Čistíte koberec? S profíkmi za 70 centov na m2

Blíži sa Veľká noc a vy už sa pomaly pripravujete na jarné upratovanie domácnosti? Po zimnom období sa sústreďte na podlahu a koberce. Zrejme ani vám sa nevyhla pohroma v podobe škvŕn a nečistôt rozličného pôvodu. K ich celoplošnej likvidácii využite suchú alebo mokrú metódu čistenia. Na jednotlivé škvrny potom opatrne vyskúšajte prostriedky z kuchyne našich babičiek.

Najčastejšou a najbežnejšou formou priebežného upratovania kobercov je vysávanie. Koberec na podlahe vysajte najlepšie proti smere vlasu. Umožní vám to dostať sa najhlbšie, ako je to možné. V opačnom prípade zmiznú iba nečistoty z povrchu. Na zažranú špinu v koberci sa hodí obyčajná vlhká soľ, ktorú nechajte po rozsypaní zhruba hodinku pôsobiť a potom povysávajte.

Klasické prášenie kobercov je účinné, ale namáhavé a neobľúbené

Veľmi účinné, ale najmenej obľúbené, je klasické vyprášenie koberca. Je možné samozrejme skôr pri menších kusoch, ktoré nesiahajú “od steny k stene”. Zostal u vás pred domom ešte nejaký čistý sneh? Na oživenie farieb položte koberec lícom na sneh a vyklepte naň všetku špinu. Dobrým prostriedkom je tiež rozsypaná a odkvapkaná biela kyslá kapusta, ktorú nechajte chvíľu pôsobiť a potom ju pozametajte.

Ste na svoj nábytok a koberce citliví a fľaky od rozliatych nápojov alebo vyšliapané “cestičky” sa vás netýkajú? Zvoľte si pokojne “suchú cestu” čistenia. Zbavíte sa prachu aj všadeprítomných roztočov, navyše môžete po skončení práce miestnosť aj koberec hneď používať. Metóda spočíva v použití prášku alebo čistiacej suchej peny, na ktorú sa častice špiny naviažu a skončia vo vysávači. Za meter štvorcový takéhoto vyčistenia koberca dáte špecializovanej firme zhruba 4 €.

Mokré čistenie sa nehodí úplne všade, opatrní buďte s vlnou a palubovkou

Účinné a razantné je celoplošné čistenie kobercov “mokrou cestou”. Čistiaci roztok ide z nádrže k tryske na odsávacej hubici, pri jej pohybe sa vstrekuje do látky a vzápätí do odpadovej nádrže. Cestou rozpúšťa nečistoty. Metóda sa ale nehodí úplne všade, opatrní buďte napríklad pri vlnených kobercoch, drevených podlahách alebo palubovkách, ktoré sa s vodou príliš nemilujú a môžete ich poničiť.

S vlhkosťou súvisí zápach po plesni, ktorý vás môže pri koberci veľmi potrápiť. Kusový koberec vetrajte na slnku, veľký kus vyčistite nasucho a dôkladne vyvetrajte. Pomôžte si jedlou sódou, rozsypte ju na koberec, nechajte štvrťhodinku pôsobiť a povysávajte. Koberčeky z prírodných materiálov, kokosu, sisalu alebo tŕstia vydrhnite slanou vodou a nechajte uschnúť na chladnejšom mieste.

Koberčeky z prírodných materiálov vydrhnite slanou vodou a nechajte vyschnúť.

Ak vás neláka svojpomocné upratovanie, zaplaťte si nielen za vyčistenie kobercov u profesionálov. Firma sa za vami príde do bytu pozrieť a dohodne sa s vami, čo chcete upratať a tiež na orientačnej cene. Vo veľkých mestách zaplatíte za hodinu práce v priemere 8 € a pri väčšom upratovaní počítajte najmenej s tromi hodinami. Za prácu cez víkendy a sviatky si priplatíte zhruba 30 %.

V špeciálnej ponuke upratovacích firiem je aj strojové čistenie kobercov a sedacích súprav. Niektoré z nich vám najmä malé koberce vyčistia vo svojej vlastnej prevádzke, alebo vám profesionálny prístroj požičajú. Výrazne pohodlnejšie, a nie o veľmi drahšie, je ale nechať koberce čistiť doma. Trojmiestnu sedačku a dve kreslá vám firma vyčistí za približne 16 €, a ak jej k tomu pridáte aj koberec, naúčtuje si 50 až 70 centov za m2 podľa stupňa zašpinenia.

Profesionálne firmy ušetria čas pri upratovaní, overte si ale ich referencie

Upratovacie služby profesionálnej firmy nie sú síce zadarmo, ale poskytnú vám nemalú úsporu času. Pri rozsiahlom zašpinení kobercov a podlahových krytín väčšinou ani nebudete mať inú možnosť. Rad upratujúcich firiem navyše pamätá na stálych zákazníkov a ponúka im zľavy na hodinových sadzbách alebo prednostné objednávky, využite to. Pri výbere firmy si overte jej technológiu a referencie.

Škvrny na kobercoch likvidujte rýchlo, postupujte od krajov k stredu.

U vzniknutých škvŕn je v prvom rade dôležitá rýchlosť, s akou sa do ich likvidácie pustíte. Vždy sa snažte čo najskôr odstrániť zdroj a v prípade tekutej nečistoty ju opatrne vysajte papierovou utierkou alebo handričkou. Nesmiete pritom tlačiť a škvrnu rozťahovať do strán, postupujte teda od jej kraja do stredu. Väčšinou potom uspejete s opatrným použitím roztoku vlažnej vody s mydlom.

Najčastejšou metlou na škvrny z kuchyne našich babičiek je ocot a citrón. Na nečistoty pôsobia svojimi kyselinami a použite ich na fľaky od farieb, piva, prípadne vajec. Zdoláte s nimi tiež mastné škvrny. Citrónová šťava navyše v porovnaní s octom príjemne vonia. Razantné bieliace prípravky vynechajte. Mohli by ste sa prekvapene pozerať na veľkú svetlú škvrnu, s ktorou už ťažko niečo urobíte. Žuvačku na koberci čo najviac schlaďte, trebárs kockami ľadu. Potom ju ľahko oddroľte a zvyšok vody postupne vyschne.

Skúste škvrnu odstrániť najskôr v kúte, nezdar nebude okamžite na očiach

Na mastné škvrny platí niekedy ocot, inokedy zase alkohol. Skúste ale aj teplú vodu s trochou mydla alebo saponátu. Naopak zásadne len studenú vodu, prípadne prací prášok alebo prípravky na koberce použite na škvrny od kakaa. Tie isté prostriedky vám pomôžu od kečupových stôp. Škvrny od vína vysušte, nasypte na ne soľ a nechajte pôsobiť asi desať minút. Soľ potom povysávajte a studenou vodou škvrnu dočistite. V prípade potreby celý postup zopakujte.

Upratujete doma koberce sami alebo s radšej objednáte špecialistov z firmy? Poraďte ostatným čitateľom v komentári pod článkom, aké prípadne používate netradičné postupy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *