O gobelínoch a ručne vyrábaných kabelkách s pani Hricišinovou

Nový rozhovor, ktorý vám prinášame sa bude niesť v duchu ručne vyrábaných papierových kabeliek. V rozhovore sa venujeme aj ručne vyšívaným gobelínom. Pani Ing. Jarmila Hricišinová z www.hjaja.sk vám predstaví svoju tvorbu a prezradí, akú náročnosť si vyžaduje tvorba nádherných gobelín.

Ručne robená papierová kabelka

1. Na úvod by ste mohli našim čitateľom predstaviť, čomu sa venujete. Čo vás inšpirovalo, keď ste sa rozhodli, že sa chcete venovať výrobe papierových kabeliek?

Aj keď moje pôvodné povolanie je technického smeru, ručné práce a kreatívna tvorba sú neodmysliteľnou súčasťou môjho života od detstva. Na začiatku to bolo pletenie, háčkovanie, paličkovanie, vyšívanie a podobne. Tak, ako v každej oblasti ľudského života, tak aj v kreativite dochádza k vzniku nových foriem a techník.Jednou z nich je aj recyklácia materiálu. Tá je základom tvorby papierových kabeliek. Tejto technike sa venujem 2 roky a stále sa mám v čom zdokonaľovať. Existujú rôzne techniky výroby papierových kabeliek, ale základom je vždy obdĺžnikový tvar papierika o rozmere 7 x 14,5 cm alebo iný rozmer podľa tvaru a veľkosti kabelky, lepiaca páska, rybársky silon a samozrejme rúčky.

Ručne robená toaletná kabelka z papiera

2. Aké druhy papiera využívate pri výrobe papierových kabeliek?

Na výrobu používam pouličné letáky, prečítané časopisy, použitý kancelársky papier, baliaci papier – to čo sa nájde v každej domácnosti.Na výrobu kabelky je potrebné vystrihnúť 650 až 750 papierikov, každý samostatne podlepiť lepiacou páskou, poskladať, spojiť do pásov  a jednotlivé pásy pozošívať, prišiť zips a rúčky.

 

3. Akú približnú hmotnosť majú vaše kabelky? Môžu v nich zákazníčky nosiť aj ťažšie predmety?

Výroba jednej kabelky trvá  80 až 100 hodín. Je to veľmi mravenčia práca, ale výsledok stojí za to. Každá kabelka je originál. Váha takej kabelky je cca 0,5 kg.Tým, že každý diel je oblepený lepiacou páskou je vysoko vodeodolná a vlažnou utierkou umývateľná, aj z vnútra. Rúčky sú pevne prišité  rybím silonom, takže má aj vysokú nosnosť. Samozrejme, nie 20 kg nákup v potravinách, ale do tých 5-6 kg  v  pohode. Jediné upozornenie, nedoporučujem kabelku nechávať v aute na priamom slnku pri vysokých teplotách. Lepiaca páska pracuje.

Ručne robená kvetinová papierová kabelka

4. Vytvárate aj papierové kabelky na mieru, podľa prianí zákazníčok?

Vyrábam  podľa vlastnej fantázie, ale aj podľa želania budúcej majiteľky.
Kabelka je špecifický doplnok každej ženy a musí alebo by aspoň mala odrážať jej charakter a pôsobiť ako šperk .

 

5. Všimli sme si, že sa vytvárate aj nádherné gobelíny. Ako dlho vám trvá vytvoriť jeden obraz?

Druhou mojou záľubou je vyšívanie špecifických gobelínov.Vyšitie takého gobelínu trvá  niekoľko mesiacov, ten najväčší som vyšívala takmer  2 roky pri každodennej minimálne 5 hodinovej práci. Gobelín o rozmere 60 x 80 cm má cca 390.000 stehov.

Ručne vyšívaný gobelín

6. Používate pri tvorbe gobelínov nejaké špeciálne predlohy?

Sú to gobelíny, pre ktoré podkladom sú originálne obrazy majstrov visiace v galériach.
Podklad pre tieto gobelíny vyrába nemecká firma WIEHLER GOBELIN  so 100 ročnou tradíciou.

Ručne vyšívaný gobelín detail

7. Akú techniku využívate pri tvorbe gobelínov?

Gobelíny sú vyšívané  jednou niťou mulinky technikou petit-poin – pod lupou, na plátne hustoty našej perličky,  ale pevnosti maliarskeho plátna.

 

Na záver by sme sa chceli pani Ing. Jarmile Hricišinovej poďakovať za poskytnutie príjemného rozhovoru. Vaše postrehy môžete písať do komentárov pod článok.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *