Pri rekonštrukcii strechy nezabúdajte na systém jej odvetrávania

Dôvodov na rekonštrukciu strechy môže byť hneď viacero. Nevyhovujúci technický stav spôsobujúci zatekanie, jej zlá tepelná izolácia či vlhnutie izolačných vrstiev nachádzajúcich sa pod strechou. Ak sa chcete v budúcnosti vyhnúť podobným problémom, pri výstavbe je potrebné používať aj systémy na odvetrávanie strechy. Práve tie dokážu výrazne predĺžiť jej životnosť a ochrániť izolačné materiály pred znehodnotením.

 

rekonstrukcia-strechy

 

Čo spôsobuje nedostatočné odvetrávanie strechy?

Rekonštrukcia strechy je finančne náročná, a preto je nutné previesť ju kvalitne tak, aby strecha vydržala v bezchybnom stave v horizonte ďalších niekoľko desiatok rokov. Často podceňovanou súčasťou prerábky starej strechy je jej odvetrávanie, ktoré sa na prvý pohľad nezdá ako podstatné. Ak sa však strecha úplne uzavrie a nemôže dýchať, nahromadená vlhkosť sa skôr či neskôr prejaví. Cieľom vetrania je odviesť vlhkosť prenikajúcu z obytných priestorov mimo strešnú konštrukciu, vyrovnávanie teplôt v strešnom plášti, čím sa dosiahne rovnomerné topenie snehu na streche a zabráni sa tak vzniku ľadových bariér a sklzu snehových lavín zo strechy. Ako teda pri rekonštrukcií strechy zabezpečiť jej odvetrávanie?

 

Strešné fólie bránia prieniku vody do tepelnej izolácie

Základ na správne odvetrávanie strechy tvoria už samotné strešné fólie, ktoré sa dnes považujú za neodmysliteľnú súčasť každej jednej strechy. Strešné fólie slúžia najmä ako hydroizolácia, teda zabraňujú priesakom vody do izolačnej vrstvy pod strechou. Z vnútornej strany sú však paropriepustné, čo znamená, že vodná para z izolačnej vrstvy sa dostane von práve cez strešnú fóliu. Pri jej pokládke je však potrebné dbať na dokonalé spojenie jednotlivých pásov fólií, inak strešná fólia ako celok nemusí pracovať spoľahlivo.

 

Prvky odvetrávania strechy výrazne predlžujú jej životnosť

Strešné systémy okrem fólií obsahujú aj viaceré iné prvky určené na odvetrávanie strechy. Tvoria ich napríklad vetracie škridle alebo vetracie hliníkové pásy pokladané na hrebeň či nárožie strechy. Práve tieto prvky zabezpečia odvedenie nežiaducej vlhkosti zo strešného plášťa a zamedzia vlhnutiu izolačnej vrstvy. Výrazne predlžujú životnosť strechy, pričom mnohí výrobcovia strešných krytín podmieňujú garanciu kvality strešného systému použitím práve týchto doplnkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *