Skúste si nájsť chvíľku času vo vašom zaneprázdnenom živote, zdvihnite oči od mobilu či počítača a nájdite opäť to spojenie s prírodnou krásou okolitého sveta.
Čo vidíte? Kolísajú sa vetvy stromov vo vánku? Šumia vám listy pri nohách, naznačujúc začiatok jesene? Cítite ešte horúčosť zlatého kruhu slnka? Vidíte slnko zapadajúce nad horizontom mesta, alebo vrcholkami hôr pokrytých snehom?
Ak si nájdete chvíľku na pozorovanie prírody, zistíte, že je plná nápadov, ktoré môžete zahrnúť do vášho osobného žitia. Nech je už vaše okolie akékoľvek, môžete sa jeho krásou po kúskoch inšpirovať pri výbere nábytku.
Zostaňme teda chvíľu zžití s prírodou a uvidíme, čo nás o vnútornom dizajne naučí.
1. Prírodné formy krásy
Príroda je nádherná, občas až vzbudzujúca bázeň. Inšpirovala svetovo uznávaných umelcov, ako Van Gogha alebo Picassa. Takže, ako sa aj my naučíme všímať si prírodu očami umelcov? A ako prenesieme krásy prírody do našich domovov?
Vyžaduje to jediné – nachvíľku sadnúť a pozorovať prírodné krásy naokolo. Musíte si doslova nájsť čas na ovoňanie ruží. Všimnúť si znamenitú farbu ruže a to, ako sa jej odtieň smerom k okraju jemných lupienkov postupne stráca. Už len toto tieňovanie farieb samotné by mohlo inšpirovať celú miestnosť, možno aj celý dizajnérsky štýl.
Alebo sa zapozerajte na odlomený konár, ktorého hrče, zhyby a hnedé zafarbenie by mohli byť odzrkadlené v pánskej pracovni pomocou nábytku a textílie. Krása prírody je všade okolo nás a potichu nás inšpiruje – musíte len nachvíľku zastať a nasať tú atmosféru. A potom ju zvečniť vo svojom domove.
2. Kopírujte farebné odtiene prírody
Ako sme už spomínali, postupne sa strácajúca farba lupienkov kvetu ruže môže inšpirovať farebnú škálu celého domu. Skúsme sa touto témou zaoberať hlbšie. Ako nám ešte príroda ponúka farebné inšpirácie?
Všimli ste si niekedy, že príroda sa nebojí kombinovať farby, dokonca aj také, ktoré sú na farebnej škále veľmi vzdialené? Pozrime sa napríklad na obyčajný list – list sám o sebe môže byť smaragdovo zelený, ale žilnatina, idúca jeho stredom, je často tmavo červená alebo výrazne biela.
Príroda sa rada hrá aj s odtieňmi farieb. Všimnite si akýkoľvek ker alebo strom – staršie listy sú tmavšej farby ako nové, vyrastajúce z vrcholkov konárov. Je to akoby prírodná paleta farieb, ukazujúca všetky možné odtiene – od tmavej po úplne svetlú. Pozrite sa von oknom. Aké farby by ste si chceli doniesť do vnútra svojho domova?
3. Doneste si prírodu dovnútra
Presuňme sa nachvíľku od farieb ďalej. Čo keby ste sa prírodou prešli a zistili, čo viete pozbierať? Kedy ste naposledy šli na túru a doniesli si domov pôvabné listy, kamienky, konáre alebo žalude?
Existuje mnoho spôsobov, ako si môžete prírodnými prvkami vyzdobiť interiér svojho domu. Pouvažujte nad vyplnením váz kamienkami a potom medzi ne naaranžujte dlhé, pokrútené konáre, čím vytvoríte krásnu výzdobu na stred stola.
Roztrúsené farebné listy rozptýlené po strede stola spolu so žaluďmi, šiškami a mihotajúcimi sviečkami vytvoria neodolateľnú jesennú atmosféru. A ak uprednostňujete jednoduchosť, môžete napríklad odrezať zopár veľkých palmových listov a vložiť ich do modernej sklenenej vázy, ako je to znázornené na obrázku nižšie.
4. Prírodu tvorí náhodný dizajn
Semienko zachytené vetrom, unesené zo svojho pôvodného domova, vyrastie v neznámom prostredí – tu možno bude prekvitať, alebo sa neuchytí a odumrie. Táto časť prírody je neplánovaná a náhodná. Nikto netuší, kde všade budú semienka zanesené a či tam budú rásť.
Čo sa z tohto vieme naučiť? Je to jednoduché – robte veci náhodne. Možno to bude fungovať, možno nie – ale kým to neskúsite, neviete. Kúpte teda ten doplnok, ktorý sa vám tak strašne páči, aj keď netušíte, kam by ste ho doma dali. Zaveste si nad kuchynský stôl moderný luster, aj keď bude tvoriť kontrast ku štýlu kuchyne.
Je to váš domov, tak kľudne zariaďujte náhodne a podľa toho, čo vám hovorí srdce. Nikdy neviete, kam vás zanesie len jeden dobrý nápad, len jedna inšpirácia.
5. Niektoré veci v prírode sú zámerné a dobre plánované
Presne ako hodinky dáva mesiac vode povel na odliv a príliv. Východ slnka zobúdza vtáky, a svit mesiaca prebúdza nočné tvory. Toto všetko je plánované a zámerné – tak, ako by mali byť aj niektoré z vašich doplnkov.
Hoci náhodnosť má v dizajne interiérov významné miesto, niektoré veci musia byť naplánované a veľmi dobre premyslené. Napríklad kuchyňa vyžaduje starostlivé plánovanie a rozloženie. Mnoho tipov a stratégií týkajúcich sa kuchynského zariadenia ponúka Kohler, ktorý zvýrazňuje, že je dôležité kuchyňu plánovať podľa špecifických pracovných trojuholníkov.
