Bylinková špirála – skvelé spestrenie záhrady

Dnes vám ukážeme ako vyrobiť malú zeleninovú záhradu, ktorú bude zdobiť špirála z kameňov. Špirála v bylinkovej záhrade je používaná pre pestovanie rôznych bylín v malom priestore. Vytvorením špirály môžete dokonale využiť váš vertikálny priestor prehľadným spôsobom.

Princíp špirálovej bylinkovej záhrady je jednoduchý, ale funkčný.

 

Na čo slúži špirála v záhrade?

 

Špirála je v podstate malá bylinková záhradka. Je trojrozmerná a disponuje uzavretým priestorom špirálovitého tvaru, ktorý môže byť použitý pre rast rôznych bylín. Hornej ploche špirály sa dostáva veľa slnka a má vynikajúce odvodnenie, teda byliny, ktoré majú radi slnečné žiarenie a dobré odvodnenie sú vhodnými kandidátmi na sadenie v tomto mieste. Spodná plocha špirály je vhodnejšia pre rast bylín, ktoré vyžadujú vlhkú pôdu a menej slnka.

2e5d32738385ac8c1189ff1d5f81da2f

 

Špirála tvorí múr, ktorý smerom nahor rastie a je vytvorený z tehál alebo prírodného kameňa. Môžete ňou vytvoriť niekoľko zón s rozdielnymi vlastnosťami pôdy a možnosti vystavenia slnku. V spodnej časti bylinnej špirály môžete dokonca vytvoriť mini rybník, ktorý udrží vlhkosť v dolnej oblasti alebo ak chcete, môžete vytvoriť mokraď, kde si môžete pestovať rastliny, ktoré milujú nasýtenú  pôdu.

Postup pri tvorbe

 

Tvorba bylinkovej špirály je relatívne lacná, ak použijete nazbierané kamene z prírody, je takmer zadarmo. Využíva vertikálny priestor, čo znamená, že môžete pestovať viac rastlín v malom priestore. Poskytuje tiež mikroklímu pre rôzne rastliny, čo znamená, že môžete pestovať rozmanité rastliny.

 

Vyberte si vhodné miesto, kde špirálu umiestnite. Malo by tam svietiť slnko aspoň 5 hodín denne. Pripravte pôdu, zbavte sa buriny.

 

Najprv načrtnite vzor v hline, ako si špirálu predstavujete. Potom si pripravte dostatočné množstvo kameňov. Dajte si záležať, aby kamene boli čisté a vyzerali pekne.

Do nakresleného tvaru ukladajte kamene. Uistite sa, že do seba zapadajú. Najviac ploché a rozmerovo najväčšie kamene ukladajte na spodok, menšie kamene uložte na vrch. Udržujte vrchnú vrstvu kameňov mierne naklonenú smerom dovnútra. Zvyšujte rad vrstvených kameňov do výšky 0,8 -1m.

ce78893a2d26a845039795da0781bb20

 

Medzery vyplňte štrkom. Priestor pre rast rastlín závisí na amplitúde špirály, v ideálnom prípade by mal predstavovať 30 až 50 cm. Nakoniec naplňte špirálu pôdou alebo kompostom. Teraz je vaša bylinková špirála pripravená na pestovanie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *