Kým pred niekoľkými rokmi bolo samozrejmosťou mať každú izbu samostatnú, moderná architektúra je naklonená skôr otvoreným priestorom. Filozofia kancelárskeho „open space“ si našla miesto aj v domácnostiach, v ktorých začína dominovať prepojenie kuchyne, jedálne a obývacej izby.
Vďaka otvoreným priestorom
Vyzerá aj štandardných 50 m2 omnoho priestrannejšie. Tento trend „čo najmenej stien“ zasiahol nielen spoločenskú časť bývania, ale čoraz častejšie prebúrava aj priečky medzi oddychovou časťou, ktorú predstavuje spálňa, a kúpeľňou.
Kúpeľňa bola v minulosti
absolútne funkčným priestorom s minimálnou rozlohou a zariadením, dnes sa však stáva akousi výkladnou skriňou vkusu majiteľa. Interiéroví dizajnéri sa predbiehajú v navrhovaní rôznych farieb a tvarov sanitárnej keramiky, dôraz sa kladie aj na obklad a podlahu. Za zlom v priestorovom vnímaní tejto intímnej zóny možno považovať rok 2003, kedy známy taliansky dizajnér a architekt Antonio Citterio prvýkrát prepojil kúpeľňu a spálňu. Nasledovať Citerriovu víziu však neznamená len umiestniť vaňu vedľa postele. Aj priestor medzi obývačkou a kuchyňou je síce otvorený, na druhej strane sa však člení rôznymi spôsobmi, či už pultom, alebo jedálenským stolom. Podobne je to aj v prípade intímnej zóny – nejde o úplné prepojenie, skôr o otvorenie a presvetlenie priestoru. Vhodným deliacim prvkom sú priečky, ktoré možno obísť z jednej alebo z oboch strán – na tie sa zvyknú umiestniť najčastejšie umývadlá a zrkadlá, ale ani vaňa nie je výnimkou. Prepojiť kúpeľňu a spálňu sa dá aj pomocou sklenených stien potlačených rozmanitými vzormi alebo posuvnými systémami, ktorých výhodou je možnosť v prípade potreby priestor úplne zatvoriť. Aj vstavané skrine umiestnené zo strany spálne môžu byť vhodným riešením. Aby priestor pôsobil skutočne kompaktne, netreba zabudnúť na zjednocujúce prvky, akými sú rovnaký štýl kúpeľňového nábytku, spálňového nábytku a podlahová krytina. Na trhu už sú aj vodeodolné podlahy. Ak však v kúpeľni uprednostňujete dlažbu, snažte sa ju farebne zladiť s laminátom alebo drevom v spálni. Možností a kombinácií je skutočne veľa, s každým prvkom a detailom sa dá pohrať tak, aby spĺňali praktickú i estetickú funkciu.
Nesporným benefitom prepojenia
intímnej zóny je prirodzené zvýšenie vlhkosti vzduchu v spálni, čo podporuje zdravý a kvalitný spánok, ale takisto oveľa lepšie vetranie kúpeľne. Aj pri tomto riešení však treba pripomenúť druhú stranu mince – zníženie pocitu súkromia pri vykonávaní každodennej toalety a vzájomné vyrušovanie sa kúpajúceho a spiaceho. Z tohto pohľadu je toto mierne extravagantné riešenie vhodné skôr pre bývanie jedného človeka, prípadne pre zohratú dvojicu – ak, samozrejme, nemáte k dispozícii ďalšiu kúpeľňu.
Kam až bude smerovať trend „open space“ ukáže čas, ak však chcete svoje bývanie určitým spôsobom ozvláštniť a dispozičné riešenie vašej domácnosti to umožňuje, pouvažujte nad prepojením kúpeľne a spálne – javí sa to totiž ako praktické i pohodlné riešenie zároveň.