Ručne robené bábiky od pani Bajaníkovej

Nový rozhovor poteší priaznivcov textilný bábik a krásnych marionet. Pani Viola Bajaníková z www.viola.sk nám v rozhovore prezradila, ako dlho trvá výroba bábik, ale i iné zaujímavosti. Ručne robené textilné bábiky robia radosť nielen deťom, ale i dospelým.

Jesenná prechádzka ručne robená bábika a medveď

1. Na úvod by ste mohli našim čitateľom predstaviť, akej tvorbe sa venujete.

Venujem sa predovšetkým tvorbe z textilu a textilných materiálov. Keď som sa začala pred 12 rokmi venovať tejto činnosti profesionálne, moja tvorba spočívala výlučne vo výrobe veľkých, 50 a 60 cm vysokých textilných bábik. Čoskoro sa však ukázalo, že je záujem aj o menšie produkty, tak som začala svoju tvorbu rozširovať o rôzne menšie, či väčšie postavičky zvieratiek a následne aj iných, menších a jednoduchších typov bábik. No a postupne prišli do repertoáru mojej tvorby aj rôzne iné postavy z ríše rozprávok a bájí.

 

2.Vyrábate všetky vaše výrobky ručne?

Moje výrobky sú z 90 % robené ručne. Samozrejme pri zošívaní tiel bábik a šití oblečenia pre ne používam aj šijací stroj, ale v porovnaní s množstvom ručnej práce je to zanedbateľný podiel.

Tekvička ručne robená textilná bábika
3.Aké materiály pri tvorbe využívate?

Najpoužívanejší materiál je bavlna. Z bavlny sú telá bábik a postavičiek a bavlnené je aj ich oblečenie. To prevažne, a pri výrobkoch určených pre deti vždy. Pokiaľ ide o zbierkové, alebo dekoračné produkty, tam je sortiment používaných textilných materiálov širší, určený danou postavou, alebo jej kostýmom. Na výplň tiel je využité rúno z polyesterového dutého vlákna, čo je antialergický materiál, v dnešnej dobe nepostradateľný v textilnom priemysle na výrobu paplónov a vankúšov.

 

4.Sú vaše textilné bábiky vhodné aj pre menšie detičky?

Ako som spomenula, produkty pre deti vyrábam z bezpečných materiálov, pokiaľ ide o najmenšie deti, výrobky sa dajú oprať a vždy kladiem dôraz aj na to, aby produkt neobsahoval žiadne časti, ktoré by dieťaťu mohli ublížiť alebo, ktoré by mohlo prehltnúť.

Anjel Emanuel ručne robená textilná bábika
5.Máte nejaké špeciálne tipy alebo odporučenia ako sa starať o vaše výrobky tak, aby robili radosť zákazníkom čo najdlhšie?

Bábika z textilu samozrejme nie je taká odolná, ako plastová bábika, ale na druhej strane jej mäkkosť, prítulnosť a tým, že je ručne robená aj jej originalita poskytujú majiteľovi ďaleko viac. Textilnú bábiku, zajačika, či medvedíka z detských čias, ak keď sú už poznačené zubom času, majú mnohí z nás odloženú a opatrovanú po celý život.

Tie menšie produkty z mojej tvorby sa dajú oprať, samozrejme je vhodné ručné, jemné pranie. Veľké bábiky, ktoré sú už pre väčšie slečny, pri prípadnom ušpinení doporučujem čistiť mokrou handričkou. Na maľovanie tváričiek používam kvalitné, zdraviu neškodné textilné farby, ktoré sú stále a pri čistení sa nezotrú. Šaty bábik sú kvalitne a precízne vypracované, dajú sa vyzlieakať a obliekať, takže ošetrovanie doporučujem jemným ručným praním. Sú z bavlnených materiálov, takže aj bezproblémové žehlenie.

6.Kde si môžu zákazníci zakúpiť vaše ručne robené textilné bábiky a hračky?

Na mojej stránke, teda cez internet.

Ručne robení textilní medvedíci
7.Všimli sme si, že sa venujte aj výrobe marionetových bábik. Ak dlho vám trvá, kým zhotovíte tento typ bábiky?

Vyrobiť marionetu je trochu dlhší proces, ale v závislosti od toho, či je vyrobená celá z textilu, alebo jej časti tela, hlava, nohy a ruky sú z tvrdých materiálov. Prvé marionety, ktoré som robila, mali tieto tvrdé časti tela kašírované, čo naozaj trvá veľmi dlho. Dnes sú už aj u nás dostupné rôzne materiály na modelovanie, ktoré celý proces trochu urýchlia, ale aj tak takto vyrobiť marionetu trvá dlhšiu dobu, ako vyrobiť textilnú bábiku. Samotná výroba marionety trvá tak 4 – 5 týždňov. Musím podotknúť, že moje marionety sú, čo sa týka vodenia, jednoduchšie. Sú zavesené na tyči a niťami ovládané sú iba ruky. Nohy sú voľné.

 

Za poskytnutý pútavý rozhovor o ručne vyrábaných bábikách ďakujeme pani Viole Bajaníkovej. Ak máte akékoľvek postrehy alebo otázky, môžete ich písať do komentárov pod článkom.

 

 

Comments (2)

  1. Zuzana

    Dobrý deň,
    rada by som sa vás opýtala či nerobíte nejaké kurzy šitia týchto krásnych bábik. Ďakujem. Zuzana

  2. klara vilo

    pekne nemate navod

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *