skalky sa dajú vytvoriť v mnohých rôznych veľkostiach, typov, tvarov, takže každý si môže vytvoriť svoju ideálnu skalku a vybudovať krásny exteriér. Navyše tvorba japonskej záhradky môže na vás pôsobiť naozaj stimulujúco, kreatívne a určite sa pri tom aj zabavíte.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *