Ako vybrať vhodnú predsieňovú stenu

Vo veľkej väčšine domy nemajú veľké predsiene. Je to najmä z praktického hľadiska. Predsa len, v tejto miestnosti netrávite veľké množstvo času. Predsieň je však dôležité správne zariadiť a to nielen tak, aby vyzerala dobre, ale takisto aj tak, aby bola funkčná a zmestilo sa vám do nej úplne všetko.

Mnohí ľudia svoju predsieň zanedbávajú a nedávajú jej toľko pozornosti, koľko by mali. Títo ľudia si však moc neuvedomujú to, že práve predsieň je prvou miestnosťou, ktorú zbadáte, keď prídete domov a je to rovnako poslednou miestnosťou, v ktorej ste, keď z domu odchádzate. Či už pre dobrý prvý dojem, keď k vám príde návšteva, alebo pre vás samých, venujte svojej predsieni dostatok pozornosti a skúste staviť na predsieňovú stenu, ktorú si rozhodne zamilujete.

Obľúbené steny do predsiene v našom katalógu

Veľkosť predsieňovej steny

Nie každý má dostatok miesta na to, aby bola jeho predsieň veľká. Práve preto je dôležité vyberať si predsieňovú stenu presne tak, aby bola funkčná, praktická, mala dostatok úložného priestoru, no pritom sa zmestila do vášho domu.

Pre ľudí, ktorí majú malé byty sú skvelou voľbou predsieňové panely. Tie sú veľmi podobné stenám, no sú pre menej členov v domácnosti, vo väčšine prípadov pre jednu, maximálne dve osoby. Panely sú montované priamo na stenu a sú vybavené úchytkami, policami a praktickými vešiakmi.

Čo všetko sa v predsieňovej stene nachádza?

A pre tých, ktorí majú predsa len nejaké miesto na predsieňovú stenu, by mali byť dôležité ďalšie odseky, v ktorých si o stenách povieme niečo viac. Dôležité sú napríklad súčasti predsieňovej steny. Každá je iná, no základ tvorí:

 • Úložný priestor na topánky
 • Zrkadlo
 • Vrchné police (najlepšie na odkladanie kabeliek, klobúkov, čiapok či batohov)
 • Vešiak na bundy
 • Časť police, ktorá slúži ako sedadlo pre obutie topánok

Takýto základ by nemal chýbať ani jednej z predsieňových stien. Následne môžu mať niektoré steny vychytávky ako svetlo, vešiak na kľúče, stojan na dáždniky a mnoho iného. To je však už na vás a vo väčšine prípadov si za to budete musieť doplatiť.

Materiál

Z čoho sú vyrobené predsieňové steny? Materiálov je hneď niekoľko a vybrať si ich môžete buď podľa ceny či dizajnu, ktorý sa vám páči.

 • Laminátzáklad, z ktorého je väčšina stien urobená. Ich výhodou je široká škála dekorov, fakt, že sú odolné a ľahko umývateľné.
 • Drevotrieska – jemná štruktúra, veľký výber farieb a imitácia materiálov. Je za skvelú cenu a dizajn je elegantný a vzdušný.
 • Masív – prírodný materiál, ktorý je síce drahší, no jeho životnosť je často niekoľkonásobná od vyššie spomínaných materiálov. Vyžaduje si však častejšiu údržbu, špeciálne prostriedky a niekedy aj nátery.
 • Plast alebo sklo – modernej dobe sa medze nekladú, a preto sa môžeme stretnúť aj s ľahko udržateľným sklom či plastom. Plast je ľahký a lacný, no sklenené steny sú o niečo drahšie. Sú však odolné voč vlhkú a originálne.

Skriňa v predsieňovej stene

Základom každej steny je skriňa, ktorý je vo väčšine prípadov jediným úložným priestorom v predsieni. Práve preto je dôležité, aby poskytla čo najviac miesta.

Skriňa máva skoro vždy šatníkovú tyč, na ktorú môžete prakticky uložiť úplne všetky kabáty a bundy. Tie najdete veľmi ľahko, pretože sú zavesené prehľadne. Na spodnú časť môžete poukladať topánky a v niektorých prípadoch má skriňa aj vrchnú poličku. Tá je vhodná na odkladanie klobúkov, šálov a množstvo iných vecí.

Niektoré skrine obsahujú aj zrkadlo, vďaka ktorému sa môžete pred odchodom upraviť.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Botník

Základom predsiení je botník, do ktorého môžete uložiť všetky topánky. Vo väčšine prípadov predsieňové steny obsahujú botník, ten je však o niečo menší a je vhodný len pre sezónne topánky.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Existuje však niekoľko druhov botníkov:

 • So sedacou lavicou – čo je najlepší variant, pretože si naň môžete pohodlne sadnúť a obuť si topánky.
 • Policové botníkypredstavujú jednoduché uloženie topánok. Nevýhodou je to, že topánky sú neustále na očiach. Topánkam však tento typ botníka poskytuje dokonalé odvetrávanie a vyššiu hygienu.
 • Výklopné botníky – topánky sú skryté a nie sú na očiach. Ideálne sú však len pre nižšie topánky.
 • Skriňové botníky – tie predstavujú klasickú alternatívu, kedy topánky ostrávajú skryté v skrinke. Nevýhodou je, že potrebujú omnoho viac miesta.
 • Závesné botníkyšetria priestor a sú vhodné pre menšie predsiene. Hygienické odvetrávanie je aj v tomto smere zaručené.

Záver

Predsieňové steny sú skvelou voľbou pre každého, kto si túži zariadiť si svoju predsieň štýlovo a funkčne. Stavte na ne aj vy a uvidíte, že problém s topánkami a ich uložením už nikdy nebudete mať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *