Ako situovať kuchyňu v dome alebo byte?

Inak asi budeme k tomuto riešeniu pristupovať v novostavbe bytu či domu, inak v byte, ktorý už svoju funkciu plní. Inak si budeme počínať pri strešnej vstavbe, inak u loftového bývania. Inak u dedinskej chalupy a inak u panelákového bytu. Poňatie kuchyne môže byť maximalistické, rozsiahle alebo umiernené, ale napríklad aj veľmi minimalistické a to isté platí aj o dizajne a použitých materiáloch.

Každý priestor je iný a žiada si svoje

Dispozícia obytného priestoru navyše môže byť riešená ako oddelené miestnosti so svojou jednotlivou funkciou (vrátane kuchyne) alebo naopak voľná dispozícia, kedy kuchyňa je prepojená s jedálňou, obývačkou, halou a podobne, bez vymedzenia miestností stenami. Tu sa ponúka množstvo zaujímavých riešení, ktoré sú len vecou názoru. Pochopiteľne nebudeme búrať nosné steny len pre našu víziu moderného multifunkčného bytu napríklad v paneláku. Naopak u loftového bývania, pôdnej vstavby či nového domu sa toto riešenie ponúka, ak je to vaša “šálka čaju”.

Rôzne bývanie, rôzne kritériá pre kuchyňu

  • Novostavba – dom, domček, byt
  • Už existujúca zástavba – rôzna metráž bytov
  • Existujúca panelová zástavba
  • Pôdne vstavby
  • Loftové bývanie
  • Špeciálne bývanie – freedomky , mobilhomy, mobilheimy a iné

S odkazom na predošlý všeobecný článok o kuchyniach sa teraz postupne interaktívne zhostíte jednotlivých častí. Interaktívnosťou mám na mysli virtuálneho klienta, teda vás a môj dialóg s vami. Na tejto platforme je to síce trochu odosobnená diskusia, to sa však razom môže zmeniť, ak budete klásť možné otázky v rámci diskusného fóra na našom blogu. Využijeme členenie a niektoré čiastkové state z článkov o spálňach, pretože niektoré časti sa prekrývajú. Toľko obľúbené plagiátorstvo tu však nehrozí, lebo vykrádam sám seba.

Dobre si premyslite, či na to stačíte

Ako pri každej podobne náročnej činnosti, akou bezpochyby je zariaďovanie kuchyne, je aj tu dobré najprv zvážiť, či vaše sily a vedomosti, spoločne s radou suseda alebo kamarátov, sú dostatočné. Mám na mysli, či celú anabázu nazvanú “Naša nová kuchyňa” zvládnete svojpomocne alebo vyhľadáte fundovanú pomoc odborníka.

U kuchýň máme na výber hneď z niekoľkých možností. Môžeme využiť služby architekta, ktorý sa touto problematikou zaoberá. Väčšinou jeho práca spočíva v dôkladnej analýze vašich požiadaviek, ktoré sa pokúsi vtesnať do určeného priestoru. Musí splniť určité penzum daností, ktoré robia z kuchyne tú VAŠU, krásnu, funkčnú, technicky a technologicky doladenú do posledného detailu. Pochopiteľne výstupom pre vaše rozhodnutie je dokumentácia vrátane fotorealistickej vizualizácie a rozpočtu. A to je chvíľa, kedy sa láme chleba. Cena a výkon. Ak tieto dva komponenty sú v rozumných intenciách, nestojí nič v ceste ten zázrak zrealizovať.

Hodláte budovať sami? Aspoň sa poraďte

Ďalšou z možností je kuchynské štúdio. Jeho práca je veľmi podobná práci architektonického ateliéru. Môžeme si tam väčšinou prezrieť vystavané kuchyne, vzorky dvierok, dezény pultových dosiek, katalógy osvetlenia, kompletné elektro, vodovodné batérie, celé kuchynské linky, spotrebiče a množstvo rôznych ďalších “vychytávok”. To isté vám poskytne aj architekt, avšak nebude mať asi “živé” skompletizované kuchyne. Nie je to v jeho silách, ale môže s vami obísť štúdia, prípadne predajne kuchýň, Hornbach, Uni Hobby, Ikeu a iné, avšak výsledok bude podobný.

Pred úpravou kuchyne si nechajte poradiť. Foto: MT-nabytok.sk

Pred úpravou kuchyne si nechajte poradiť. Foto: MT-nabytok.sk

Treťou cestou je práve návšteva obchodných domov, kde existuje aj poradenská služba a poslednou “štáciou” už spomínaná svojpomoc. Možno tiež tieto varianty prekrížiť, ak sa v tom nestratíte a proces bude konštruktívny, potom nič proti. Väčšinou využiť rady odborníka nie je od veci, aj pri komplexnej pomoci od fundovaných hláv zostane dosť vecí pre vašu sebarealizáciu. “Fakt, verte mi, skúsil som oboje.” Ešte si na mňa spomeniete, až vám manželka bude vyčítať, že dva roky tvrdíte, že tú policu určite zavesíte zajtra.

Skutočne môžeme domyslieť spoločne podrobnosti, ktoré vás možno ani nenapadnú. To všetko je na empatickom a profesionálnom vedení odborníkom. Odborník s vami odladí detaily, ktorých si hocikedy ani nevšimnete. Dobre fungujúca kuchyňa má veľa súvislostí, normou daných náležitostí. Bola by škoda dozvedieť sa ich vo chvíli, keď to nebude ono. Niekedy aj drobnosti robia tú pomyselnú čerešničku.

Trápi vás niečo, s čím vám pomôže naša odpoveď ?

Ak vás zaujímajú nejaké podrobnosti k spomínanej téme, prípadne iná problematika spojená s bývaním, radi vaše otázky zodpovieme v komentároch pod článkom. Ak vyžaduje váš problém rozsiahlejší zásah, môžete sa cez túto stránku spojiť s autorom článku a dohodnúť si osobnú konzultáciu aj s prípadným riešením.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *