Maľovaný nábytok od pani Ševerovej

Nový rozhovor vám prinášame zo sveta ručne maľovaného nábytku. O spôsobe spracovania nábytku a technikách, ktoré sa pri úpravách využívajú nám viac prezradila pani Martina Ševerová z www.malovanynabytok.sk .

 

1. Na úvod by ste mohli našim čitateľom opísať, na čo sa zameriava vaša tvorba.

Keďže som vyrastala v meste, vidiek ma vždy veľmi priťahoval. Keď som sa náhodou ocitla v nejakej dedinskej domácnosti, fascinovali ma staré, ošumelé príborníky s  veľkými ružičkovými hrnčekmi. Dnes sa venujem renovovaniu starého vidieckeho nábytku, ktorý v sebe nesie nostalgiu dávnych časov.

Ručne maľovaná ružová lavica
2. Akú technológiu pri vašej tvorbe využívate?

Proces renovácie starého nábytku je dosť prácny a zdĺhavý. Od odstránenia starých náterov, opravy nedostatkov, brúsenia, tmelenia a konzervovania starého dreva, sa dostávam k samotnej povrchovej úprave. Technológia maľovania závisí od toho, aký výsledný efekt chcem docieliť. Môžeme maľovať v niekoľkých vrstvách, kedy každá z vrstiev je inej farby. Po zaschnutí prešmirgľujeme vrchnú vrstvu, čím sa dostaneme na spodnú, ktorá cez prešmirgľovanú plochu preráža svojou odlišnou farbou. Ďalší spôsob ako dosiahnuť priesvitný efekt, kedy nechám vyniknúť štruktúre dreva, je používanie farebných lazúr. Nanášam ich vo vrstvách a pri práci používam techniku tupovania hubkou. Na takto pripravený podklad maľujem konkrétne vzory. Nakoniec nábytok patinujem.

Ručne maľovaná lavica

3. Čím sa pri tvorbe inšpirujete? Používate nejaké predlohy alebo pracujete iba s vlastnou fantáziou?

Inšpirujem sa prostredím, v ktorom má konkrétny nábytok stáť. Keď si napríklad zákazník dá renovovať príborník a chce ho maľovaný, požiadam ho , aby mi poslal fotky napr. kuchynských kachličiek, podlahy čalúnenia a podobne. Prípadne, ak má zákazník vlastnú predstavu o tom, akú farebnú kombináciu a vzor chce. Keď robím nábytok, ktorý ešte nemá majiteľa, inšpirujem sa jeho vlastným vzhľadom. Uvažujem aké bude jeho využitie. Napríklad levanduľové vzory sa často používajú do spálne.

Ručne maľovaný príborník

4. Používate pri tvorbe maľovaného nábytku špeciálny druh farby?

Používam akrylové farby. Celkovo sa snažím pracovať len s ekologickými materiálmi. Len keď je špeciálna požiadavka, používam syntetický lak.

 

5. Vyrábate aj maľovaný nábytok na mieru?

Vyrábam aj nábytok na mieru. Ide o nový masívny nábytok, repliky starého pôvodného. Prípadne sa prispôsobím požiadavke. Neponúkam kuchynské linky, vstavané skrine a nábytok s rôznymi modernými mechanizmami.

Detail ručne maľovaného nábytku olivy
6. Máte pre vašich zákazníkov nejaké špeciálne rady, ako sa starať o ručne maľovaný nábytok?

Maľovaný nábytok je výlučne z dreveného masívu. Povrchová úprava je lakovaná alebo voskovaná. Lakovaná povrchová úprava má vyššiu životnosť. Je odolnejšia. Nábytok je možné utierať vlhkou handričkou. Voskovaná povrchová úprava sa ošetruje prostriedkami, ktoré obsahujú vosk. Sú určené konkrétne na ošetrovanie takéhoto nábytku. Voskovaný nábytok je vhodné po istom čase opäť prevoskovať.

Ručne maľovaná modrá lavica
7. Na aké druhy nábytku maľujete najčastejšie?

Najčastejšie a najradšej maľujem na renovovaný pôvodný nábytok. Teší ma, keď môžem opäť prebudiť staré veci k životu. Urobiť tak radosť ľuďom, ktorým sa s takýmto nábytkom spájajú spomienky na svojich najbližších.

 

8. Stretli ste sa počas podnikania s nejakými netradičnými požiadavkami od zákazníkov?

Požiadavky boli rôzne, ale najzaujímavejšia ponuka bola z Holandska. Rodina, ktorá si kúpila pôvodný holandský dom ma chcela zamestnať na niekoľko mesiacov. Požiadavka bola zrenovovať a vymaľovať starý nábytok, drevené stropné kazety, maľovať steny s rôznymi vzormi a dotvoriť kompletný dizajnu domu. V tom čase som však bola v očakávaní mojej malej dcérky, takže realizácia nebola možná. V inom prípade by to bola pre mňa skutočná výzva.

Ručne maľovaná komoda

Na záver sa chceme pani Martine Ševerovej poďakovať za poskytnutie príjemného rozhovoru. Ak máte akékoľvek postrehy, môžete ich písať do komentárov pod článkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *