Nastali prvé letné dni, a to je najvhodnejší čas pre prípravu záhrady na letné grilovačky, vylihovanie pri bazéne alebo hranie hier na čerstvo pokosenom trávniku. Práve trávnik, je to, čím sa budeme v tomto článku zaoberať. Ako sa oň v horúce letné dni starať? Ako ho polievať a ako často ho kosiť? Na tieto a mnohé iné otázky vám zodpovieme.
Úprava a starostlivosť o trávnik je veľmi dôležitá. Ak chcete, aby sa aj v tých najhorúcejších dňoch pekne zelenal, budete musieť obetovať časť svojho voľného času aj na jeho zavlažovanie. Jednoduchým trikom, ako zistiť, že trávnik súrne potrebuje vodu je, že sa po ňom prejdete. Ak vaše stopy spôsobia, že lístočky ostanú pováľané, znamená to, že im chýba vlaha a teda nedokážu vytvoriť dostatočný tlak, ktorý by ich vyrovnal.
Ako so zavlažovaním?!
Najlepší čas na zavlažovanie je určite ráno, vtedy ešte nestúpajú teploty veľmi vysoko, voda ľahšie vsiakne do pôdy a trávnik neuchne. Ak zavlažujete ručne polievajte ho viac, tam kde je pieskovitá pôda. Naopak trávnik v tieni si vyžaduje menej vlahy.
Pravidelné kosenie je základ
Tráva rastie veľmi rýchlo. Za dobrých podmienok sa môže vytiahnuť aj o 2 centimetre denne. Práve preto netreba zabudnúť na pravidelné kosenie. Optimálna výška trávnika je 3 až 4 centimetre. Najmä v daždivejšom období je dobré kosiť trávnik aj dva krát do týždňa. Nechávať trávu narásť do ohromných rozmerov a potom ju nárazovo pokosiť môže spôsobiť, že trávnik nebude pekne zelený, ale zožltnutý. Správne nie je ani kosiť príliš tesne pri zemi.
V niektorých obdobiach rastie tráva rýchlejšie, v iných pomalšie. Najintenzívnejší rast trávnika pozorujeme v apríli, máji a začiatkom jesene. Tempo rastu naopak spomaľuje v období horúčav, teda hlavne v auguste.
Trávnik potrebuje výživu
Jednou z častí starostlivosti o trávnik je aj hnojenie. Ak chcete mať krásny trávnik, ktorý vám budú susedia závidieť, mali by ste mu dopriať dostatok výživy v podobe špeciálnych hnojív. V obchodoch nájdete rôzne druhy, mali by byť však s ideálnym pomerom živín a vhodnou granuláciou.
Ochrana pred škodcami
Trávnik, o ktorý je dobre postarané si väčšinou sám poradí aj proti možným škodcom. Prevencia je však veľmi dôležitá. Ak nechcete, aby váš trávnik napadla takzvaná zimná furarióza, ktorá je v našich podmienkach veľmi častá, pravidelne ho postrekujte fungicídmi s účinkom až do 8 týždňov. Estetickou vadou môže byť aj vyrastanie širokolistých rastlín. Aj proti nim existuje prípravok, ktorý ich zničí, pritom samotný trávnik zostane neporušený.
Ak tráva nerastie
Na niektorých miestach pôdy môžete vynaložiť aj maximum starostlivosti, no napriek tomu tam tráva nerastie ako by ste si želali. V tomto prípade môžete nepoddajné plochy namiesto trávnika vyplniť nejakými krovinami. Sú to napríklad kroviny ako tárička horská alebo írsky mach.
Ako na krtkov
Krtkovi sú síce malí a nenápadní, na trávniku však dokážu zanechať nepekné stopy. Existuje hneď niekoľko tipov ako sa proti nim brániť. Prvou z možností je sieťka, ktorú treba ale umiestniť už pri sadení trávnika. Ukladá sa totiž pod zem, ak už máte krásny rozrastený trávnik, tento spôsob nie je možný. Môžete vyskúšať inú z metód, napríklad zvukové odpudzovače. Keďže sú krtkovia citliví na hluk, nie len pomôcť môže aj klasické kosenie trávnika, alebo čokoľvek hlučné, čo ich vyplaší.
Skúsiť môžete tiež chemické prípravky, ktoré sú založené na odohnaní krtkov nepríjemnou vôňou alebo zápachom. Ak nechcete používať chemikálie, v každej kuchyni sa iste nájde korenie alebo pomarančová kôra. Stačí do krtkovej diery nasypať trocha korenia alebo postrúhanej kôry pomaranča. Svoje chodbičky by mali opustiť, keďže ich vôňa im taktiež veľmi nevonia.