Katalytickou lampou k voňavému a čistému interiéru

Katalytické lampy pochádzajú z 19. storočia a prvýkrát sa objavili v meste módy a svetiel – Francúzska. Paradoxne však prvotne neboli určené na skrášľovanie interiéru, ako je tomu v dnešnej dobe, ale svoje využitie našli v nemocniciach a márniciach, kde sa vďaka svojmu ozónu, ktorý hubil patologické mikroorganizmy a prečisťoval vzduch, stal obľúbeným prostriedkom na dezinfekciu prostredia. Pridaním aromatickej zložky nie len že prečisťuje interiér ale ho aj intenzívne rozvonia, pričom neuvoľňuje žiadne splodiny. V porovnaní s vonnými sviečkami údajne katalytická lampa šíri vôňu rýchlejšie a nemusíte sa obávať dráždivého dymu. Katalytické lampy sú považované za vkusný praktický dizajnový prvok moderného životného štýlu. Dostupné sú rôzne dizajnové prevedenia týchto lámp a rovnako aj veľké množstvo vôní.

 

lampe berger katalytická lampa

 

Z čoho sa skladá katalytická lampa?

Jednotlivé časti katalytickej lampy majú svoje opodstatnenie. Skladá sa z tvarovanej a ozdobenej sklenenej alebo keramickej nádoby, krytu a špeciálneho kameňa s bavlneným knôtom, ktorý je nutné udržiavať čistý. Pórovitý kameň je zložený z vyváženej kombinácie keramiky a minerálnych nerastov. Pri používaní katalytickej lampy sa rozpáli jeho jadro na približne 350°C. Ak sa tento pórovitý kameň zanesie, je veľmi obtiažne ho zapáliť. Kameň môžeme uzavrieť do nádobky s odliatym extraktom z neutrálnej náplni lampy (nearomatizovanej).

 

knot do katalytickej lampy

 

Kedy katalytická lampa rozvoniava a prečisťuje vzduch?

Katalytickú lampu umiestnime na rovný a stabilný povrch, pričom ju nesmieme premiestňovať. Musíme si dať pozor, aby bola v postačujúcej vzdialenosti od horľavých materiálov. Naplníme ju do 2/3 a ak pri nalievaní prelejeme, starostlivo utrieme jednotlivé mokré časti pred zapálením kameňa.

Kameň a knôt necháme ponorený v roztoku 20 minút, aby dostatočne nasiakol. Vonná zmes ho udržuje horkým, čo má za následok jednoduché odparovanie arómy. Po zapálení lampy pozorujeme horenie sprvu vysokým, no časom slabším plameňom. Po 2-3 minútach sfúkneme plamienok a nasadíme na knôt kryt.

 

Ako funguje katalytická lampa

 

V tomto okamihu začína katalytická lampa pracovať na princípe tzv. katalytického procesu spaľovania. Reagujúce voľné radikály a kyslík vytvárajú ozón, šíriaci sa do priestoru. Katalytickou oxidáciou sa rozkladajú nežiadúce molekuly nachádzajúce sa vo vzduchu. Rozdiely vnútornej a vonkajšej teploty spôsobia cirkuláciu vzduchu, prechádzajúceho cez jemné štruktúry kameňa.

Prelínanie vzduchu a ťah majú za následok odstránenie zápachu a mikroorganizmov ako plesne, baktérie a v neposlednom rade si katalytické lampy poradia aj s alergénmi a roztočmi, no súčasne pre nás predstavuje ozón vo väčších množstvách nebezpečenstvo v podobe toxínov.

Výrobcovia katalytických lámp udávajú, že lampa dokáže rozvoňať a prečistiť v priebehu 15-20 minút takmer celý byt. Po cca. 20 minútach odnímame kryt a lampu zavrieme uzáverom. Je to veľmi dôležité, pretože zamedzíme prísun kyslíka a náplň tak nebude ďalej odparovať esenciu na liehovej báze.

 

Aké náplne používať?

Do aroma lámp sa odporúča kupovať iba náplne určené do takého typu lámp. V opačnom prípade totiž riskujeme poškodenie kameňa. Existujú náplne na báze alkoholu a aj náplne vyrobené na báze čistých esenciálnych olejov a považujú sa tak za vhodnú voľbu pre aromaterapiu. Namiešanie originálnych vôní je prirodzene možné, avšak dbajte na ten správny pomer jednotlivých silnejších a menej výraznejších vôní.

 

náhradná náplň do katalytickej lampy
Iní výrobcovia zase apelujú na svojich zákazníkov, aby používali iba čisto prírodné vône bez zmesí. Pre tých, ktorí si chcú len prečistiť ovzdušie postačí neutrálna náplň s pridaním pár kvapiek čistého prírodného esenciálneho oleja. Do katalytický lámp v žiadnom prípade nedávame lampový olej.
Pokiaľ aroma lampu nebudete dlhšiu dobu používať, vyprázdnite ju. V kameni by sa totiž udržiavala vôňa a jeho póry by boli zapchaté, čo by skomplikovalo opätovné uvedenie katalytickej lampy do činnosti.

 

Videonávod

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=C6xlMeCqUW0″]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *