Aký je to škandinávsky štýl bývania?

Keď sa povie Škandinávia, mnohým z nás sa vybaví krajina večného snehu a ľadu, kde je pol roka vo dne v noci tma a druhého pol roka svetlo.

A pochmúrni Severania, ktorí v ​​tej zime nemajú žiadnu radosť zo života, takže im radšej zakázali alkohol, aby v ňom nemohli utápať svoje chmáry. Ale Škandinávia prekvapivo dokáže aj hriať, a to veľmi príjemne.

Stačí si domov zaobstarať nejaký pekný kúsok takzvaného škandinávskeho nábytku. Výnimočný dizajn, v ktorom sa odrážajú všetky strasti i slasti života v severských krajinách, sa nezameniteľne podpísal aj na podobe tamojších nábytkárskych výrobkov.

Škandinávsky štýl je typický svojou jednoduchosťou až strohosťou, odkazujúcou na obmedzené možnosti v nehostinnej krajine. Odľahčené tvary, prepracované detaily a dôraz na čo najvyššiu funkčnosť, to sú prednosti odlišujúce tento nábytok od zvyšku európskej a svetovej produkcie. Čisté línie a predovšetkým všadeprítomné drevo vie spoľahlivo zútulniť každý interiér. Dodajú mu teplo, ľudskosť a harmóniu.

Keď to v spálni vonia lesom

 

Škandinávska posteľ

Škandinávska posteľ

Napríklad taká spálňa. Každý, kto má aspoň trošku vybudovaný vzťah k prírode, bude radšej líhať do drevenej postele, ako do lôžka z drevotriesky, hoci by bolo hocijako krásne. Spánku v náruči voňavého dreva sa totiž nič nevyrovná, snáď len naozajstný širák vonku na lúke.

Škandinávska skriňa

Škandinávska skriňa

Škandinávske drevené postele vynikajú vedľa osobitého dizajnu tiež špičkovým remeselným spracovaním aj dômyselným riešením pre pohodlie svojich užívateľov.

V spálni obvykle nájdeme aj šatníkovú skriňu. Tá je hneď po posteli druhou najvýraznejšou dominantou tejto izby. Mala by s ostatným vybavením štýlovo a materiálovo ladiť, takže keď už máte manželskú posteľ z masívu, kúpte si z neho aj skriňu z masívu.

Drevené skrine majú oproti tým z priemyselne vyrábaných materiálov veľkú výhodu v tom, že dokážu udržiavať v policiach vnútri stabilnú mikroklímu, prospievajúcu uloženým odevom.

Škandinávske skrine z masívu navyše dodajú spálni osobitú tvár a vďaka šikovnému riešeniu vnútorných úložných priestorov sú tiež vítanými pomocníkmi pre každú gazdinku.

Každá krása niečo stojí

Istou nevýhodou škandinávskeho nábytku môže byť jeho vyššia obstarávacia cena. Za kvalitu sa totiž platí a nie inak je tomu aj v tomto prípade. Počítajte tiež s tým, že drevo, na rozdiel od takmer nezničiteľného lamina, vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Len tak zostane nábytok dlho krásny a funkčný. Na trhu je v predaji celý rad kvalitných prípravkov na ošetrovanie dreveného nábytku, len je potrebné venovať tejto činnosti potrebný čas.

Klady škandinávskeho nábytku

  • nadčasový osobitý dizajn
  • prírodné materiály
  • funkčný a praktický
  • útulný, príjemný na pohľad aj na dotyk
  • vyššia obstarávacia cena
  • vyžaduje pravidelnú údržbu
  • hrozí napadnutie drevokazným hmyzom

Zápory škandinávskeho nábytku

Škandinávsky dizajn si najmä v druhej polovici 20. storočia získal obľubu po celom svete. Za jeho zlatý vek sa dajú považovať 50. a 60. roky, kedy boli predovšetkým Američania uchvátení strohými, ale pritom tak peknými tvarmi. Za globálnu slávu vďačí severský nábytok rešpektovaným tvorcom a návrhárom ako boli Arne Jacobsen, Alvar Aalto, Poul Henningsen, Finn Juhl, Georg Jensen a ďalší.

Dnes nájdeme nábytok pochádzajúci z ďalekého severu snáď po celom svete. Je obľúbený predovšetkým preto, že je robený takzvane “pre ľudí”, je jednoduchý, krásny a praktický a pri jeho výrobe sa kladie dôraz na úctu k prírode a životnému prostrediu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *