Ako vybrať správny vankúš?

Zdravý spánok je veľmi dôležitý. Mnohí vedci, výskumníci či ľudia, ktorí sa v spánku vyznajú, tvrdia, že ak človek nespí dobre a nemá hlboký spánok, odráža sa to na jeho duševnej a fyzickej kondícií. Každý z nás už určite mal také noci, kedy sa kvôli niečomu dobre nevyspal. Deň, ktorý nasledoval po takejto noci asi úplne príjemný nebol.

Pre dobrý a zdravý spánok je dôležité nielen ticho a tma, ale taktiež dobrý matrac a vankúš, na ktorom spíme. My si dnes v článku povieme niečo o tom, ako vybrať správny vankúš. Ten je totižto pri každom iný.

Obľúbené vankúše v našom katalógu

Veľkosť vankúša

Každý z nás je zvyknutý na niečo iné. Rovnako je to aj pri veľkostiach vankúšov. Niektorí radšej stavia na maličké vankúše, iní naopak na väčšie. Pri výbere správnej veľkosti vankúša je dôležité zobrať do úvahy veľkosť postele a celkový počet vankúšov. Všeobecné pravidlo o vankúšoch hovorí, že čím väčšiu posteľ máte, tým väčší vankúš by ste si mali zaobstarať. Ide však najmä o osobné preferencie.

Výplň

Vankúše sa od seba odlišujú aj výplňou. Poznáme:

  1. Perie – klasická a príjemná výplň, ktorá zaisťuje mäkkosť a teplý komfort domova. Tento typ vankúša oceníte najmä v zimných mesiacoch, kedy teplo naozaj potrebujete. Ich najväčšou výhodou je poddajnosť a to, že sa vám veľmi jednoducho prispôsobia. Nie sú vhodní pre alergikov.
  2. Pamäťová penaposledné roky sa rozmohol trend pamäťových pien ako v matracoch, tak aj vo vankúšoch. Pena funguje na jednoduchom princípe a to tak, že sa formuje podľa hlavy a následne sa vracia do svojej pôvodnej polohy. Ak počas noci často meníte polohu alebo máte problémy krčnej chrbtice, tento typ je pre vás ako stvorený. Nevýhodou je však vyššia cena.
  3. Polyesterové výplnenajlacnejšou variantou sú syntetické polyesterové výplne, ktoré sú vhodné aj pre alergikov. Aj napriek tomu, že nie sú tak kvalitné ako vyššie spomínané typy, dokážu splniť náročné požiadavky. Dobre držia tvar a skvelo vyzerajú.

    Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Nezabúdajte zohľadniť polohu pri spánku

Aj napriek tomu, že sme si vyššie spomenuli, že pamäťová pena je presne materiálom, ktorý sa prispôsobí, aj ďalšie vankúše by sa mali vedieť prispôsobiť polohe, v ktorej najčastejšie spíte.

Ak zaspávate na chrbte či na bruchu, je pre vás vhodný nižší vankúš, ktorý umožní vodorovnú polohu chrbtice a nebude tak dochádzať k preťažovaniu krku.

Naopak, aj radi zaspávate na boku, zvoľte si vyšší vankúš, ktorý vyplní medzeru medzi krkom a hlavou.

Pre zdravý spánok je veľmi dôležité používať kvalitné vankúše, na ktorých sa vám bude príjemne spať. Vyberajte si dlhšie, skúšajte rôzne varianty až kým nenájdete presne ten, na ktorom sa vám bude dobre spať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *