Ako vybrať záhradnú kosačku ? Elektrickú alebo benzínovú

Kosačka je záhradný pomocník, bez ktorého by sme sa len ťažko zaobišli. Pri kúpe novej kosačky je potrebné zohľadniť najmä veľkosť plochy, ktorú plánujete pravidelne kosiť. Pri elektrických kosačkách je nutné zohľadniť spôsob pohonu. Ak je trávnatá plocha príliš veľká a členitá je vhodnejšia veľká kosačka poháňaná na benzín. Pri veľkých plochách sa s elektrickými predlžovačkami manipuluje ťažko a nemotorne. Naopak, ak je vaša záhrada menšia, stačí menší typ kosačky na elektrický pohon. V prípade elektrickej kosačky je praktická aj jej nízka hmotnosť konštrukcie.

 

Ak potrebujete udržiavať miesta kde sa klasický typ rotačnej kosačky nedostane, je vhodné siahnuť po strunovej kosačke. Čím dlhší trávnik udržiavate, tým vyšší výkon kosačky je potrebný. Ak si zakúpite malú kosačku a kosíte ňou príliš zarastené plochy, môže sa stať, že vám zhorí motor. Kosačku je potrebné pravidelne udržiavať. Po každom kosení by mala byť očistená od zachytených nečistôt, hliny a trávy. Skladovať by sme ju mali na suchom mieste bez výskytu vlhkosti. Pri rotačných kosačkách je potrebné pravidelne brúsiť nože. Ceny kosačiek sú rôzne. Elektrická kosačka sa dá zakúpiť od 52 EUR, kosačka na benzínový pohon od 150 EUR.

 ako-vybrat-kosacku-do-zahrady

Robotická kosačka

 

Robotická kosačka je novinkou vo svete kosačiek. Pri kúpe vám všetka námaha s kosením odpadá. Robotická kosačka je poháňaná nabíjateľnou lítiovou batériou. Batéria na jedno nabitie vydrží zvyčajne tri až tri a pol hodiny. Je pomerne odolná voči nárazu a pádu.

ako-vybrat-zahradnu-kosacku

Benzínová rotačná kosačka

 

Benzínové kosačky sú vhodnejšie na kosenie väčších trávnatých plôch. Tento druh kosačky je vhodnejší aj do členitejších plôch. Oproti elektrickým kosačkám majú benzínové kosačky zvyčajne väčšiu hmotnosť a sú robustnejšie. Ich veľkou výhodou je možnosť pokosiť aj vzdialené trávnaté plochy a veľké zberné koše. Bez väčšej námahy dokážu pokosiť aj vyššie a hustejšie trávnaté plochy.

 

Elektrické rotačná kosačka

 

Elektrická kosačka je charakteristická menšou hmotnosťou a zvyčajne aj cenou oproti benzínovej kosačke. Taktiež elektrická energia ja oproti benzínu lacnejší typ pohonu. Tento typ kosačky je aj šetrnejší k životnému prostrediu. Nevýhodou je, že je vhodná najmä na menšiu plochu. Je vhodná do záhrad s menším počtom stromov a kríkov na trávnatej ploche.

 

Vretenová kosačka

 

Vretenová kosačka je ručná kosačka. Obsahuje stočené nože, ktoré strihajú trávu. Tento typ kosačky je vhodný na udržiavanie menších plôch. Výhodou vretenovej kosačky je, že končeky trávy neštiepi a tráva pri koncom nevysychá.

 

Strunová kosačka

 

Strunová kosačka je vhodná na kosenie dlhých stebiel tráv, ktoré vyrastajú medzi kameňmi, na kosenie ťažko dostupných plôch pri plote a na kosenie v okolí kmeňov stromov. So strunovou kosačkou sa ľahko manipuluje a akumulátorová batéria sa rýchlo nabíja. Výhodou je, že struny, ktoré treba dokupovať sú pomerne lacné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *