O drotárstve s pánom Ľubomírom Smržíkom

Dnešný rozhovor vám prinášame zo sveta ľudovo-umeleckej tvorby. Pán Ľubomír Smržík je majstrom ľudovo umeleckej tvorby – https://www.facebook.com/pages/Wire-art-from-Slovakia-Smrzik-Lubomir/190188154502505. Venuje sa už mnoho rokov tvorbe nádherných výrobkov z drôtu. V rozhovore nám prezradil, ako dlho mu trvá výroba niektorých výrobkov a iné zaujímavosti.

Drôtený drotár

1. Na úvod by ste mohli našim čitateľom priblížiť, akému typu tvorby sa venujete. Kedy ste sa začali venovať tejto technike? 

Drotárstvu sa venujem asi šestnásť rokov. Som samouk a pochádzam z Námestova. Žijem v Martine. V mojej tvorbe nájdete staré  drotárske výrobky ako aj výrobky moderného dizajnu. Zo svojimi prácami sa zúčastňujem na mnohých  výstavách a súťažiach doma, i v zahraničí kde som získal aj mnohé ocenenia. Spolupracujem s Úľuv ako lektor drotárskych kurzov. Drotárstvo je remeslo s nekonečnými možnosťami .V mojej  tvorbe nechýbajú miniatúrne modely bicyklov ,motoriek, áut, vtáčích klietok, rôznych postavičiek, zvierat, kuchynského náradia, vešiakov, misiek, opletených tanierov, svietnikov a podobne.

 

2. Používate na tvorbu vašich výrobkov nejaký špeciálny typ drôtu?

Väčšinou používam tvrdý oceľový drôt. Taktiež používam žíhaný oceľový drôt pozinkovaný alebo černený. Niektoré výrobky si počerňujem sám nad ohňom.

Drôtený anjel

3. Venujete sa tvorbe dekoračných predmetov alebo vytvárate aj úžitkové predmety na každodenné používanie?

V mojej tvorbe nájdete, aj dekoračné výrobky, aj úžitkové  výrobky, ktoré môžete používať aj každý deň. Nemám problém vymyslieť každý deň niečo nové. Ak sa mi nejaký nápad zápači tak ho zrealizujem. Drotárstvo je časovo dosť náročné,preto sa snažím striedať prácu zo športovými aktivitami,rád korčuľujem, lyžujem, plávam, mám rád aj  prechádzky  prírodou.

 

4. Venujete sa aj tvorbe drôtených výrobkov na mieru, podľa priania zákazníkov?

Áno, počúvam ľudí a snažím sa vyhovieť ich požiadavkám, pokiaľ sa mi to zdá zaujímavé.

Drôtené náradie

5. Máte nejaké špeciálne rady alebo doporučenia, ako sa starať o drôtené výrobky tak, aby robili zákazníkom radosť čo najdlhšie?

Drôtené počiernené výrobky natieram jemne rastlinným olejom,nechám pôsobiť asi hodinu a potom  vyutieram handrou, aby ostal len jemný film oleja. Ten potom zaschne a chráni pred koróziou. Nie je vhodné umývanie výrobkov vodou. A keď, je potrebné ihneď výrobok vysušiť a natrieť olejom a vyutierať.

 

6. Všimli sme si, že z drôtu vytvárate aj nádherné modely áut. Približne ako dlho vám trvá jeho výroba?

Modely  áut mi trvajú od 50-100 hodín. Najradšej robím staré  veterány, je  to  krásna robota, ale najradšej robím vždy nejaký iný model. Nerád opakujem, potom sa mi  zdá,  že stojím na mieste .

Drôtený harley original

7. Kde si môžu záujemcovia zakúpiť vaše výrobky?

Moje výrobky  nájdete v sieti predajní Úľuv alebo osobne u mňa.

 

Na záver by sme sa chceli pánovi Ľubomírovi Smržíkovi poďakovať za príjemný rozhovor. Ak máte akékoľvek postrehy, môžete ich písať do komentárov pod článkom.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *