„Voskový kvet“ z ďalekej Indie docestoval do Karibiku, Afriky a najnovšie si to namieril aj do Európy. V Ázií si tento kvietok vyslúžil prívlastok rastlina obetí a svätýň, v Thajsku a na Havaji si z neho robia vence a girlandy.
Názvy ako Pluméria Charlesa Plumiera alebo Frangipani podľa rodiny Frangipani, ktorá vyrábala parfémy z kvetov plumérie sú známe po celom svete. Frangipani pochopili, že táto rastlinka s pretiahnutými dlhými zdužnatenými listami a výhonkami, rozvoniava korenistou, sladkou ale aj citrusovou arómou. Okrem vône šíriacej sa predovšetkým v noci upúta svojimi kvetmi pastelových farieb, ktorých farebné spektrum sa pohybuje od panensky bielej, žltej až po tmavorúžovú.
Okrem týchto voňavých kvetov tvorí rastlina struky. V nich sa nachádzajú semienka. Pluméria patrí medzi sukulentné rastliny, čo znamená, že dokáže udržiavať vodu a živiny. Pestuje sa ako izbová rastlina, ale vo svojej domovine za pýši svojou krásou v podobe keru alebo stromu.
Základ úspechu
Základ úspechu je správna kúpa semiačok. Mix semien obsahuje rôzne typy Plumérie, preto dopredu nevieme, čo nám nakoniec vyklíči. Preto sa kúpa týchto mix semien neodporúča. Celkové úspešné vypestovanie súvisí s kvalitnými semienkami a kultivarmi. Vo všeobecnosti platí, že čím je semienko staršie, tým sa znižuje pravdepodobnosť jeho klíčenia.
Klíčeniu predchádza niekoľko faktov
Ideálny čas pre výsev je jar (január, február), v tomto období je totiž jednoduchšie zohnať čerstvé semienka. Pri samotnom klíčení treba dodržiavať teplotu, pohybujúcu sa medzi 25-30°C, pričom teplota nemôže klesnúť pod 20°C. Dôležitá je aj vlhkosť vzduchu, ktorú dosiahneme kropením listov.
Nezanedbateľný faktor tvorí kyprý a priepustný substrát. Najvhodnejšia zmes pre výsev je kombinácia substrátu na kaktusy a perlitu. Poprípade sa pridáva hrubý piesok alebo keramzit.
Pokiaľ substrát neodvádza nadbytočnú vodu, môže dôjsť k hnitiu semienok alebo koreňov, preto pri zalievaní treba dbať na odstránenie nadbytočnej vody v miske pod kvetináčom. Botanici častokrát považujú úplne preschnutie zeminy za prospešné, pretože voda sa tak vsiakne pomalšie.
Prirodzene, že Pluméria vyžaduje pre svoj rast naozaj veľa, veľa slnka. V lete alebo na jar ju kľudne umiestnite von na balkón, záhradu a nechajte ju tam aj v noci, znáša totiž aj nižšie teploty. Akonáhle však teploty klesnú pod 10°C, šup s ňou dovnútra.
Klíčenie a jeho proces
Semienka je dôležité namočiť na 24 hodín do teplej až vlažnej vody. Následne sa sadia len spodné časti semienka na povrch substrátu. Ten je nutné pravidelne rosiť. Pre jednoduchšiu prípravu je vhodné umiestnenie semienok do vlhkej vaty, ktorá musí byť dôsledne navlhčená vodou. Semienka tak začnú rýchlejšie klíčiť, následnej sa zasadia do substrátu. Vysiate semienka v tomto štádiu potrebujú množstvo tepla! Všimnite si drobné biele korienky a klíčne lístky, ktoré sú jasným znakom začiatku klíčenia. Objavujú sa približne po 2 týždňoch. Črepník so substrátom môžete vložiť do nádoby s uzáverom, čím sa dosiahne potrebná teplota. Podobnú alternatívu predstavuje natiahnutie fólie cez povrch Vášho kvetináča, pričom do nej stačí urobiť menšie dierky, aby sa dnu dostal vzduch.
Jednoznačným alarmom sú štyri pravé listy, ktoré signalizujú potrebné presadenie a taktiež vhodnú dobu pre začatie s hnojením (na konci jari). Korene sú pri tejto činnosti veľakrát poškodené, čo znemožní nasledujúci rast i život rastlinky.
Pluméria v priebehu ročných období
So zálievkou vyčkajte až do momentu tvorby nových výhonkov (polovica až koniec marca). Majte na pamäti, že Pluméria nemá v obľube „mokré nohy“. Leto odštartujte pravidelnou a výdatnejšou zálievkou (s mäkkou vodou) podľa vlhkosti substrátu, pričom raz za mesiac pridajte v období vegetácie hnojivo na podporu kvitnutia. Vystavte Plumériu na slnečné svetlo a kochajte sa jej krásnymi kvetmi.
Nepanikárte, keď Vám na jeseň zožltnú a opadajú listy, Pluméria sa tak ukladá na zimný spánok, pretože má nedostatok slnka. Polievanie obmedzte na 1x za tri až štyri týždne a v prípade, že by na rastlinke zostalo zopár nezhodených lístkov, odstrihnite ich cca. 2 centimetre od konárika. Optimalizujte teplotu na príjemných 12-15°C a začnite so zazimovaním.
Odporúča sa uložiť Plumériu do dobre vetranej miestnosti, aby sa predišlo tvoreniu hubových ochorení a napadnutiu škodcov. Prezimuje na mieste, kde nie je chladnejšie ako 12 – 15°C.V rastlinke neprebieha fotosyntéza, preto nepotrebuje veľa svetla. Mnohí z Vás možno plánujú zazimovanie Plumérií vonku, avšak dajte pozor na chlad šíriaci sa odspodu, ten môže poškodiť korene a zakrpatiť výhonky.
Ani v zime by rastlina nemala zostať bez vody, menšie zalievanie jej neublíži, hlavne keď vidíte vysychajúce konáriky.
Pluméria z odrezkov
Plumériu si možno dopestovať aj z odrezkov dlhých 25-30 centimetrov. Odrezky nechajte vo vode a potom ich vložte do substrátu, ktorý dobre utlačíte. Vlhký substrát je pre odrezky nebezpečný, preto vyberte priepustnejšiu zeminu. Trvá 6-8 týždňov kým sa objavia prvé listy, ale znamená to, že korene už definitívne dorástli. Na zakvitnutie odrezkov si však musíte počkať dlhšie, povedzme rok. Povzbudením však je, že odrezky zo semienok kvitnú až po 4 rokoch. Najlepším obdobím na sadenie odrezkov je jar alebo leto.
Pečlivo vydezinfikujte miesto, kde je rastlina zrezaná a aj odrezok. Ako výborný dezinfekčný prostriedok poslúži aj mletá škorica, známa ako prírodné antiseptikum alebo dezinfekčný prášok.