Skúste prírodu napodobniť aj v jej zámernosti a dôkladne si naplánujte isté časti interiéru. Koniec-koncov, funkčný dom je základom celého dizajnu, a nefunkčný vytvára len chaos a stres.
6. Inšpirujte sa ročnými obdobiami
Jeseň. Zima. Jar. Leto. Aj keď nie celý svet má to potešenie zažiť všetky štyri ročné obdobia, rozhodne stoja za napodobenie.
Každý by si mal počas jari a leta dom rozjasniť. Zrolujte koberčeky a strhnite ťažké záclony – kopírujte obnovu prírody vyvetraním a uprataním svojho domu. A potom, počas chladných jesenných a zimných mesiacov, si vyhrejte dom doplnkami ako sú plyšové deky alebo pokrovce.
Kolobeh prírody zahŕňa aj fakt, že niektoré veci musia umrieť a zostať zabudnuté – poobzerajte sa po svojom dome a vyhoďte alebo darujte ďalej všetky nehodiace sa a opotrebované veci.
7. Záleží aj na maličkostiach
Aj najmenší kúsok zeme má v prírode svoju konkrétnu úlohu a cieľ, a teda aj všetko vo vašom dome by malo byť vybraté cielene. Či už pridáme zrkadlo blízko vchodových dverí, aby sme sa ešte mohli narýchlo upraviť pri tom, ako utekáme ráno do práce, alebo položíme do stredu stola nádobu s kvetmi len kvôli jej čírej kráse – všetko má svoju úlohu.
Zhodnoťte svoj dom, spíšte si svoje príslušenstvo – spĺňa všetko svoj zámer/úlohu? Nemali by ste kreslo posunúť tak, aby na seba ľudia pri rozhovore lepšie videli? Nemali by ste vymeniť luster tak, aby ladil so zvyškom moderného zariadenia? Nepotrebujete do obývačky pridať okrúhly koberček na lepšie rozčlenenie priestoru?
Uistite sa teda, že každý doplnok vo vašom dome spĺňa svoj účel. Ak nie, možno je načase zbaviť sa ho.
8. Rásť a meniť sa
Z prírody vieme zozbierať veľmi veľa užitočných rád do života. Huffington Post predstavuje tri životné lekcie od prírody, ale okrem toho sa od nej môžeme naučiť aj mnoho o dizajne.
Príroda nikdy nie je konštantná – všetko rastie a mení sa. Aj keď strom po čase umrie, je nahradený novým, mladým stromom. Jeden kvet zvädne a na jeho mieste vyrastie mladý svieži. Aj váš domov by mal nasledovať tento príklad rastu a zmeny. Je váš gauč už starý a opotrebovaný? Možno je načase vymeniť ho a obnoviť tak celý vzhľad obývačky.
Kedy ste naposledy presúvali nábytok po izbe len preto, aby ste zistili, či to nebude vyzerať lepšie? Skúste presťahovať masívnu skriňu do iného rohu, alebo premaľujte vchodové dvere novou farbou. Zmena je dobrá a aj najmenší rozdiel vás môže inšpirovať.
9. Obíďte prekážky
Tak ako korene stromu obídu pri hľadaní vody kamene, aj pri zariaďovaní domu musíme obchádzať prekážky. Ako sa spomína v tomto Nola článku, skvelý dizajnér je ten, ktorý zariadi dom plný prekážok tak, že vyzerá ako obrázok v časopise.
Každý dom má aspoň jednu, dve prekážky a preto musíme byť tvoriví pri hľadaní spôsobu, ako s nimi buď pracovať alebo ich skryť. Nachádza sa vo vašom dome obrovská stena, ktorú nemôžete zvaliť, pretože je dôležitým nosným bodom?
Skúste túto nekonečnú stenu premeniť na umeleckú výstavu rodinných fotiek, alebo zamaskujte jej jednotvárnosť pridaním obrovského zrkadla odrážajúceho prírodné svetlo, čím sa izba opticky zväčší. Tak ako príroda, aj my sa musíme prepracovať okolo prekážok.
10. Kopírujte rozmanitosť prírody
Príroda preteká rozmanitosťou – farby, tvary a štruktúry sú rozsiahle a premenlivé. Na to, aby váš dom vyzeral po dizajnovej stránke skvelo si musíte vziať túto rozmanitosť aj domov.
Tým, že svojmu domu dáte rozličné vrstvy farieb a štruktúr, vytvoríte príjemnú a prívetivú atmosféru. Pouvažujte nad kombinovaním vzorov a štruktúr, ako napríklad kvetiny a damask, pásiky a zamat. Navrstvite svoju izbu vankúšmi, dekami, koberčekmi, svetlami a dekoratívnymi drobnôstkami.
Príroda by bola nudná, keby bola celá hnedá a nezaujímavá, tak prečo by mal byť taký náš domov? Oživte si ho farbami, vzormi a štruktúrami, čím získa vzhľad sviežeho, farebného letného dňa.
Príroda je naozaj životná sila – a teraz vieme, že môže byť aj dizajnová sila. Vyjdite von a vnímajte svet okolo vás. Aké farby vidíte? Aké tvary a štruktúry?
Zapamätajte si ten výhľad a pokúste sa preniesť všetky tieto úžasné výjavy do vnútra vášho domova. S výsledkom budete veľmi spokojní – hlavne, keď uvidíte, ako príroda obnovila život vášho interiéru.
Ktorú časť prírodu obdivujete najviac – stromy, kvety, vtáky? Ako by ste mohli túto inšpiráciu využiť pri zariaďovaní svojho domu?