Vlhké steny v byte, či dome robia vrásky na čele mnohým ľuďom. Výskyt vlhkých stien nie špecifikom iba starých domov. Nadmerná vlhkosť sa tvorí aj v starých domoch a rovnako aj v novostavbách. Príčin môže byť mnoho. Nedostatočná izolácia, veľké tepelné mosty, nedostatočné vykurovanie, pretekajúca strecha, tienistá poloha nehnuteľnosti a mnohé iné.
Pri odstraňovaní vlhkosti si môžete objednať špecializovanú firmu, ktorá sa venuje podrezávaniu domov a odstraňovaniu nadmernej vlhkosti. Odborníci odporúčajú aj vytvorenie drenáže okolo základov domu.
V posledných rokoch sa tešia obľube aj dosky a tvárnice, ktoré sú vyrobené zo špeciálneho minerálneho materiálu. Tieto dosky sa nalepujú z vnútorných strán poškodených miestností a nasávajú prebytočnú vlhkosť. Dokážu nasať obrovské množstvo vodnej pary a vlhkosti na jeden centimeter štvorcový. Počas letných mesiacov, keď je teplo postupne nachytanú vlhkosť uvoľnia. Miestnosti sú ochránené pred plesňami a vlhkosťou.
Ak sa vo vašej domácnosti vyskytujú vlhké kúty, je dobré zamyslieť sa nad vonkajšou izoláciou domu. Je možné, že je nedostatočná a tepelné mosty spôsobujú zrážanie vody. Veľmi dobrou voľbu je vymaľovať miestnosti proti plesňovými nátermi. Ak odstraňujete vzniknuté plesne, v žiadnom prípade vám nesmú chýbať ochranné okuliare a najmä rúško. Mechanické odstraňovanie by sa nemalo vykonávať za sucha, pretože by to podporovalo zbytočné rozptyľovanie čiastočiek plesní.
Problémy s vlhkosťou nastávajú aj pri výmene drevených okien za plastové. Plastové okná priestor uzatvoria a v miestnostiach necirkuluje vzduch. Okná sa rosia a v kútoch môžu vznikať mokré a čierne fľaky. Veľmi dôležitým faktorom je pravidelné a nárazové vetranie. Je vhodné vetrať dvakrát denne po dobu 10 – 15 minút. Je potrebné otvoriť všetky okná naraz a dokorán.
Prádlo by sme mali sušiť vonku alebo v sušičke. V žiadnom prípade nesuším prádlo vo vnútri v miestnosti. Pri varení by sme mali používať digestor a dbať na používanie pokrievok. Samozrejme, po dovarení by sme mali kuchyňu dôkladne vyvetrať. Ak potrebujeme, aby nám nejaké jedlo v hrnci rýchlejšie vychladlo, môžeme ho dať vychladnúť na balkón alebo na dvor.
V kúpeľni by sme mali po každom kúpeli poriadne vyvetrať a mokré osušky sušiť vo vonkajších priestoroch. V ojedinelých prípadoch môže k zvýšenej vlhkosti prispievať aj pestovanie veľkého množstva izbových rastlín.
Na pohlcovanie vlhkosti môžete do každej miestnosti umiestniť umelé nádoby so špeciálnymi tabletami, ktoré sťahujú vlhkosť z miestnosti.
Dobrý deň.
Chcel by som sa Vás opýtať, či je niekde k nahliadnutiu návod ako treba tieto dosky a tvárnice nalepiť. Resp. kde by sa dali kúpiť takéto špeciálne dosky a tvárnice.
Ďakujem