Zázvor alebo tiež ďumbier lekársky je vďaka svojim priaznivým účinkom na ľudský organizmus nazývaný aj elixírom života. Keďže je pôvodom subtropickou rastlinou, v našich podmienkach sa mu bude lepšie dariť doma v kvetináči respektíve v skleníku.
Pestovanie zázvoru
Zázvor určený na konzumáciu alebo na prípravu čaju nájdete takmer v každom obchode. Ak si ho však chcete vypestovať, kúpte si taký na ktorom sú viditeľné klíčky. Ak taký nenájdete, vyklíčiť si ho nechajte doma na chladnom mieste (napríklad v pivnici). O dva až tri týždne by mal vyklíčiť. Získané klíčky položte do črepníka, avšak klíčkami smerom nahor. Zasypte substrátom a rašelinou, tak aby ste mu zabezpečili dostatok výživy pre uchytenie sa. Používajte veľmi ľahký substrát a zasypte ho tak, aby bol výhonok celý prikrytý.
Zázvor si žiada dostatok svetla a tepla. Črepník preto položte na také miesto, kde naňho bude dopadať slnko, nie však na až tak slnečné miesto, kde by mohol ľahko uschnúť alebo dostať “úpal”. Pôde zabezpečte dostatok vlhkosti, nepolievajte ho však príliš. O pár týždňov z klíčku vzíde rastlinka, ktorá môže vyrásť až do výšky 80 centimetrov.
Nezabudnite zázvor po celý rok poriadne polievať. Veľmi mu prospeje tiež pravidelné rosenie. Keď na jeseň nadzemná časť zaschne, je čas aby ste koreň z nádoby vybrali. Ak chcete svoj vlastný domáci ďumbier aj na budúci rok, časť z neho si odložte, odrezkami z koreňa si ho môžete opäť rozmnožiť.
Priaznivé účinky zázvoru
Síce nie je veľmi estetický a zakvitne len v ojedinelých prípadoch. Pestovať zázvor sa však skutočne vyplatí. Najmä vďaka jeho blahodarným účinkom na naše zdravie. Je známe, že zázvor znižuje cholesterol v krvi, znižuje krvný tlak a priaznivo pôsobí pri rôznych ochoreniach vrátanie cukrovky. Okrem toho bojuje proti baktériám a vírusom a pomáha pri bolesti hlavy. Svoje využitie však nájde aj v kuchyni, konkrétne je obľúbeným korením, je súčasťou aj kari korenia. Charakteristický je svojou silnou prenikavou vôňou.