Máte radi cestovanie, objavujete stále niečo nové a inšpirujete sa životom iných kultúr? Zariaďte si byt v koloniálnom štýle. Vychádza z obydlia kolonizátorov, ktorí sa z Európy dostali do Ameriky, Indie alebo juhovýchodnej Ázie a jeho vrchol predstavuje doba viktoriánskeho Anglicka. Dajte ale pozor, aby ste krásnu exotiku nezmenili na prezdobený gýč, a hlavne zabudnite na plasty.
Európania si do cudziny privážali veci z domova, kombinovali ich s miestnymi a pri návrate do Európy mnoho z nich zase brali so sebou. Mix kultúr sa potom premietol do interiérového štýlu. Jeho typickými znakmi sú masívne prvky dreveného nábytku. Kúpte si ho v prevedení teak, tis, ázijský orech alebo palisander. Posledný druh pochádza zo storočných stromov z Indie, je to tvrdé a veľmi kvalitné drevo.
Nábytok z palisanderu v našom katalógu
Ozdobte si netradičnú spálňu moskytiérou
Nábytok v koloniálnom štýle zoženiete nový, ale skvele vyzerajú aj zrekonštruované historické kusy. Veľmi často sú v ponuke napríklad vypletané kreslá. Svoje miesto tu majú aj kožušiny, kombinácia kovu s kožou či prútené výrobky. Do spálne si kúpte moskytiéru, a ak máte viac miesta, dajte sem trebárs palmu vo veľkej nádobe. Nechajte interiér vzdušnejší, nábytku mnoho nekupujte.
Pridajte svojmu obydliu etnický kolorit a kúpte si doplnky z bambusu. Bambusový nábytok je skôr raritou, väčšinou býva tento materiál v kombinácii s kožou alebo s ratanom. Použite rôzne vyrezávané skrinky, malé odkladacie stolíky aj komody, zdobené motívmi zvierat. Po operadlách kresiel a nožičkách postele nechajte pochodovať zástupy vyrezávaných slonov.
Bambusový nábytok býva v kombinácii s kožou alebo ratanom.
Jedinečné bývanie vytvoríte s exotickými doplnkami, napríklad s parožím alebo lebkami divých zvierat, africkými maskami či vejármi.
Pridajte lustre, svietniky aj zrkadlá s rámom z vyrezávaného dreva a do príjemného domáceho prostredia sa budete vždy radi vracať.
Zrkadlá z palisanderu v našom katalógu
Koloniálnu atmosféru podčiarknite exotickými orchideami v čínskej porcelánovej váhe, prípadne živým bambusom v kvetináči.
Podlahu vyberte z tmavého dreva alebo dlaždíc s prírodným vzhľadom. Lamino a iné umelé moderné materiály sa do tohto štýlu nehodia. Na zem položte koberce s orientálnymi vzormi, najlepšie peržan. Uplatníte aj jednofarebné koberce, v každom prípade ale vyberajte z prírodných materiálov a ideálne ručne tkané. Dobre vyzerajú aj rôzne veľké rohože na dlažbe s kamenistým vzorom.
Steny nechajte biele, béžové alebo v pastelových farbách
Použitá farebná škála pre koloniálny štýl je skôr v matnom prevedení. Najviac sa používa tlmene zelená, piesková, hnedá, prípadne slonová kosť. Steny nechajte buď biele, béžové alebo v pastelových farbách. Dekorujte ich prírodnými materiálmi, ako sú drevo, tehly, bambus alebo korok.
Pred okná patria ľahké priesvitné závesy, uplatníte ich tiež pri posteliach. Textilné materiály vyberajte v prírodných či exotických farbách, zdobené korálikmi, výšivkami a flitrami. Na okná namontujte žalúzie z prírodných materiálov, ale namiesto ťažkých závesov použite ľahký tyl. Zaslúžený odpočinok si potom doprajte na vyšívaných vankúšoch z thajského zamatu.
Typické znaky koloniálneho interiéru:
- postele s vyrezávanými vysokými stĺpikmi
- vyrezávaný nábytok, bohato čalúnené kreslá
- tmavý nábytok z masívu, veľké okná a dostatok svetla
- ratan alebo bambus vo všetkých podobách a formách
- moskytiéry, kufre alebo solitérne kusy nábytku ako dekorácia
Priviezli ste si z ciest suveníry či fotografie? Vystavte ich zvedavým očiam návštev. Do obývacích izieb v koloniálnom štýle patrí všetko, čo je z prírodných materiálov, preto dôsledne ignorujte plasty. Vyhnite sa chaosu a zamerajte sa len na jednu geografickú oblasť a jej atribúty. Pre Afriku sú napríklad typické drevené masky, sošky, bavlnené koberčeky či jednoduchý drevený nábytok.
Orient charakterizujú všadeprítomné farby a zdobenie. Ak sa chcete tejto časti sveta priblížiť, vybavte miestnosti vzdušnými závesmi, taburetmi, vankúšmi na zem i kobercami s tradičnými perzskými vzormi. Veľmi zdobený drevený nábytok alebo zrkadlá mali kolonizátori v Indonézii, zatiaľ čo farebné obkladačky s motívmi kvetov a keramiku nájdete v Mexiku.
Španielsky koloniálny štýl využíva na podlahu dlažbu alebo kameň
Mierne odlišný je španielsky koloniálny štýl, ktorý nájdete skôr v oblastiach s teplým podnebím. Na podlahu by ste mali tak namiesto lešteného dreva použiť dlažbu alebo kameň, pretože chladnejšia podlaha je v tomto prípade príjemnejšia. Španielske koloniálne interiéry zdobia tiež drevené trámy, tlmené farby a typické španielske ornamenty v dreve i kameni.
Britský koloniálny štýl je inšpirovaný najväčším rozkvetom britského impéria. Útulný interiér vybavte masívnymi doplnkami, prírodným materiálom a jemnými textíliami. Ako dominantu ponechajte tmavo hnedý nábytok, spolu s čalúnenou pohovkou alebo kreslom. Nezabudnite na knižnice, kútiky na čítanie a lampy. Ak máte priestor, vybudujte aj krb, ktorý bol súčasťou každého anglického obydlia.
Ak si budete zariaďovať svoj dom v koloniálnom štýle, myslite na to, že atmosféru prirodzenosti najlepšie podčiarknu prírodné farby a odtiene. Nepreháňajte to ani s pestrými dekoračnými látkami. Koloniálny štýl je o voľnom priestore, preto v budovanom interiéri s nábytkom šetrite.
Obľúbili ste si koloniálny štýl bývania a chcete si podľa neho zariadiť byt alebo aspoň miestnosť? Poraďte ostatným čitateľom v komentári pod článkom, na čo nesmú zabudnúť.