Nechce vaše dieťa spať? Unavte ho na domácich preliezačkách

Deti rady šplhajú a objavujú. Hrať by sa mali hlavne vonku, ale keď je vonku škaredé počasie, musíte vymyslieť zábavu doma. Rôzne šplhadlá, preliezačky potom pomôžu k tomu, aby nesedeli celý deň pri počítači a občas sa trochu pretiahli. Ich výber závisí predovšetkým na vašich finančných možnostiach a na tom, aký priestor máte k dispozícii.

Kde zohnať preliezačky do izby? Pozrite sa do obchodov a e-shopov s nábytkom, športovými potrebami a do špecializovaných predajní.

Každá preliezačka znamená zvýšené riziko úrazov. Preto dobre zvážte, či ju do izby dáte. Ak áno, nenechávajte dieťa osamote a strážte ho. To platí predovšetkým pri všemožných sieťach, lanách a lezeckých stenách, do ktorých sa ľahko zamotá alebo z nich spadne. Počas jeho hrania si teda môžete čítať alebo sa pozerať na televíziu, ale radšej buďte pri ňom v izbe a občas ho skontrolujte.

Hojdačky

Hojdačku zaobstaráte v mnohých prevedeniach. Vybrať si môžete aj hojdacie hniezdo, ktoré pripevníte k stropu alebo do trámov pomocou kovových krúžkov. Pre najmenšie deti od 1 do 3 rokov kúpte plastovú hojdačku s priehradkou medzi nožičkami. Z tej len tak nevypadne. Hojdačka môže visieť na dvoch lanách, na jednom lane alebo napríklad reťazi. Sedadlo môže byť s operadlom, z obyčajnej dosky, drevenej tyče, oválnej dosky aj z pneumatiky. Hojdaciu sieť zaobstaráte od 8 €. Hojdačku vyrobíte jednoducho z lana a kúsku dosky. Pripevníte ju k trámu, do stropu, na obrubu dverí alebo na tyč medzi stenami. Na tú môžete zavesiť ďalšie prvky, po ktorých budú deti môcť šplhať. Ukotvenie hojdačky do nosnej konštrukcie závisí od jej materiálu a druhu hojdacieho mechanizmu. Ak ju nemáte kam zavesiť, kúpte samostatne stojaciu hojdačku.

Balónikové bazény

V bazéniku plnom balónikov sa väčšinou dieťa cíti ako ryba vo vode. A ak sa pri hre neunaví, unaví ho následný hon na rozutekané balóniky, ktoré sa zakotúľajú do všetkých možných kútov izby. Menší nafukovací bazén s loptičkami kúpite aj za 17 €.

Horolezecké steny

Chyty nemontujte napevno, pretože deti by mohlo lezenie za chvíľu omrzieť. Vyberte veľké oblé chyty bez prstových dierok. Deti sa musia držať celou rukou alebo na tlak celou dlaňou, pretože majú slabé prsty. Na iných chytoch by si mohli ublížiť. K stene pripevnite rámovú nosnú konštrukciu, ktorá ponesie OSB alebo preglejku. Zo zadnej strany dosky umiestnite v pravidelných intervaloch narážacie matice. Do nich pripevnite jednotlivé chyty. Matice radšej nakúpte u špecializovaného predajcu alebo výrobcu chytov. V hobbymarketoch nie sú príliš kvalitné. Čím viac matíc k doske pripevníte, tým viac budete mať možností pre zmenu polohy jednotlivých chytov. Doska môže byť tiež naklápacia alebo súčasťou poschodovej postele či čalúneného priestoru, v ktorom môžu deti odpočívať. Ak stena nebude príliš vysoká, stačí pod ňu umiestniť žinenku, ktorá zabrzdí prípadný pád. Pri vyšších stenách už je vhodné istiť dieťa lanom. Veľkú lezeckú stenu, ktorá je vhodná na pripevnenie k poschodovej posteli, kúpite za 230 €.

Textilné domčeky a tunely

Textilné domčeky zoženiete v mnohých tvaroch a farbách. Obľúbené sú potlače s rozprávkovými motívmi. Jednotlivé domčeky môžete spojiť textilnými tunelmi do väčších celkov, v ktorých sa deti poriadne vybláznia. Stan s tunelom zoženiete za 15 €.

Šmýkačky

Šmýkačku môžete postaviť do priestoru, pripevniť ju k poschodovej posteli alebo ku schodom, a to buď vedľa nich, alebo priamo na ne. Keď ju pripevníte na schody, môžete ju ľahko odstrániť, akonáhle dieťa vyrastie. Máte veľa priestoru? Kúpte dieťaťu súkromný tobogan. Milovníci šmýkačiek by určite nepohrdli domom, ktorý je šmýkačkami prepletený, a pritom nie je obmedzená funkčnosť všetkých jeho priestorov. Šmýkačku z masívu kúpite za zhruba 60 €.

Preliezačky

Hodia sa do väčších priestorov s vyššími stropmi. Buď ich môžete postaviť sami z dreva, alebo kúpte hotové. Tie bývajú z dreva, kovu i plastu. Niektoré preliezačky kombinujú zábavu a cvičenie. Obsahujú rebriny, hrazdu, gymnastické kruhy, vodorovný rebrík, lano, basketbalový kôš či hojdačku. Takáto kombinovaná stena stojí okolo 700 €. Záleží na tom, čo všetko bude obsahovať.

Rebriny

Rebriny, čiže ribstoly, kúpite v obchode s fitness a športovými potrebami, alebo vám ich na zákazku vyrobí stolár. Ak ich dobre upevníte ku stene, využijete ich aj vy sami na pretiahnutie boľavého chrbta. Pod rebriny dajte žinenku alebo huňatý koberec ako ochranu pri páde. V obchode ich zoženiete od 90 €.

Siete

Siete zaveste ku stene alebo do priestoru izby, kde vytvoria optický predel a zároveň poskytnú priestor na šplhanie. Ak máte vysoké stropy, môžete ich zavesiť pod strop, kde si dieťa bude môcť ľahnúť a odpočívať. Sieťou vyplníte aj priestor nad schody alebo poslúži na šplhanie na horné lôžko poschodovej postele.

Sedacie vaky a nábytok

Aj sedací vak alebo detský nábytok sa postará o rozvoj fantázie a zahnanie nudy. Po vaku sa dieťa môže váľať, a do niektorých sa dokonca schová. Rozvoj fantázie podporí napríklad posteľ v tvare auta alebo nákladiaku. Sedací vak, do ktorého si môže dieťa vliezť, stojí 80 €. Poschodovú posteľ v tvare nákladného auta kúpite za 700 €.

Kúpili by ste svojmu dieťaťu do izby preliezačku? Hodí sa k niečomu, alebo je zbytočná? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi v komentári o svoj názor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *