Kúpa vchodových dverí: Ako si vybrať?

Vstupné dvere by mali byť aspoň také pevné, aby odolali vetru, dažďu a tiež uchránili dom pred nechcenými návštevami – zlodejmi. Okrem toho by mali urobiť na vchádzajúceho dobrý dojem svojim vzhľadom a materiálom. Bohužiaľ nie všetky dreve spĺňajú všetky tieto nevyhnutné vlastnosti. Najmä staré drevené dvere občas nedokážu odolávať nepriaznivým prírodným podmienkam a po čase začnú meniť svoju štruktúru a začnú sa deformovať. Ani oceľové dvere však nie sú nesmrteľné, a po čase sa tiež začnú poškodzovať. Ak je to prípad aj vašich dverí, určite je čas ich vymeniť.
Moderné drevené dvere už nie sú to, čím bývali. Vo všeobecnosti sú pevnejšie a odolnejšie. Alternatívou drevených dverí sú kovové alebo laminátové, ktoré vyzerajú ako drevo a navyše sú aj lacnejšie a hlavne bezpečnejšie.
Kým niekedy stačí vymeniť len „dosku“ dverí, inokedy je ich potrebné vymeniť celé spolu aj s rámom a prahom. Aj keď sa totiž môžu zárubne zdať ako úplne funkčné, ak sú zle usadené, otváranie a zatváranie dverí môže byť sťažené. Väčšina nových dverí sa vyrába tak, že sú zavesené hneď aj v novom ráme.

pexels-dvere

Výber dverí podľa materiálu

Výrobcovia dverí ponúkajú široký výber dverí v rôznych prevedeniach a farbách. U niektorých si dokonca môžete nechať vyrobiť dvere na mieru. Pri výbere dverí je najdôležitejšie z akého materiálu sú zhotovené. Niektoré v sebe dokonca kombinujú hneď niekoľko rôznych materiálov, napríklad kovové dvere majú drevené rámy.

Drevené dvere

Drevené dvere sú snáď najčastejšou a najobľúbenejšou voľbou. Ich silnou stránkou je práve ich všestrannosť a vzhľad. K pravým dreveným dverám nemožno prirovnávať ani kovové, ani laminátové. Vyzerajú skutočne luxusne a ak ste priaznivcami prírodných materiálov, iste u vás zvíťazia práve tieto dvere. Aj tie najlepšie vlastnosti však prinášajú so sebou jeden nedostatok, a tým je ich cena. Drevené dvere sú totiž najdrahšou alternatívou zo všetkých druhov dverí. Okrem toho, tento typ dverí si vyžaduje dostatočnú údržbu, občas ich bude treba namaľovať alebo prebrúsiť.

Oceľové dvere

Ak nechcete do vchodových dverí veľmi investovať, najvhodnejšou voľbou môžu pre vás byť práve oceľové. Navyše oceľové dvere sú veľmi pevné a poskytujú tak dostatočnú ochranu proti vonkajším narušiteľom. Sú síce pomerne lacné a pevné, o niečo horšie je to však s ich životnosťou. Ich typická životnosť je totiž o niečo kratšia než životnosť drevených alebo laminátových dverí.

So sklolaminátovými dverami je možné natoľko pracovať, že môžu vyzerať pokojne aj akoby boli z pravého dreva. Dobrou voľbou je aj pre tých, ktorým sa nechce alebo nemajú dostatok času na ich údržbu. Laminátové dvere si totiž žiadnu špeciálnu údržbu ani starostlivosť nevyžadujú. Vstupné laminátové dvere vydržia bez akejkoľvek úpravy aj celé roky. Rovnako ako kovové, aj tieto sú pomerne pevné a bezpečné, takže pre votrelca by bolo veľmi ťažké ich porušiť.

Plastové dvere

Plastové dvere sú v súčasnosti veľmi rozšírené hlavne vďaka svojej cene. Sú lacné a ich kvalita sa neustále zlepšuje. Navyše si pri ich výbere môžete vybrať z mnohých farebných prevedení, pritom ich farba zostáva aj po dlhej dobe stále rovnaká. Výhodou je tiež ich nenáročnosť na údržbu, stačí ich klasicky umyť.

Hliníkové dvere

Hliníkové dvere sú znakom luxusného a moderného bývania. Veď aj ich najdôležitejšia výhoda je práve ich reprezentatívny vzhľad. Nový moderný dom vyzerá s týmito dvermi ešte prestížnejšie. Rovnako ako pri plastových dverách, aj tieto si môžete vybrať v mnohých farebných prevedeniach.

Keys and lock the door on the background of solar garden

Bezpečnosť nadovšetko

Kľúčom k bezpečnému domovu sú práve vchodové dvere. Veľmi dôležité je, aby boli vaše exteriérové dvere nielen esteticky pekné, ale aj dostatočne bezpečné. Len bezpečnostné dvere dokážu váš dom spoľahlivo ochrániť. Certifikované bezpečnostné dvere sú chránené kovovou konštrukciou, istené sú v 10 až 20 uzamykacích bodoch a ich zámok je zabezpečený pred prípadným vytrhnutím. Doplnené sú tiež bezpečnostnými zárubňami a ich profilové rámy sú osadené tak pevne a hlboko, že ich nie je možné zlodejmi vytrhnúť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *