Ako vybrať poschodovú posteľ do detskej izby?

Poschodové postele sú obľúbenými posteľami do detských izieb v prípade súrodencov alebo šetrenia miesta. Tento druh postelí síce v minulosti spĺňal skôr len praktickú stránku, v dnešnej dobe sú poschodové postele veľmi štýlové, dobre vyzerajú a skvelo dopĺňajú celý dizajn izby.

Pre deti sú poschodové postele veľmi príťažlivé. Sú pre ne doslova dobrodružstvom a mnoho z nich túži mať posteľ “vo vzduchu”. Poschodové postele však nemusia byť len pre dvoch súrodencov. Dnes v ponuke obchodov nájdete aj postele, ktoré majú na spodnej časti úložný priestor či písací stôl.

Materiál

Pri výbere poschodovej postele je dôležité vybrať si materiál, z ktorého bude skonštruovaná. V dnešnej dobe je rovno niekoľko materiálov, medzi ktoré patrí obľúbené drevo či železo. Drevo však nad inými materiálmi stále vyhráva.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Výber materiálu je však len na vás a na celkovom dizajne detskej izby. Ak sa vám viac do celého konceptu hodí železo, stavte na to. Postele sú vždy pevné, dobre držia a neposúvajú sa, vďaka čomu poskytujú bezpečnú manipuláciu a používanie.

Pravidlá pri výbere

Pri výbere sa musíte držať niekoľkých pravidiel a to:

 1. Medzi stropom a matracom horného lôžka musí byť minimálne 80 cm, aby sa človek, ktorý hore spí, mohol aj posadiť. Rovnako je dôležité mať odstup od stropu kvôli tomu, aby sa človek na vrchnom lôžku necítil stiesnený.
 2. Ak plánujete v budúcnosti rozložiť posteľ na dve, stavte na takú poschodovú posteľ, ktorá sa takto rozložiť dá. Ak teraz neviete, či niečo také v budúcnosti budete potrebovať, vždy je najlepšie posteľ s touto možnosťou kúpiť.
 3. Bezpečnosť je najdôležitejšia, a preto je pri posteliach dôležité vybrať zaoblené hrany.

Schody vs. rebrík

Čo je lepšie alebo bezpečnejšie? Schody či rebrík? Ideálnym prostriedkom pre výstup na hornú časť postele sú schodíky, ktoré sú pre detské nohy najpohodlnejšie a takisto aj najbezpečnejšie. Niekedy sa však stáva, že človek jednoducho nemá dostatok miesta na schodíky a v takom prípade prichádzajú na rad rebríky, ktoré sú takisto skvelou možnosťou. Dieťa si však na ne často musí zvyknúť.

Pri rebríku máte niekoľko možností:

 1. Naklonený rebrík – ktorý je pohodlnejší a lepšie sa pomocou neho na horné lôžko dostanete
 2. Kolmý rebrík – je menej obľúbeným, no priestorovo je najúspornejším variantom.
 3. Odnímateľný rebrík – ak predsa len chcete naklonený rebrík, no nemôžete si ho dovoliť, siahnite po odnímateľnom rebríku, ktorý jednoducho dáte vždy preč, keď na posteli nebudete.

Najobľúbenejšie detské postele v našom katalógu

Typy postelí

Ak máte všetky vyššie spomenuté veci vyriešené, nastáva zistiť, ktorý typ postelí je pre vás a vaše deti ten najlepší. Existuje rovno niekoľko typov:

Poschodové postele so šmýkačkou

Tento variant je asi najbezpečnejšou cestou dolu. Predsa len, schody aj rebrík smerom nadol bývajú záludné. Pri týchto posteliach je však dôležité rozmýšľať nad dojazdovým priestorom, ktorý nesmie obsahovať žiadne ostré predmety či prekážky. Taktiež je dôležité zvoliť správny povrch dojazdovej dráhy.

Postele s bunkrom či stanom

Existujú aj také postele, ktoré majú bunker či stan. Tieto druhy sú naozaj veľmi zaujímavé a poskytujú deťom ešte viac zaujímavých dobrodružstiev. Pri výbere je dobré poradiť sa so svojím dieťaťom, ak je už dostatočne veľké na výber. Tomu sa tam totižto musí spať čo najlepšie. Rovnako aj bunker, stan či baldachýn musia byť ľahko odnímateľné, aby sa dali dať v každom prípade dolu.

Tieto postele sú síce skvelé pre menšie deti, no ako budú deti rásť, o bunker či stan záujem už možno nebudú mať. Práve preto je najlepšie, ak sa bude dať všetko toto v budúcnosti dať dole.

Postele s úložným priestorom

Ako sme spomínali, pod posteľou nemusí byť len druhá posteľ, ale takisto aj úložný priestor. Sezónne oblečenie, periny alebo nejaké veci, ktoré neviete kam dať, sem môžete veľmi jednoducho uložiť.

Existuje niekoľko druhov týchto úložných priestorov a to:

 • Zásuvky – majú veľký úložný priestor a jednoducho sa s nimi pracuje.
 • Poličky – tie sú taktiež skvelé. Síce do tohto priestoru uložiť posteľnú bielizeň či paplóny nemôžete, no dá sa na ne položiť snáď všetko
 • Regále

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Postele s písacím stolom

Presne tak, pod posteľou môžete mať aj písací stôl. Ušetríte tak naozaj veľké množstvo miesta. Aj v tomto prípade existuje niekoľko variantov:

 • Pracovná plocha pod lôžkom
 • Stôl vysúvajúci sa z konštrukcie postele
 • Pracovný kútik na poschodí

A množstvo ďalšieho. Tento typ postelí sa hodí najmä do menších bytov, kde izby nie sú tak veľké.

Môže sa Vám páčiť v našom katalógu

Postele s výsuvným lôžkom

Presne tak, aj takéto postele existujú. Z obyčajnej postele môžete vykúzliť kvalitné spanie až pre štyri osoby. Vo väčšine prípadov ide o postele, ktoré sú uložené v zásuvke pod nimi. Postele taktiež dobre poslúžia rodinám, ktoré nemajú toľko miesta na ďalšie postele.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *